Gdańszczanie obronili Twierdzę

Polska

Aktualizacja:

Trzy galeony, kilkadziesiąt armat i około 200 "żołnierzy" wzięło udział w sobotę w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku. Ponad osiem tysięcy osób słuchało, jak wybucha 90 kilogramów prochu.

Inscenizację bitwy o Twierdzę Wisłoujście, która odbyła się na wodach okalających warownię, zorganizowało po raz drugi Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. W ubiegłym roku obejrzało je ok. 5 tysięcy osób.

Gdańsk pod rządami Napoleona

Przedstawienie nawiązywało do realiów z 1807 roku, kiedy to Gdańsk został opanowany przez wojska napoleońskie. Wymyślony przez organizatorów scenariusz zakładał, że w ostatnich dniach maja 1807 r., gdy wojska francuskie przejęły twierdzę, na okalających ją wodach pojawiają się dwa obce statki, które próbują wedrzeć się do miasta, aby zabrać ukryte w nim wcześniej skarby. Twierdzę udało się obronić.

W inscenizacji wzięły udział stylizowane na historyczne galeony jednostki "Czarna Perła" i "Lew", które markowały atak na twierdzę, oraz "Dragon", którego zadaniem była obrona Wisłoujścia.

Nagrody za inscenizację

Bitwę można było oglądać z nabrzeża przy przeprawie promowej przez Wisłę. Po inscenizacji, około tysiąca osób przepłynęło promem i zwiedzało fortecę. Po twierdzy zwiadzających oprowadzali przewodnicy.

Ubiegłoroczna inscenizacja bitwy o Twierdzę Wisłoujście zdobyła nagrody w kilku konkursach, w tym drugie miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz portal historia.org.pl.

Chroniły Gdańsk

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku, a tym samym - wodną drogę do Gdańska.

W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-26.

W ostatnich latach zaniedbany przez długi czas obiekt jest systematycznie remontowany. W sumie na prace remontowo-konserwatorskie przy twierdzy wydano w minionych latach ponad 16 mln zł. Pieniądze te pochodziły z funduszy Unii Europejskiej, kasy miasta Gdańska oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej).

Źródło: PAP, TVN24