Powstanie bazy USA w Polsce będzie zależało "raczej od relacji Waszyngton-Pekin-Moskwa"

[object Object]
Generał Waldemar Skrzypczak i Marek Świerczyński byli gośćmi programu "Horyzont"tvn24
wideo 2/4

- Polska nie jest pępkiem świata. Punkt ciężkości zainteresowania wszystkich globalnych graczy przesunął się do Azji - mówił w programie "Horyzont' w TVN24 gen. Waldemar Skrzypczak tłumacząc, że kwestia ewentualnego powstania stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce będzie zależała od Kongresu USA. Ważne będzie też stanowisko Komitetu Politycznego NATO.

Prezydent Andrzej Duda podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ten, pytany przez dziennikarzy, czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś, o czym będziemy rozmawiać" i dodał, że "rozważamy coś takiego". Polski prezydent stwierdził zaś: - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym wspólnie stworzyć stałą bazę amerykańską, którą nazwiemy Fort Trump.

"Poglądy Trumpa są co dwa tygodnie inne"

Gość programu "Horyzont" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, przypomniał, że zabiegi polskich polityków o stałą obecność amerykańskich wojsk w naszym kraju sięgają czasów, gdy staliśmy się członkiem NATO (1999 roku - red.). Ta ciągłość, zdaniem wojskowego, sprawia, że pomysł utrwalił się w świadomości Polaków, którzy oczekują amerykańskich żołnierzy stacjonujących nad Wisłą. - Działania polityków wpisują się w te oczekiwania - stwierdził.

Zdaniem generała, ewentualne utworzenie "Fort Trump" w Polsce warunkuje kilka czynników. - Problem jest taki: po pierwsze, czy Kongres wyrazi na to zgodę. A to nie będzie zależało od relacji Waszyngton-Warszawa, a raczej Waszyngton-Pekin-Moskwa, może Berlin w tle. Po drugie, nie słyszałem jeszcze stanowiska Komitetu Politycznego NATO w tej sprawie - wyjaśnił gen. Skrzypczak. I dodał, że stanowisko to będzie kluczowe dla dalszych decyzji Stanów Zjednoczonych.

Gospodarz programu Maciej Wierzyński pytał też, czy realizacja planu budowy "Fort Trump" będzie zależała od woli polskich polityków. - To jest strategiczny cel polskich władz niezależnie od ekipy politycznej - ocenił Marek Świerczyński, ekspert ds. bezpieczeństwa Polityka Insight.

Z kolei gen. Skrzypczak zwrócił uwagę na to, że o wiele większe znaczenie w tej kwestii będą miały relacje między prezydentem USA a państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystko będzie zależało od tego, czy Trump ustabilizuje swoje poglądy. Znamy jego strategię, a jego poglądy są co dwa tygodnie inne i trudno za nimi nadążyć. To uderza w NATO, jest bardzo bolesne dla Europy i dla nas, zakłóca funkcjonowanie Sojuszu - stwierdził.

Dobry interes czy zagrożenie?

Goście programu dyskutowali też o tym, co Polska realnie może zyskać na stworzeniu amerykańskiej bazy w naszym kraju. Maciej Wierzyński zauważył, że gdy ponad 10 lat temu rozważana była budowa tarczy antyrakietowej w Polsce, wielu uważało, że nie jest to dla nas "dobry interes". Krytycy podnosili argument, że tarcza spowoduje niepokój u Rosjan i zamiast podnieść nasze bezpieczeństwo, wystawi nas na agresję z ich strony.

- Amerykanie w Polsce to jest teraźniejszość. W każdej chwili, na swoim terytorium mamy kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy różnych formacji. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie jest tak, że ktoś w NATO i USA szykuje się na poważną wojnę z Rosją - wyjaśnił Świerczyński. Zauważył też, że Amerykanie analizują umieszczenie w naszym kraju sił wielkości brygady, podczas gdy Niemcy były krajem frontowym NATO, na ich terenie stacjonowało osiem korpusów sił sojuszniczych.

Ekspert zwrócił też uwagę na to, że Sojusz Północnoatlantycki w swoich strategicznych dokumentach podkreśla, że "Rosja nie jest przeciwnikiem". - W związku z tym, ruchy wojskowe pod auspicjami Sojuszu i nasze porozumienie bilateralne z Amerykanami muszą uwzględniać kontekst sojuszniczy. Nie mogą sprawiać wrażenia, że szykujemy się do wojny - tłumaczył Świerczyński.

"Polska nie jest pępkiem świata"

Generał Skrzypczak ocenił, że w kontekście geopolityki umieszczenie amerykańskiej bazy w naszym kraju nie jest priorytetem. - Polska nie jest pępkiem świata. Punkt ciężkości zainteresowania wszystkich globalnych graczy przesunął się do Azji. Tam rozgrywają się główne gry polityczno-wojskowe i ekonomiczne, które będą decydowały o przyszłości świata - wyjaśniał gość "Horyzontu".

Dodawał, że zapewnienia polskich polityków, że "wystarczy jeden amerykański żołnierz, za którego będą bić się Amerykanie", jest politycznym populizmem. - Relacje między Brukselą a Moskwą są wyciszone i stabilne. Nie ma żadnego zagrożenia wojną. Nie wiem, kto nakręca tę wojnę. Choć w strategii Trumpa z ubiegłego roku jest mowa o konfrontacji z Chinami i Rosją, nie znaczy to, że wkomponowuje się to w politykę NATO - ocenił gen. Skrzypczak.

"Rytualne potrząsanie szabelką"

Pytany o reakcje Rosji na wiadomości o chęciach Warszawy do utworzenia w Polsce "Fort Trump", Świerczyński stwierdził, że są one "rutynowe", takie jak w momentach, gdy podnoszona jest kwestia wzmocnienia obecności wojskowej NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- To jest rytualne potrząsanie szabelką, które w przypadku Rosjan zwykle ma postać pocisków Iskander-M i innego rodzaju uzbrojenia rakietowego - stwierdził analityk. Jako przykład przywołał reakcje Rosjan na porozumienie ws. instalacji antyrakietowej podpisane za czasów prezydentury George’a W. Busha. Wówczas Rosja wypowiedziała Traktat o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE), podjęła też propagandowe działania, mające wywołać w Europie strach przed rozmieszczeniem pocisków w obwodzie kaliningradzkim.

- Jeżeli doszłoby do porozumienia polsko-amerykańskiego w sprawie tej bazy, Rosja mogłaby rozważać podobne kroki. Nie tylko natury ściśle militarnej, ale i prawnej. Na przykład wypowiedziałaby Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Średniego Zasięgu (INF). Amerykanie twierdzą, że Rosja już wielokrotnie go złamała, ale nigdy formalnie z niego nie wystąpiła - dodał.

"Amerykanie poważnie do tego podchodzą"

W dyskusji został też przywołany raport, o który senacka Komisja Sił Zbrojnych poprosiła Pentagon i Departamentu Stanu USA. Ma on być gotowy w marcu 2019 roku. Jego celem jest określenie nie tylko założeń logistycznych i wojskowych stworzenia amerykańskiej bazy w Polsce, ale też ocena, w jaki sposób miałoby to poprawić siły odstraszania Rosji we wschodniej Europie, czym mogłaby na te działania odpowiedzieć Rosja i jak budowa takiej bazy miałaby się wpisać w działania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- To pokazuje, jak Amerykanie poważnie do tego podchodzą. To nie jest na zasadzie "hura, budujemy Fort Trump", ale myślimy o tym, czy w ogóle warto wpisać tego typu stałą obecność w szerszą strukturę militarno-polityczną. Chodzi o to, by Pentagon na nowo określił pozycję polityczno-militarną Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Wschodniej - wyjaśnił Świerczyński.

Trend odbudowy potencjału

Na zakończenie gospodarz "Horyzontu" zapytał, czy ewentualną decyzję o budowie "Fort Trump" w Polsce zapamiętamy jako przełomowy krok i czy sprawi ona, że nasza sytuacja bezpieczeństwa radykalnie się zmieni.

Zdaniem Świerczyńskiego, działania USA na rzecz wzmocnienia obecności w Europie Środkowo-Wschodniej należy postrzegać jako realizację pewnego trendu, a nie nagły przełom. - Wydaje mi się, że to trend, który zaczął się w 2014 roku od wysłania przez prezydenta Obamę bardzo ograniczonych jednostek, rzędu kompanii spadochronowej do każdego z krajów graniczących z agresywnie zachowującą się Rosją - stwierdził ekspert. I dodał, że później trend ten był wzmacniany przez takie inicjatywy jak Europejska Inicjatywa Odstraszania i Europejska Inicjatywa Upewniania oraz poszczególne decyzje NATO.

- Rozpatrywałbym tę naszą kampanię na rzecz stałej obecności wojskowej jako kontynuację tego trendu. Prowadzą ją też kraje bałtyckie i Rumunia - dodał.

Z tym stwierdzeniem zgodził się gen. Skrzypczak. - NATO jest po prysznicu sprzed dwóch lat, kiedy to okazało się, że siły zbrojne kluczowych państw członkowskich są osłabione. Przykładem jest tu niemiecka Budneswehra, która wymaga głębokiej reformy. Wydaje się, że jest to trend NATO-wski, żeby ten potencjał (militarny - red.) odtwarzać - podsumował.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Autor: kk/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa (NWS). W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Szef słowackiego rządu Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie, ale w międzyczasie opublikował kilka wpisów w internecie. Dziennikarze ustalają, gdzie jest. Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi napisał, że trop prowadzi do luksusowego apartamentu pięciogwiazdkowego hotelu Capella w Hanoi w Wietnamie. Tę samą lokalizację podał też słowacki portal "Dennik N".

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Mieli rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie. Ich spotkanie miało miejsce tuż przed wizytą ustępującego prezydenta Joe Bidena w Rzymie. - Ona naprawdę zawojowała Europę szturmem - ocenił Trump.

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Źródło:
PAP

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Śnieg i marznący deszcz dotarły do Wielkiej Brytanii, powodując spore utrudnienia komunikacyjne. Na lotniskach w Manchesterze i Liverpoolu z powodu nagromadzenia opadów zamknięto pasy startowe. Część mieszkańców zmaga się z brakiem prądu. Niektóre obszary kraju objęte są pomarańczowymi alarmami meteorologicznymi.

Pasy startowe na dwóch wielkich lotniskach w Wielkiej Brytanii zamknięte

Pasy startowe na dwóch wielkich lotniskach w Wielkiej Brytanii zamknięte

Źródło:
BBC

Warszawa postrzega półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej jako szansę w obliczu upadku znaczenia osi francusko-niemieckiej – ocenił kataloński dziennik "La Vanguardia". Natomiast szwedzka gazeta "Dagens Nyheter" stwierdziła, że z początkiem 2025 roku Europa ma dwa powody do świętowania - pierwszy to koniec zawstydzającej prezydencji Węgier, drugi to przejęcie jej właśnie przez Polskę.

"Francusko-niemiecki silnik Europy zatrzymał się", "Polska chce być siłą napędową"

"Francusko-niemiecki silnik Europy zatrzymał się", "Polska chce być siłą napędową"

Źródło:
PAP

1046 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. "Rosja gromadzi i dystrybuuje zasoby umożliwiające jej prowadzenie wojny na Ukrainie do 2027 roku" - ocenił szef Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Kowalenko. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że trwają przygotowania do planowanego na 9 stycznia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein. Brytyjski "The Guardian" napisał z kolei, że użycie dronów "zmieniło oblicze" tej wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański reżyser i scenarzysta Jeff Baena, mąż aktorki Aubrey Plazy. Miał 47 lat. Okoliczności jego śmierci pozostają niejasne.

Reżyser Jeff Beana nie żyje

Reżyser Jeff Beana nie żyje

Źródło:
People, BBC

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki, a kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 4 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto w górę

Kumulacja w Lotto w górę

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia, opublikowała też zdjęcie pojazdu. W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać, że chłopiec był na pasach.

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił w sobotę wieczorem, że zamierza zrezygnować ze stanowiska szefa rządu i przewodniczącego konserwatywnej OeVP. To efekt fiaska negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wcześniej tego dnia partia kanclerza podjęła próbę rozmów koalicyjnych z socjaldemokratami.

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Źródło:
PAP

Hillary Clinton, Bono, Denzel Washington, Lionel Messi Messi i Anna Wintour znaleźli się wśród blisko 20 osób, które Joe Biden odznaczył prezydenckim Medalem Wolności. To najwyższe cywilne odznaczenie państwowe w Stanach Zjednoczonych.

Słynni przedstawiciele świata kultury i sportu uhonorowani przez Joe Bidena

Słynni przedstawiciele świata kultury i sportu uhonorowani przez Joe Bidena

Źródło:
Reuters, BBC

Karawan z ciałem Jimmy'ego Cartera wyruszył w sobotę w towarzystwie kolumny pojazdów do Atlanty, rozpoczynając sześć dni uroczystości upamiętniających 39. prezydenta USA. Trumna zostanie wystawiona w parlamencie stanowym Georgii.

Sześć dni uroczystości na cześć Jimmy'ego Cartera

Sześć dni uroczystości na cześć Jimmy'ego Cartera

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie pojawił się w piątek wieczorem na oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, natomiast w sobotę był widziany na stoku narciarskim. Policja szuka sprawcy śmiertelnego wypadku w Warszawie. Polscy tenisiści zmierzą się w finale turnieju w Sydney z Amerykanami. Wojciech Szczęsny zadebiutował w meczu FC Barcelony. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 5 stycznia.

Prezydent na nartach, Polacy w finale, debiut Szczęsnego

Prezydent na nartach, Polacy w finale, debiut Szczęsnego

Źródło:
TVN24

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl

Para Polaków utknęła przy klifie na portugalskiej Maderze. Zostali oni odizolowani przez przypływ. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin, dlatego para musiała spędzić noc w jaskini. Ostatecznie Polacy zostały ocaleni i przetransportowani do szpitala. "Stan zdrowia uratowanych jest stabilny" - przekazała dyrekcja portugalskiego krajowego urzędu ds. morskich (AMN).

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Źródło:
PAP
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę William wyraził smutek z powodu śmierci pasierba jego dawnej niani. Edward Pettifer to jedna z ofiar zamachu w Nowym Orleanie. Jego macocha, Alexandra Pettifer, była bliską towarzyszką młodych książąt Williama i Harry'ego po separacji obecnego króla Karola i księżnej Diany. Często dotrzymywała im czasu i opieki podczas wakacji, a po śmierci księżnej pomagała braciom poradzić sobie ze stratą matki. William i Harry byli obecni nawet na jej ślubie pod koniec lat 90.

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Źródło:
BBC

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Sztuka Pięknego Życia", dokumencie "Drzewa milczą" i wyznaniu aktorki Gal Gadot.

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Źródło:
tvn24.pl