Dziś Niedziela Wielkanocna, najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Wierni w całym kraju świętują zmartwychwstanie Chrystusa.
Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To specjalny dzień dla wszystkich chrześcijan.
Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - wybuchy petard.
W kościołach katedralnych w całej Polsce odbywają się świąteczne uroczystości, którym przewodniczą biskupi diecezjalni.
W stolicy głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. O godz. 11 poprowadzi procesję i odprawi mszę św. pontyfikalną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz wygłosi okolicznościową homilię.
Najstarsze święto
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich.
Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie czy Zesłanie Ducha Świętego.
Prawosławni tydzień później
Tego samego dnia prawosławni obchodzą Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. Wielkanoc zaś wypada u nich tydzień później niż u katolików.
Materiał "Faktów" TVN o Wielkiej Sobocie:
Autor: mb/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP