Dwaj cudzoziemcy zatrzymani. Są podejrzani o szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Żaryn o zatrzymanym mężczyźnie podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji
Żaryn o zatrzymanym mężczyźnie podejrzanym o szpiegostwo na rzecz RosjiTVN24
wideo 2/2
TVN24Żaryn o zatrzymanym mężczyźnie podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji

Polskie służby zatrzymały kolejne dwie osoby, które są podejrzane o pracę na rzecz rosyjskiego i białoruskiego wywiadu. Jeden z mężczyzn "gromadził informacje między innymi o infrastrukturze krytycznej oraz działaniach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo", a drugi prowadził "rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi".

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek, że 21 marca zatrzymany został mężczyzna, który jest podejrzany o prowadzenie działań rozpoznawczych na rzecz rosyjskich służb specjalnych. "W prokuraturze usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. Zgodnie z decyzją Sądu został aresztowany na 3 miesiące" - czytamy w komunikacie Biura Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, iż "materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo", a "pozyskiwane informacje przekazywał rosyjskim służbom".

W czasie czynności prokuratorskich - czytamy w komunikacie - "podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa, opisał szczegóły swoich działań oraz okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad". "Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 roku" - zaznaczono.

Drugi podejrzany w areszcie

Druga podejrzana osoba, o której poinformowano w poniedziałkowym komunikacie, została zatrzymana 1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego. To cudzoziemiec, który pracował na rzecz białoruskich służb specjalnych. Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu.

"Zgromadzone materiały wskazują, że podejrzany prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa RP, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi RP" - czytamy w komunikacie. Mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.

Od 24 lutego 2022 roku, czyli od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę "polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem" - podano w komunikacie Biura Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SKW

Pozostałe wiadomości