W piątek redakcje wielu ogólnopolskich mediów solidarnie protestują przeciwko planom ograniczenia praw dziennikarzy w parlamencie. W ramach akcji dzienniki, tygodniki, stacje telewizyjne i radiowe oraz portale internetowe nie pokazują polityków i przypominają, jakie skutki mogą mieć planowane zmiany.
Do piątkowego protestu dołączyły się m.in. redakcje codziennych gazet.
Na łamach dziennika "Polska The Times" - zamiast informacji z Sejmu - pojawiła się ramka informująca o proteście. W "Dzienniku Gazecie Prawnej" na jednej ze stron zamieszczono z kolei komunikat: "W tym miejscu mieliśmy opublikować tekst 'Sejmowe młode wilki'. Nie ukaże się".
W "Pulsie Biznesu" znalazła się ramka z hasłem: "Tu nie piszemy o pracach Sejmu", a w "Gazecie Wyborczej" - komentarz jej wicenaczelnego Jarosława Kurskiego.
"To zmiany nie do przyjęcia. Ich efektem jest jedynie to, że politycy będą mogli skutecznie unikać dziennikarzy, będą odpowiadać na te pytania, które są dla nich wygodne i tylko wtedy, gdy będą mieli na to ochotę" - pisze Kurski.
Twarze polityków zamazano z kolei na łamach dzienników "Fakt" i "Super Express".
Cały dzień bez polityków
W proteście biorą udział także stacje telewizyjne i radiowe.
W TVN24 przez cały dzień nie zobaczycie polityków ani w relacjach na żywo, ani w programach publicystycznych. Będziemy jednak informować o najważniejszych pracach Sejmu.
Na podobny krok zdecydowały się także telewizje: Polsat News, Nowa TV i Superstacja. Polityków nie usłyszycie również na antenie TOK FM, RMF FM, Radia Zet i Radia Eska. Zamiast nich w programach publicystycznych będą pojawiać się eksperci.
Politycy zniknęli także na jeden dzień z wielu portali internetowych.
Ich twarze są zamazywane lub zastępowane specjalną grafiką na stronach Grupy Onet, Grupy WP, Wyborcza.pl , Gazeta.pl, Newsweek.pl, Se.pl, Fakt24.pl, Radiozet.pl, Rmf24.pl oraz Rp.pl. Tam również redakcje ograniczą się w piątek tylko do oszczędnego informowania o pracach parlamentu.
Dziennikarski protest wspierają też tygodniki "Newsweek", "Wprost", "Tygodnik Powszechny" oraz "Najwyższy Czas!", a także Press Club Polska i Forum Polska Agencja Fotografów.
"Sejm, który zamykałby się na media jednocześnie zamykałby się na obywateli" - to fragment listu otwartego powstałego z inicjatywy Press Clubu i skierowanego do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podpisali się pod nim redaktorzy naczelni kilkunastu ogólnopolskich redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych.
Autor: ts/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24