TVN24 | Polska

Fundacja Sexed.pl otworzyła linię pomocy i rusza z kampanią przeciwko przemocy w bliskich związkach

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
Kampania przeciwko przemocy w związkach
Fundacja Sexed.plKampania przeciwko przemocy w związkach

Fundacja Sexed.pl otwiera linię pomocy dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji. Organizacja w związku z tym prowadzi kampanię społeczną przeciwdziałającą przemocy w bliskich związkach, skierowaną do osób ofiar przemocy, stosujących przemoc oraz obserwatorów zachowań przemocowych.

Celem kampanii Linii Pomocy Sexed.pl jest wsparcie, zapobieganie przemocy oraz edukacja na temat różnych jej form oraz uwrażliwianie na pierwsze symptomy. Zdaniem organizatorów kampanii kluczowe jest to, aby ciężar radzenia sobie z odpowiedzialnością za przemoc, nie spoczywał wyłącznie na osobach, które jej doświadczają, ale na sprawcach i otoczeniu, które obserwuje akty przemocy.

720 720 020 to specjalny numer telefonu, pod którym będzie można otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie - informuje Fundacja Sexed.pl.

Kampania przeciwko przemocy w bliskich relacjach

W ramach kampanii Fundacja przygotowała trzy filmy krótkometrażowe - w głównych rolach występują znani aktorzy: Julia Wieniawa, Jakub Gierszał, Tomasz Włosok, Masza Wągrocka, Kamil Nożyński, Marta Nieradkiewicz, Marcin Miodek i Marta Ścisłowicz.

Fundacja Sexed.pl rusza z kampanią przeciwko przemocy w bliskich związkachTVN24

Fundacja opublikowała film, w którym wystąpiła między innymi Julia Wieniawa. Gra kobietę napastowaną w barze przez swojego partnera. Na filmie widać osoby, które nie reagują na zachowanie mężczyzny. Bohaterka filmu przenosi się w równoległą rzeczywistość, w której stawia opór atakującym ją mężczyznom. Ostatecznie ucieka przed partnerem. Wtedy podbiega do niej osoba będąc świadkiem zajścia w barze. Pokazuje jej numer telefonu. "Hej, wszystko w porządku? Zapisz sobie ten numer, są tam specjaliści, z którymi możesz porozmawiać" - mówi. Film podsumowują słowa: "w życiu trudniej poradzić sobie z przemocą niż w filmie, dlatego jeśli jej doświadczasz lub jesteś jej świadkiem, skontaktuj się z ludźmi, którzy ci pomogą".

Fundacja zwraca uwagę, że w Polsce co roku odnotowuje się ponad 85 tysięcy ofiar przemocy, a według raportu fundacji STER, prawie 90 procent kobiet doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. Sexed.pl podkreśla, że ponad 20 procent kobiet doświadczyło gwałtu. W zdecydowanej większości przypadków sprawcą jest były lub obecny partner.

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości