Ruszył nabór na przyszłych oficerów Wojsk Obrony Terytorialnej. W piątek do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu na rekrutację zgłosiło się 200 osób. Przed nimi krótkie testy wiedzy ogólnej i języka angielskiego oraz testy sprawnościowe i psychologiczne.
Na wstępną kwalifikację zgłosiło się łącznie około 800 osób na 130 miejsc. Testy zostały rozłożone na kilka dni. Spośród chętnych, którzy ukończyli II stopień studiów, zostaną wyłonione osoby, które przez 12 miesięcy będą się szkolić, by w przyszłości kierować wojskami obrony terytorialnej.
W piątek rano do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zgłosiło się 200 osób. Po przejściu rejestracji, badań lekarskich i psychologicznych czekają je krótkie testy wiedzy ogólnej i języka angielskiego oraz testy sprawnościowe: biegi, ćwiczenia siłowe i pływanie. Na koniec wszystkich czeka rozmowa kwalifikacyjna.
- Łatwo nie jest zostać oficerem, ale nas cieszy, że tak duża liczba osób chętnych forsuje tutaj nasze mury, żeby zostać w przyszłości podporucznikami w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ta duża liczba umożliwia nam wybranie najlepszych i najbardziej wartościowych osób, dla których służba żołnierza zawodowego jest wartościowa. Na pewno dadzą z siebie dużo - powiedział mjr Piotr Szczepański z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. - Prawdę powiedziawszy już na lipcowym egzaminie przekonałem się jak to wygląda, także dzisiaj już wszystko spokojnie. Mam nadzieję, że będzie dobrze - mówił jeden z uczestników testów. - Chciałabym zdać jak najlepiej. Myślę, że wszyscy chcielibyśmy osiągnąć tutaj jak najlepsze wyniki, sprawnościowe przede wszystkim . Liczę na to, że może się uda - powiedziała jedna z chętnych.
Czym będą się zajmować?
Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.: prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu), ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Autor: js/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24