Wymiana genów wrony czarnej i wrony siwej, statek wycieczkowy i promieniowanie gamma

[object Object]
Zalewska: w czwartek wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminówtvn24
wideo 2/22

W czwartek po godzinie 13 zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze.

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Mieli godzinę na ich rozwiązanie.

Następnie wyszli na przerwę trwającą do godziny 11, a po niej rozwiązywali zadania z matematyki. Ta część egzaminu trwała półtorej godziny. Niektórzy uczniowie (na przykład z dysleksją) mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków zadań.

Wyniki egzaminu zdający poznają 14 czerwca.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze zadań, z którymi mierzyli się gimnazjaliści.

PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE:

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabowidzących (czcionka 16 pkt)

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabowidzących (czcionka 24 pkt)

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

MATEMATYKA:

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabowidzących (czcionka 16 pkt)

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabowidzących (czcionka 24 pkt)

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących

Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

W części przyrodniczej obieg materii i przepływ energii w ekosystemie

W arkuszu egzaminacyjnym z wiedzy przyrodniczej gimnazjaliści mieli do rozwiązania 24 zadania zamknięte (po sześć z biologii, chemii, fizyki i z geografii). Uczeń musiał wybrać poprawną odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu.

W zadaniach z biologii pytano m.in. o to, na jaki zmieni się kolor płynu Lugola w zależności od zawartości roztworu, do którego zostanie dodany. Zadania dotyczyły też obiegu materii i przepływu energii w ekosystemie, składników morfotycznych krwi, mutacji komórek pod wpływem promieniowania gamma, budowy serca człowieka i przepływu krwi przez nie.

Jedno z zadań zilustrowano rysunkami przedstawiającymi wronę czarną i wronę siwą. Uczniowie musieli w nim odpowiedzieć m.in., czy informacja brzmiąca: "Zróżnicowany wygląd wrony czarnej i wrony siwej został spowodowany utrudnioną wymianą genów między populacjami rozdzielonymi przez lądolód" jest prawdziwa czy fałszywa.

Z kolei w jednym z zadań z chemii, posługując się opublikowanym w arkuszu fragmentem układu okresowego pierwiastków, musieli podać, który z dwóch pierwiastków - wapń czy sód - ma właściwości bardziej zbliżone do magnezu. W innym zadaniu na rysunkach przedstawiono model cząsteczki pewnego tlenku, w których białe kule oznaczają atomy tlenu, a szare - atomy pierwiastka X. Uczniowie (korzystając z tego samego fragmentu układu okresowego) mieli odpowiedzieć, czy pierwiastkiem X jest: krzem, azot, węgiel czy siarka. W jeszcze innym zadaniu, posługując się zamieszczoną w arkuszu tabelą, w której podano nazwy, wzory i wartości mas cząsteczkowych nawozów zawierających azot, mieli podać, który z nich w jednym kilogramie zawiera więcej azotu.

Z fizyki układ elektryczny, z geografii mapy i zagadnienia demograficzne

Zadania z fizyki dotyczyły między innymi drogi jako iloczynu prędkości i czasu, właściwości elektrostatycznych różnych materiałów i gęstości różnych metali. W jednym z zadań zilustrowanych schematem układu elektrycznego, w którym elementy są połączone szeregowo, pytano, co wskaże amperomierz, gdy jedna z dwóch żarówek umieszczonych w tym obwodzie się przepali. Uczniowie mieli odpowiedzieć, czy amperomierz wskaże: A. dwa razy mniejsze natężenie prądu; B. dwa razy większe natężenie prądu; C. takie samo natężenie prądu; D. wartość równą zero.

W jednym z zadań sprawdzających jednocześnie wiedzę z fizyki i geografii, zilustrowanym mapą fizyczną, uczniowie mieli obliczyć, ile czasu zajmie bohaterowi zadania wejście na wierzchołek góry, jeśli wiadomo, że "na przejście w górach 1 km szlaku potrzeba około 15 minut i dodatkowo około 10 minut na pokonanie każdych 100 m wysokości".

Zadania z geografii dotyczyły też zagadnień demograficznych, czynników różnicujących średnioroczne temperatury powietrza obserwowane w różnych w stacjach meteorologicznych, wpływu monsunu letniego i monsunu zimowego na roczny rozkład opadów atmosferycznych w Azji Południowo-Wschodniej.

Uczniowie musieli się również wykazać umiejętnością czytania mapy i znajomością nazw stolic państw europejskich.

23 zadania z matematyki

W teście z matematyki gimnazjaliści mieli do rozwiązania 23 zadania. Wśród nich było 20 zadań zamkniętych. Jedno z zadań otwartych brzmiało: "Zosia zebrała 2 kg malin i wsypała je do trzech takich samych pojemników. Masa pustego pojemnika była równa 0,05 kg. Pierwszy pojemnik z malinami miał masę 3/4 kg, a masa drugiego pojemnika z malinami była równa 0,70 kg. Ile malin wsypała Zosia do trzeciego pojemnika? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. A. 0,45 kg; B. 0,55 kg; C. 0,60 kg; D. 0,65 kg".

Inne zadanie z tej grupy to: "Dany jest zestaw liczb: 4, 9, 11, 15, 21. Do podanych liczb dopisano jeszcze jedną liczbę i wtedy średnia arytmetyczna nowego zestawu liczb zwiększyła się o 1. Która liczba została dopisana? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. A. 10; B. 12; C. 13; D. 18".

Jeszcze inne zadanie z grupy zadań zamkniętych brzmiało: "Z sześcianu o objętości 27 cm sześc. usunięto jedną kostkę sześcienną o krawędzi 1 cm. Ściana usuniętej kostki należała do ściany sześcianu, ale żaden z wierzchołków tej kostki nie należał do krawędzi sześcianu. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Pole powierzchni powstałej bryły jest równe A. 48 cm kw.; B. 54 cm kw.; C. 58 cm kw.; D. 59 cm kw.".

W zestawie były też trzy zadania zamknięte: "Na statku wycieczkowym są 33 miejsca dla pasażerów. Uczniowie klas III a i III b planują wycieczkę tym statkiem. W każdej z tych klas jest mniej niż 33 uczniów. Aby wszystkie miejsca dla pasażerów były na statku zajęte, należy do wszystkich uczniów klasy III a dołączyć 1/3 uczniów klasy III b albo do wszystkich uczniów klasy III b dołączyć 1/4 uczniów klasy III a. Ilu uczniów jest w każdej z tych klas?".

"Przebiegł spokojnie mimo całej sytuacji"

Czwartek jest czwartym dniem strajku nauczycieli. CZYTAJ RELACJĘ >

- Nie mamy żadnych sygnałów, żeby gdzieś coś niepokojącego się wydarzyło, także można powiedzieć, że przebiegł spokojnie mimo całej sytuacji - powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik zaraz po zakończeniu egzaminu, podsumowując drugi dzień testów w całej Polsce.

W czwartek rano na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska przekazała, że wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów. Zaznaczyła, że także w placówkach, w których w środę były kłopoty, przeprowadzono egzaminy.

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium