Politycy, twórcy prawa medialnego i nadawcy zgromadzili się na Zamku Królewskim w Warszawie, by wziąć udział w debacie z okazji 20-lecia ustawy o radiofonii i telewizji. - Ilość i fantazja ustawiania przeszkód była nie do przewidzenia - wspominał obecny na konferencji Mariusz Walter, honorowy prezydent Grupy ITI.
Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Media i demokracja – 20 lat ustawy o radiofonii i telewizji”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Mariusz Walter i Zygmunt Solorz, a także politycy i twórcy prawa medialnego. - Tor przeszkód, który przechodziliśmy, ja mogę mówić o pierwszym okresie zaledwie trzech czy czterech lat, bo potem skakał przez te przeszkody Piotrek Walter - mój syn, ale ilość i fantazja ustawiania tych przeszkód była nie do przewidzenia - wspominał w poniedziałek na Zamku Królewskim Mariusz Walter. Wyjaśnił, że "jeśli się składało pismo z prośbą o coś, to sztab prawników siedział i przewidywał, co będzie w wypadku a, b, c,d, e, f". - Po czym się przychodziło i się okazywało, że jest z - mówił honorowy prezydent Grupy ITI.
Ukłony i podziękowania
- Nie mniej, to wszystko jest do przełknięcia. I z perspektywy tego, co ma się dzisiaj, jest uczciwym powodem do tego, żeby się ukłonić i podziękować tym, którzy tworzyli wszystkie składy Krajowej Rady - stwierdził Mariusz Walter.
20 lat KRRiT
29 grudnia 1992 roku Sejm uchwalił ustawę o radiofonii i telewizji, która weszła w życie 1 marca 1993 roku. Ustawa powoływała do życia Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji jako organ państwowy kompetentny w sprawach radiofonii i telewizji. Wcześniej przygotowano projekt zmiany przepisów konstytucyjnych, wpisujący KRRiT do ustawy zasadniczej.
KRRiT rozpoczęła działalność 28 kwietnia 1993 roku. Do grudnia 2005 roku składała się z dziewięciu członków, reprezentujących różne środowiska społeczne i polityczne. Czterech z nich powoływał Sejm, dwóch Senat, a trzech - prezydent. Kadencja każdego z członków KRRiT trwała sześć lat. Co dwa lata odnawiany był składu KRRiT w 1/3. Od 2005 r. KRRiT składa się z pięciu członków (dwóch wyznacza prezydent, dwóch wybiera Sejm RP i jednego Senat RP), wybieranych na kadencję 6-letnią. Przewodniczącego wybiera ze swojego grona Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Autor: kde/rs / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24