Państwowa Agencja Atomistyki: sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Prezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu (04.03.2022)
Prezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu (04.03.2022)TVN24/NEXTA
wideo 2/25
TVN24/NEXTAPrezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu

W bezpośredniej bliskości elektrowni atomowej w Enerhodarze na Zaporożu na południu Ukrainy Rosjanie otworzyli ogień. W nocy doszło do walk. W ich efekcie doszło do pożaru budynku szkoleniowego i laboratorium. Został ugaszony. Rano Państwowa Agencja Atomistyki zapewniła w dwóch komunikatach, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie i "nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska". Urząd powołał się na ukraiński dozór jądrowy, według którego nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) również uspokaja.

Zaporoskia Elektrownia Atomowa położona w miejscowości Enerhodar na południu Ukrainy, największa w Europie, stała się w nocy celem ataków Rosjan. W wyniku rosyjskiego ostrzału w jej bezpośredniej okolicy wybuchł pożar. Jak przekazały w piątek nad ranem ukraińskie służby ratownicze, ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium, poza obrębem elektrowni atomowej.

Strażacy długo nie mogli rozpocząć akcji gaśniczej, bo prowadzący ostrzał Rosjanie na to nie pozwalali. Nad ranem udało się to jednak i straż pożarna przekazała w krótkim komunikacie, że pożar ugaszono.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z UKRAINY >>>

PAA: sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Polska Państwowa Agencja Atomistyki przekazała w piątek rano (przed godziną 6.) w mediach społecznościowych, że nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni. Powołała się przy tym na informacje ukraińskiego dozoru jądrowego.

"Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie" - zapewniła Państwowa Agencja Atomistyki.

Po godzinie 8. Państwowa Agencja Atomistyki opublikowała kolejny komunikat. Przekazano, że "nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej", a obecnie na terenie naszego kraju "nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska".

Przez wiele godzin w kontakcie ze stroną ukraińską po doniesieniach o ataku Rosjan na elektrownię była też Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). W piątek nad ranem w komunikacie przekazała - także powołując się na informacje od strony ukraińskiej - że nie odnotowano żadnych zmian w poziomach promieniowania w elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości