Kardynał Stanisław Dziwisz wbrew woli zmarłego papieża nie spalił jego notatek. Zdecydowanie jednak zaprzecza, że odmawiał współpracy z komisją ds. beatyfikacji Jana Pawła II, co według włoskiego tygodnika "Panorama" miałoby opóźnić wniesienie go na ołtarze. - Czuję się wręcz pomówiony - stwierdził kardynał w rozmowie z TVN24.
"Komisja dostała wszystkie dokumenty"
O niepokojących faktach dotyczących procesu napisał w niedzielę włoski tygodnik Panorama. Według gazety komisja historyczna pracująca przy procesie nie mogła przestudiować dokumentów pozostałych po Janie Pawle II, bo jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz nie udostępnił osobistych notatek zmarłego papieża.
Temu zaprzecza sekretarz kardynała ks. Robert Nęcek: - Komisja dostała wszystkie dokumenty, o jakie poprosiła – powiedział reporterce Faktów TVN. Sam kardynał jest oburzony takimi zarzutami. – Ja, który tyle lat byłem z papieżem, miałbym blokować jego beatyfikację? To jakieś wielkie nieporozumienie. Czuję się wręcz pomówiony. Mogę się tylko pożalić, że ktoś dopuścił się takiej niesprawiedliwych sądów – zapewnia kard. Dziwisz.
Kard. Dziwisz nie spalił notatek
W testamencie Jan Paweł II nakazał spalić swoje notatki. Jednak jego sekretarz, który jest wykonawcą ostatniej woli papieża, nie zrobił tego. – Stwierdził, że są po prostu wartościowe – tłumaczy ks. Nęcek.
Według "Panoramy" osobiste pamiątki po Janie Pawle II są jeszcze nieuporządkowane - być może dlatego, że dla sekretarza papieża to wciąż zbyt bolesne doświadczenie. Kardynał ma na przykład taśmę z ostatnim nagraniem słów Karola Wojtyły.- Jeszcze nigdy jej nie przesłuchałem, ale wiem co tam jest. To nie jest przesłanie dla całego Kościoła, tylko krótkie pożegnanie – mówił w kwietniu w wywiadzie dla TVN24.
Wszystko w rękach Benedykta XVI
Czy brak notatek opóźni beatyfikację? Niekoniecznie. Positio, czyli czterotomowy zbiór dokumentów opisujących cnoty Karola Wojtyły, jest już od dawna gotowe i zamknięte. Kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. beatyfikacji i kanonizacji zapewniał, że teologowie pilnie studiują te dokumenty. - Komisja szczegółowo sprawdza i analizuje wszystkie zawarte tu informacje o życiu i dziełach zmarłego Papieża. Na koniec wyda ostateczną opinię – stwierdził.
Komisja zbierze się w tej sali 13 maja, w rocznicę zamachu na Jana Pawła II. Werdykt zostanie przekazany 25 kardynałom i biskupom, którzy wydadzą ostateczną opinię na temat beatyfikacji i przekażą ją Benedyktowi XVI być może jeszcze przed wakacjami. Wtedy wszystko będzie już w rękach papieża.
kaw/ola
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn