TVN24 | Polska

Adam Szłapka składa zawiadomienie do Zbigniewa Ziobry. Chodzi o budowę elektrowni w Ostrołęce

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Szłapka składa zawiadomienie w sprawie Morawieckiego, Sasina, Tchórzewskiego i Obajtka
Szłapka składa zawiadomienie w sprawie Morawieckiego, Sasina, Tchórzewskiego i ObajtkaTVN24
wideo 2/5
TVN24Szłapka składa zawiadomienie w sprawie Morawieckiego, Sasina, Tchórzewskiego i Obajtka

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) przekazał w środę, że składa do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Chodzi o budowę elektrowni w Ostrołęce.

- Gdy w kwestiach dotyczących gospodarki jest za dużo polityki, to zawsze się to bardzo źle kończy dla gospodarności. Jeśli w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jest mało racjonalności, a dużo partyjniactwa, to bardzo źle się kończy to dla bezpieczeństwa - powiedział na konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Dodał, że taki jest przypadek elektrowni w Ostrołęce. 

- Od samego początku, kiedy była rozważana sprawa budowy elektrowni w Ostrołęce, jeszcze w latach wcześniejszych, była ona zbadana pod kątem ekonomicznym. Eksperci wiedzieli, że to się po prostu ekonomicznie nie spina. Ze względu na czystą politykę i kampanię wyborczą Andrzeja Dudy, czy Beaty Szydło brnięto w te decyzję - mówił.

- Dzisiaj już wiemy o około czterech miliardach zmarnowanych pieniędzy. Z rozmów z ludźmi, którzy się tym zajmują, czy w Najwyższej Izbie Kontroli, czy z ludźmi, którzy mają wiedzę na temat tego, jak ta sprawa przebiegała, te straty z punktu widzenia obywateli i Skarbu Państwa będą dużo większe, bo mamy do czynienia z zakontraktowanym prądem i z zakontraktowanym węglem - dodał.

Adam SzłapkaTVN24

Szłapka: wielki akt oskarżenia na niegospodarność, defraudację publicznych środków

Zdaniem Szłapki "cała historia budowy elektrowni w Ostrołęce jest jednym wielkim aktem oskarżenia na niegospodarność, defraudację publicznych środków, niedopełnienie obowiązków służbowych i brak nadzoru pod kątem służb".

- W związku z tym składam dzisiaj, niestety, ale taka jest rzeczywistość, do Zbigniewa Ziobry, który jest, chcemy tego, czy nie chcemy, prokuratorem generalnym, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, Krzysztofa Tchórzewskiego, byłego ministra odpowiedzialnego za budowę elektrowni w Ostrołęce i Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen - poinformował poseł KO.

Dodał, że "wszystkie te osoby powinny być zbadane przez prokuraturę i przez służby pod kątem tego, jak ich błędne polityczne decyzje z punktu widzenia i gospodarki i bezpieczeństwa wpłynęły na zawalenie się tego projektu".

- Liczę na to, że ta sprawa zostanie rzetelnie zbadana przez prokuraturę - powiedział.

CZYTAJ: Kontrola posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie Elektrowni Ostrołęka. "Przekręt na miliard trzysta milionów"

Joński: za Ostrołękę zapłaciliśmy my wszyscy w rachunkach za prąd
Joński: za Ostrołękę zapłaciliśmy my wszyscy w rachunkach za prądTVN24

Rozpoczęcie budowy i rozbiórka

Budowa węglowego bloku C Elektrowni Ostrołęka miała być jedną z kluczowych inwestycji PiS. W 2018 roku ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał, że ta największa inwestycja we wschodniej Polsce ma powstać w ciągu pięciu lat.

Prace nad projektem nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka zaczęły się w 2009 roku. We wrześniu 2012 roku Energa je wstrzymała, nie mogąc pozyskać finansowania z rynku. Spółka uznała, że dopiero udział partnera strategicznego umożliwi budowę.

Jesienią 2016 roku połowę udziałów w projekcie kupiła Enea. Wiosną 2018 roku konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za nieco ponad 6 miliardów złotych. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 roku, jednak wiosną 2020 roku budowę zawieszono.

W czerwcu 2020 roku Enea i Energa podjęły decyzję o kontynuowaniu inwestycji, ale po konwersji technologii na wykorzystującą spalanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Podpisano też trójstronne porozumienie z PKN Orlen - od końca kwietnia 2020 roku większościowym właścicielem Energi, które określała dalsze kierunku udziału wszystkich stron w projekcie. W grudniu 2020 roku Enea podjęła decyzję, że nie weźmie udziału w budowie elektrowni gazowej Również w grudniu 2020 roku została zawarta nowa umowa inwestycyjna między nowymi sponsorami projektu - Energą, Orlenem oraz PGNiG. W styczniu 2021 roku powołano nową spółkę celową CCGT Ostrołęka Sp. z o.o do realizacji elektrowni gazowej - z łącznym 51 proc. udziałem Energi i Orlenu i 49 proc. udziałem PGNiG. W kwietniu 2021 roku UOKiK wydał zgodę na utworzenie spółki CCGT Ostrołęka.

W marcu 2021 roku ruszyła rozbiórka wybudowanych wcześniej elementów bloku węglowego elektrowni.

Zarówno politycy Prawa i Sprawiedliwości, jak i zaangażowana w budowę "bloku C" spółka Energa jego rozbiórkę tłumaczą koniecznością dostosowania się do "zmieniającej się polityki klimatycznej UE".

CZYTAJ: Onet o "miliardach utopionych w Ostrołęce". Raport NIK obciąża polityków PiS

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości