Powstanie bazy USA w Polsce będzie zależało "raczej od relacji Waszyngton-Pekin-Moskwa"

[object Object]
Generał Waldemar Skrzypczak i Marek Świerczyński byli gośćmi programu "Horyzont"tvn24
wideo 2/4

- Polska nie jest pępkiem świata. Punkt ciężkości zainteresowania wszystkich globalnych graczy przesunął się do Azji - mówił w programie "Horyzont' w TVN24 gen. Waldemar Skrzypczak tłumacząc, że kwestia ewentualnego powstania stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce będzie zależała od Kongresu USA. Ważne będzie też stanowisko Komitetu Politycznego NATO.

Prezydent Andrzej Duda podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ten, pytany przez dziennikarzy, czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś, o czym będziemy rozmawiać" i dodał, że "rozważamy coś takiego". Polski prezydent stwierdził zaś: - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym wspólnie stworzyć stałą bazę amerykańską, którą nazwiemy Fort Trump.

"Poglądy Trumpa są co dwa tygodnie inne"

Gość programu "Horyzont" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, przypomniał, że zabiegi polskich polityków o stałą obecność amerykańskich wojsk w naszym kraju sięgają czasów, gdy staliśmy się członkiem NATO (1999 roku - red.). Ta ciągłość, zdaniem wojskowego, sprawia, że pomysł utrwalił się w świadomości Polaków, którzy oczekują amerykańskich żołnierzy stacjonujących nad Wisłą. - Działania polityków wpisują się w te oczekiwania - stwierdził.

Zdaniem generała, ewentualne utworzenie "Fort Trump" w Polsce warunkuje kilka czynników. - Problem jest taki: po pierwsze, czy Kongres wyrazi na to zgodę. A to nie będzie zależało od relacji Waszyngton-Warszawa, a raczej Waszyngton-Pekin-Moskwa, może Berlin w tle. Po drugie, nie słyszałem jeszcze stanowiska Komitetu Politycznego NATO w tej sprawie - wyjaśnił gen. Skrzypczak. I dodał, że stanowisko to będzie kluczowe dla dalszych decyzji Stanów Zjednoczonych.

Gospodarz programu Maciej Wierzyński pytał też, czy realizacja planu budowy "Fort Trump" będzie zależała od woli polskich polityków. - To jest strategiczny cel polskich władz niezależnie od ekipy politycznej - ocenił Marek Świerczyński, ekspert ds. bezpieczeństwa Polityka Insight.

Z kolei gen. Skrzypczak zwrócił uwagę na to, że o wiele większe znaczenie w tej kwestii będą miały relacje między prezydentem USA a państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystko będzie zależało od tego, czy Trump ustabilizuje swoje poglądy. Znamy jego strategię, a jego poglądy są co dwa tygodnie inne i trudno za nimi nadążyć. To uderza w NATO, jest bardzo bolesne dla Europy i dla nas, zakłóca funkcjonowanie Sojuszu - stwierdził.

Dobry interes czy zagrożenie?

Goście programu dyskutowali też o tym, co Polska realnie może zyskać na stworzeniu amerykańskiej bazy w naszym kraju. Maciej Wierzyński zauważył, że gdy ponad 10 lat temu rozważana była budowa tarczy antyrakietowej w Polsce, wielu uważało, że nie jest to dla nas "dobry interes". Krytycy podnosili argument, że tarcza spowoduje niepokój u Rosjan i zamiast podnieść nasze bezpieczeństwo, wystawi nas na agresję z ich strony.

- Amerykanie w Polsce to jest teraźniejszość. W każdej chwili, na swoim terytorium mamy kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy różnych formacji. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie jest tak, że ktoś w NATO i USA szykuje się na poważną wojnę z Rosją - wyjaśnił Świerczyński. Zauważył też, że Amerykanie analizują umieszczenie w naszym kraju sił wielkości brygady, podczas gdy Niemcy były krajem frontowym NATO, na ich terenie stacjonowało osiem korpusów sił sojuszniczych.

Ekspert zwrócił też uwagę na to, że Sojusz Północnoatlantycki w swoich strategicznych dokumentach podkreśla, że "Rosja nie jest przeciwnikiem". - W związku z tym, ruchy wojskowe pod auspicjami Sojuszu i nasze porozumienie bilateralne z Amerykanami muszą uwzględniać kontekst sojuszniczy. Nie mogą sprawiać wrażenia, że szykujemy się do wojny - tłumaczył Świerczyński.

"Polska nie jest pępkiem świata"

Generał Skrzypczak ocenił, że w kontekście geopolityki umieszczenie amerykańskiej bazy w naszym kraju nie jest priorytetem. - Polska nie jest pępkiem świata. Punkt ciężkości zainteresowania wszystkich globalnych graczy przesunął się do Azji. Tam rozgrywają się główne gry polityczno-wojskowe i ekonomiczne, które będą decydowały o przyszłości świata - wyjaśniał gość "Horyzontu".

Dodawał, że zapewnienia polskich polityków, że "wystarczy jeden amerykański żołnierz, za którego będą bić się Amerykanie", jest politycznym populizmem. - Relacje między Brukselą a Moskwą są wyciszone i stabilne. Nie ma żadnego zagrożenia wojną. Nie wiem, kto nakręca tę wojnę. Choć w strategii Trumpa z ubiegłego roku jest mowa o konfrontacji z Chinami i Rosją, nie znaczy to, że wkomponowuje się to w politykę NATO - ocenił gen. Skrzypczak.

"Rytualne potrząsanie szabelką"

Pytany o reakcje Rosji na wiadomości o chęciach Warszawy do utworzenia w Polsce "Fort Trump", Świerczyński stwierdził, że są one "rutynowe", takie jak w momentach, gdy podnoszona jest kwestia wzmocnienia obecności wojskowej NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- To jest rytualne potrząsanie szabelką, które w przypadku Rosjan zwykle ma postać pocisków Iskander-M i innego rodzaju uzbrojenia rakietowego - stwierdził analityk. Jako przykład przywołał reakcje Rosjan na porozumienie ws. instalacji antyrakietowej podpisane za czasów prezydentury George’a W. Busha. Wówczas Rosja wypowiedziała Traktat o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE), podjęła też propagandowe działania, mające wywołać w Europie strach przed rozmieszczeniem pocisków w obwodzie kaliningradzkim.

- Jeżeli doszłoby do porozumienia polsko-amerykańskiego w sprawie tej bazy, Rosja mogłaby rozważać podobne kroki. Nie tylko natury ściśle militarnej, ale i prawnej. Na przykład wypowiedziałaby Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Średniego Zasięgu (INF). Amerykanie twierdzą, że Rosja już wielokrotnie go złamała, ale nigdy formalnie z niego nie wystąpiła - dodał.

"Amerykanie poważnie do tego podchodzą"

W dyskusji został też przywołany raport, o który senacka Komisja Sił Zbrojnych poprosiła Pentagon i Departamentu Stanu USA. Ma on być gotowy w marcu 2019 roku. Jego celem jest określenie nie tylko założeń logistycznych i wojskowych stworzenia amerykańskiej bazy w Polsce, ale też ocena, w jaki sposób miałoby to poprawić siły odstraszania Rosji we wschodniej Europie, czym mogłaby na te działania odpowiedzieć Rosja i jak budowa takiej bazy miałaby się wpisać w działania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- To pokazuje, jak Amerykanie poważnie do tego podchodzą. To nie jest na zasadzie "hura, budujemy Fort Trump", ale myślimy o tym, czy w ogóle warto wpisać tego typu stałą obecność w szerszą strukturę militarno-polityczną. Chodzi o to, by Pentagon na nowo określił pozycję polityczno-militarną Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Wschodniej - wyjaśnił Świerczyński.

Trend odbudowy potencjału

Na zakończenie gospodarz "Horyzontu" zapytał, czy ewentualną decyzję o budowie "Fort Trump" w Polsce zapamiętamy jako przełomowy krok i czy sprawi ona, że nasza sytuacja bezpieczeństwa radykalnie się zmieni.

Zdaniem Świerczyńskiego, działania USA na rzecz wzmocnienia obecności w Europie Środkowo-Wschodniej należy postrzegać jako realizację pewnego trendu, a nie nagły przełom. - Wydaje mi się, że to trend, który zaczął się w 2014 roku od wysłania przez prezydenta Obamę bardzo ograniczonych jednostek, rzędu kompanii spadochronowej do każdego z krajów graniczących z agresywnie zachowującą się Rosją - stwierdził ekspert. I dodał, że później trend ten był wzmacniany przez takie inicjatywy jak Europejska Inicjatywa Odstraszania i Europejska Inicjatywa Upewniania oraz poszczególne decyzje NATO.

- Rozpatrywałbym tę naszą kampanię na rzecz stałej obecności wojskowej jako kontynuację tego trendu. Prowadzą ją też kraje bałtyckie i Rumunia - dodał.

Z tym stwierdzeniem zgodził się gen. Skrzypczak. - NATO jest po prysznicu sprzed dwóch lat, kiedy to okazało się, że siły zbrojne kluczowych państw członkowskich są osłabione. Przykładem jest tu niemiecka Budneswehra, która wymaga głębokiej reformy. Wydaje się, że jest to trend NATO-wski, żeby ten potencjał (militarny - red.) odtwarzać - podsumował.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Autor: kk/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24