"Szefie, wysoko postawiłeś poprzeczkę, będę starała się dosięgnąć"

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz była gościem "Kropki nad i"tvn24
wideo 2/17

Dziedzictwo prezydenta Pawła Adamowicza to przede wszystkim kontynuacja jego myśli. Takim dziedzictwem na pewno będzie 4 czerwca i wielkie święto wolności i solidarności - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent-elekt Gdańska. - To będzie święto siłą rzeczy dedykowane Pawłowi Adamowiczowi - dodała.

39-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawniczka i samorządowiec, wygrała w niedzielę w pierwszej turze przedterminowe wybory prezydenta Gdańska, uzyskując 82,22 procent poparcia. Frekwencja wyniosła 48,6 procent.

Dulkiewicz: gdańszczanie obdarzyli mnie zaufaniem

Prezydent-elekt Gdańska była w poniedziałek gościem "Kropki nad i" w TVN24.

- Gdańszczanie jesienią 2018 wybrali określoną wizję Gdańska. Ostatnie trudne siedem tygodni, chyba jedne z najtrudniejszych w historii naszego miasta, pomogły nam poczuć się wspólnotą, staraliśmy się być dla siebie lepsi, pomocni, bardziej solidarni. Bardzo wyraźnie też o tym mówiłam w trakcie tej nietypowej, ale jednak kampanii wyborczej. I za to gdańszczankom i gdańszczanom dziękuję, że obdarzyli mnie zaufaniem, ale też uwierzyli w to, że jestem w stanie ciężar rządzenia tym wyjątkowym miastem udźwignąć - powiedziała.

Dulkiewicz: ważny głos mojej córki: która powiedziała: "Mamo, musisz"

Pytana, czy miała wątpliwości, czy kandydować w wyborach po zabójstwie Pawła Adamowicza, odpowiedziała, że "pierwszą decyzja było to, czy przyjąć funkcję pełniącej obowiązki (prezydent - red.), funkcję komisarza". Jak powiedziała, tu nie miała żadnych wątpliwości.

- Telefon od pana wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha zastał mnie na płycie gdańskiego lotniska, kiedy w dniu śmierci pana prezydenta czekałam na jego bliskich - żonę i córki. Trochę symbolicznie. Samolot wylądował w tym samym momencie, zadzwonił wojewoda pytając, czy przyjmę tę funkcję. Nie miałam wątpliwości, że trzeba tak zrobić - mówiła.

- Później pojawiało się wiele głosów co dalej, czy będę kandydować. Ja odsuwałam tę decyzję do czasu pożegnania pana prezydenta, do czasu pogrzebu. Rozmawiałam z moimi bliskimi, bliskimi pana prezydenta, z moimi współpracownikami, ważny głos mojej 11-letniej córki, która powiedziała: "Mamo, musisz. Chcę być mieszkanką takiego Gdańska, w którym ty będziesz prezydentem" - opowiadała.

Dulkiewicz: moja córka powiedziała: "Mamo, musisz. Chcę być mieszkanką takiego Gdańska, w którym ty będziesz prezydentem"
Dulkiewicz: moja córka powiedziała: "Mamo, musisz. Chcę być mieszkanką takiego Gdańska, w którym ty będziesz prezydentem"tvn24

"4 czerwca to będzie święto dedykowane Pawłowi Adamowiczowi"

Dopytywana, co jako prezydent zrobi, by pamięć o Pawle Adamowiczu nie zniknęła, odparła: - Pewnie każdemu z nas będzie bardzo trudno zapomnieć, ale zmianę każdy musi zacząć od siebie. Ja tę zmianę w Gdańsku widzę, ale widzę też w niektórych uczestnikach życia publicznego.

- Dziedzictwo pana pana prezydenta to przede wszystkim kontynuacja jego myśli. Takim dziedzictwem będzie na pewno 4 czerwca i wielkie święto wolności i solidarności. To będzie święto siłą rzeczy dedykowane Pawłowi Adamowiczowi i temu, jakie stawiał sobie pytania o samorząd, o Gdańsk, o Polskę, o naszą kondycję jako społeczeństwa - mówiła.

"Chcemy zaproponować stół, stół powinien łączyć"

Prezydent-elekt Gdańska zapytana, czy będzie chciała, by 4 czerwca był świętem wszystkich, a do Gdańska przyjechali również politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier czy Jarosław Kaczyński, odpowiedziała, że "bardzo by chciała, żebyśmy umieli znaleźć wspólny język, żebyśmy umieli znaleźć to, co łączy, a nie dzieli".

- Ale nie jestem naiwna. Wiem, że to nie będzie proste ani łatwe. Dla wielu z uczestników dzisiejszego - nie bójmy się użyć tego słowa - sporu politycznego podanie sobie ręki może być trudne. Dlatego w Gdańsku chcemy zaproponować stół. Myślę, że to jest taki rok, 30. rocznica obrad Okrągłego Stołu, 30. rocznica częściowo wolnych wyborów, gdzie możemy zasiąść przy jednym stole, bo stół powinien łączyć - mówiła.

- Zapraszamy wszystkich, którzy odpowiedzą na to zaproszenie. Wspólnie z samorządowcami ustaliliśmy, że na pewno zapraszamy do komitetu honorowego obchodów święta wolności i solidarności wszystkich uczestników Okrągłego Stołu. Niezależnie od tego, którą stronę, czy rządową czy wtedy opozycyjną, reprezentowali. Święto będzie otwarte dla każdego obywatela - podkreślała.

Dulkiewicz pytana, co dzisiaj powiedziałaby zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi, odpowiedziała: - Szefie, wysoko postawiłeś poprzeczkę, będę starała się dosięgnąć.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska były konsekwencją wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Szefie, wysoko postawiłeś poprzeczkę, będę starała się dosięgnąć"
"Szefie, wysoko postawiłeś poprzeczkę, będę starała się dosięgnąć"tvn24

"Sellin sam sobie odebrał prawo do współdecydowania o programie ECS"

Aleksandra Dulkiewicz w "Kropce nad i" odniosła się do sporu wokół Europejskiego Centrum Solidarności. W poniedziałek w programie "Tłit" w WP.tv wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział: - Niezależność ECS została złamana przez polityków PO. Problemem jest jednostronność narracji i nieuwzględnianie wszystkich wrażliwości wielkiego dziedzictwa "Solidarności".

- Pan minister Sellin sam w październiku 2018 roku zrezygnował z bycia członkiem rady Europejskiego Centrum Solidarności - podkreśliła.

Przypomniała, że jest to instytucja współprowadzona przez właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk.

- Pan minister Sellin sam sobie odebrał prawo do współdecydowania o programie Europejskiego Centrum Solidarności. Być może za rzadko bywa w tej instytucji - dodała.

W styczniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że zwiększenie dotacji dla ECS będzie możliwe po podpisaniu nowego aneksu do umowy założycielskiej. MKiDN chciało posiadać prawo do wskazywania wicedyrektora ECS (dyrektora wskazuje miasto Gdańsk), proponowało też utworzenie w ECS nowego działu poświęconego Annie Walentynowicz.

- Mogę tylko ciężko odetchnąć. Wystawa Europejskiego Centrum Solidarności chwalona jest także przez ministra Sellina. Oglądaliśmy różne miejsca, w których upamiętniona jest Anna Walentynowicz (…), upamiętnieni są państwo Gwiazdowie, upamiętnieni są także bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy, wystawa jest niepolityczna - mówiła.

- To, co mówi profesor socjologii, premier Gliński - bardzo mnie smuci, bo mówi, że Europejskie Centrum Solidarności wyklucza, a to nie jest prawda. Europejskie Centrum Solidarności w swojej działalności programowej jest otwarte na każdego, tylko trzeba mieć tę ochotę w sobie, żeby przyjść i to zobaczyć - powiedziała.

"Tusk jest jeszcze bardzo młodym politykiem, a Polska go potrzebuje"

Dulkiewicz pytana, czy trzyma kciuki za Donalda Tuska, żeby wrócił do polskiej polityki i kandydował w wyborach prezydenckich, odparła: - Donald Tusk to dzisiaj najważniejszy gdańszczanin w Europie. Wszyscy jesteśmy z tego dumni, że obywatel naszego miasta sprawuje tak zaszczytną funkcję, na którą zapracowaliśmy przez te ostatnie 30 lat, pokazując jak bardzo zmieniła się Polska, jakim ważnym graczem na arenie Unii Europejskiej się staliśmy.

- Zapracował na to także sam Donald Tusk, będąc premier Polski. Trzymam kciuki za naszą ojczyznę, za Polskę. Donald Tusk pewnie sam musi podjąć decyzję, co chce robić w swojej przyszłości, ale jest jeszcze bardzo młodym politykiem, a Polska go potrzebuje - podkreśliła.

"Donald Tusk żywo interesuje się obchodami 4 czerwca"

Dopytywana, czy twarzą obchodów 4 czerwca będzie Tusk, odpowiedziała: - Na pewno Donald Tusk żywo interesuje się obchodami 30. rocznicy 4 czerwca.

- Wiem, że chce aktywnie w tych obchodach uczestniczyć. Jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawiamy o tym, jak te obchody wspólnie przygotować, żeby były naprawdę świętem obywateli - powiedziała Dulkiewicz.

Prezydent-elekt Gdańska: Donald Tusk żywo interesuje się obchodami 30. rocznicy 4 czerwca
Prezydent-elekt Gdańska: Donald Tusk żywo interesuje się obchodami 30. rocznicy 4 czerwcatvn24

"Dzisiaj nie ma w przestrzeni publicznej Gdańska miejsca dla pomnika księdza prałata Jankowskiego"

Dulkiewicz została także zapytana, czy według niej w Gdańsku powinien stać pomnik księdza Henryka Jankowskiego.

- Pewnie nigdy nie dowiemy się pełnej prawdy, chociażby z tego powodu, że ksiądz Jankowski od kilku już lat nie żyje. Pewnie dojście do prawdy byłoby szalenie wskazane, ale do tego potrzeba kilku stron - mówiła.

Jednak jak dodała, w sprawie pomnika władze Gdańska będą stać na straży prawa. - Zarówno ci, którzy pomnik przewrócili, jak i ci, którzy pomnik z naruszeniem przepisów postawili, powinni ponieść tego konsekwencje - zaznaczyła.

- Moje osobiste zdanie jest takie, że dzisiaj nie ma w przestrzeni publicznej Gdańska miejsca dla pomnika księdza prałata Jankowskiego - powiedziała Dulkiewicz.

- Wolałabym, żeby ta decyzja zapadła w dialogu, w rozsądnym, mądrym dialogu, dlatego też w najbliższych dniach będę rozmawiała z przewodniczącym społecznego komitetu budowy pomnika i jednocześnie szefem regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność" panem Krzysztofem Doślą o tym, jak w cywilizowany sposób, kulturalny, można ten pomnik przesunąć w inne miejsce - poinformowała.

"Dzisiaj nie ma w przestrzeni publicznej Gdańska miejsca dla pomnika księdza prałata Jankowskiego"
"Dzisiaj nie ma w przestrzeni publicznej Gdańska miejsca dla pomnika księdza prałata Jankowskiego"tvn24

W grudniu 2018 r. w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Monument księdza, stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku, został przewrócony pod koniec lutego w nocy. Trzem mieszkańcom Warszawy, którzy przewrócili monument, prokuratura postawiła zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia. Nie przyznali się do winy.

Niedługo później z udziałem kilkudziesięciu stoczniowców Stoczni Gdańskiej postawiono na nowo na cokół rzeźbę przedstawiającą ks. Jankowskiego. W reakcji na to prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w wydanym wraz z przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak oświadczeniu ponowne ustawienie pomnika określiła jako niezgodne z prawem.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I"

Autor: kb//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwa w prawyborach KO. Podkreślił, że ich wynik go nie zaskoczył. Radosławowi Sikorskiemu przekazał wyrazy szacunku za determinację.

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Źródło:
TVN24

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach na urząd prezydenta RP. Jeśli zostanie wybrany, wygaśnie jego mandat prezydenta Warszawy. Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji obejmie stery w stolicy.

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ogłoszono zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. - Zwycięzca uzyskał 74,75 procent głosów - przekazał Donald Tusk.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Źródło:
TVN24

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt tysięcy domów i firm w Irlandii zostało w sobotę pozbawionych prądu po uderzeniu burzy Bert. Skutki gwałtownej pogody odczuwa też Wielka Brytania, gdzie zamknięte zostały niektóre drogi, nie kursują pociągi. Meteorolodzy ostrzegają przed śnieżycami, ulewami i silnym wiatrem.

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

"Zdarzenie powodujące wiele zagrożeń" na Wyspach

Źródło:
Reuters, PAP, Met Office

Gdyby Ukraina miała "swoje Redzikowo", byłaby w zdecydowanie lepszej sytuacji - mówił w programie "Wstajesz i weekend" redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma. W czwartek siły rosyjskie użyły do ataku na miasto Dniepr pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, o czym poinformował sam prezydent Władimir Putin. Broń ta może przenosić głowice nuklearne. - Z całą pewnością jest to waga ciężka, jest to pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych - dodał Cielma, oceniając możliwości tej rakiety.

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Akceptuję wynik prawyborów. Wzywam wszystkich, którzy na mnie głosowali do bezwarunkowego poparcia kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego - oświadczył w sobotę Radosław Sikorski. - Rafale, walcz, walcz, walcz i wygraj! - wykrzyknął, zwracając się do zwycięzcy.

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Źródło:
TVN24 GO

"To nie była łatwa rywalizacja", "jestem bardzo zadowolony" - tak wynik prawyborów w Koalicji Obywatelskiej komentują politycy KO. - To jest historyczny moment - ocenił Dariusz Joński.

"Historyczny moment", który "Rafała tylko wzmocni"

"Historyczny moment", który "Rafała tylko wzmocni"

Źródło:
TVN24

"Halo, jest tu ktoś? Wychodzimy, idziemy" - słychać na nagraniu udostępnionym przed policję. Funkcjonariusze z Bydgoszczy wyważyli drzwi, weszli do zadymionego mieszkania i wynieśli dwie osoby, które nie były w stanie się poruszać. Wszystko zarejestrowała policyjna kamera.

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz/TVN24

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem na warszawskiej Ochocie policja oraz pogotowie ratunkowe interweniowały wobec agresywnego mężczyzny, który zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Został obezwładniony przez policjantów. Ratownicy zabrali go do szpitala.

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Północnokoreańscy żołnierze zostali zauważeni w okupowanym Mariupolu i na okupowanych terenach obwodu charkowskiego - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i armii ukraińskiej.

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Źródło:
CNN, Defense Express

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl