"Dla dyrektorów, ze strachu, każdy będzie dobry do izolacji". Dlaczego adwokaci i sądy boją się nowej ustawy?

Gostynin gotowy na przyjęcie groźnych przestępców
Gostynin gotowy na przyjęcie groźnych przestępców
tvn24
To w tym ośrodku w Gostyninie mają być izolowane osoby "stwarzające zagrożenie" po odbyciu karytvn24

Przedstawiciele kierownictwa ministerstwa sprawiedliwości kładą pod ustawą, pozwalającą na izolację groźnych dla obywateli przestępców, swoje głowy. Naprzeciwko siebie mają niektórych sędziów, prokuratorów, prawników i obrońców praw człowieka wskazujących na niekonstytucyjność zapisów. Do Fundacji Helsińskiej, z jeszcze ostrzejszym głosem sprzeciwu, dołączyła właśnie Naczelna Rada Adwokacka.

Trzy miesiące temu w Sejmie za przyjęciem ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami głosowało 408 posłów. Tylko troje było przeciw, 30 się wstrzymało. Dużo więcej głosów negatywnych ustawa - już od etapu jej projektowania - zbierała w środowiskach specjalistów, przede wszystkim prawników i prokuratorów. Negatywnie projekt zaopiniowała też Krajowa Rada Sądownictwa.

NRA: Mechanizmy autorytarne

Adwokaci, prokuratorzy i sędziowie, a więc ci, którzy mają bronić, wskazywać zagrożenie i decydować o ewentualnym izolowaniu od społeczeństwa osób po odbyciu kary, przyznają, że mają wielki problem z zapisami ustawy i jej nieprecyzyjnym językiem, dającym okazje do nadinterpretacji. Większość z nich wątpi, by ustawa mogła obronić się w takim kształcie przed Trybunałem Konstytucyjnym. Ale przedstawiciele środowisk prawniczych wskazują nie tylko na konkretne punkty. Krytykują też samą ideę, która przyświecała ustawodawcy.

- W 1989 roku, zamieniając kary śmierci na kary 25 lat pozbawienia wolności, popełniono wielki błąd. Przyjmuję "przeprosiny" osób, które o tym decydowały. Niedobrze, że tak się stało. Ale nie wolno nam dzisiaj wylewać naszego dorobku konstytucyjnego z powodu strachu i błędu państwa. Nie możemy go przerzucać na jednostkę - mówi mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Zastrzega, że taki jest głos całej Rady, czyli najwyższego organu samorządu zawodowego adwokatury, który ma dbać o jej dobre imię.

NRA już na etapie konsultacji projektu stwierdzała, że wejście w życie ustawy będzie "ogromnym krokiem w kierunku obniżenia standardów zabezpieczenia przed arbitralnymi decyzjami władzy publicznej wobec jednostki". Dzisiaj, na kilkanaście dni przed pierwszą decyzją sądu ws. izolacji skazanego, idzie jeszcze dalej.

- Te zapisy są niekonstytucyjne i przede wszystkim niebezpieczne. Wprowadzają mechanizmy działania państwa autorytarnego, a nie demokratycznego - podkreśla mec. Pietrzak, który uczestniczył w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Kara bez perspektywy

Według Naczelnej Rady Adwokackiej, obowiązująca od 22 stycznia ustawa, stwarza ogromne możliwości do nadużyć.

Dlaczego? Ministerstwo Sprawiedliwości, uciekając od zarzutu podwójnego karania za to samo przestępstwo, wskazało ostatecznie, że decyzja o ewentualnej terapii i izolowaniu skazanego nie byłaby uzależniona od jego wcześniejszego czynu, ale od obecnego stanu zdrowia takiej osoby.

Dokładny zapis: "Ustawa reguluje postępowanie wobec osób, które (…) odbywają prawomocnie orzeczoną karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, wykonywaną w systemie terapeutycznym (…)".

Oprócz tego spełniać mają inne przesłanki: w trakcie odbywania kary musiały zostać stwierdzone u nich "zaburzenia psychiczne, osobowości lub preferencji seksualnych" o takim nasileniu, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo" popełnienia kolejnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej (którego górna granica wynosi co najmniej 10 lat).

- To właśnie stwarza wielkie możliwości do nadużyć. Należy mieć świadomość, że w przyszłości te zapisy będą mogły być stosowane wobec osób skazanych za stosunkowo błahe czyny. Wystarczy, że w trakcie odbywania kary zostanie stwierdzone u osadzonego zaburzenie osobowości, które da "wysokie prawdopodobieństwo" popełnienia poważniejszego przestępstwa w przyszłości. Doprowadzi to do tego, że nikt, kto trafia do więzienia, nie będzie miał pewności, że po odbyciu kary z niego wyjdzie - zwraca uwagę przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA.

Jako przykład podaje pijanych kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto prowadzi pojazd mechaniczny mając więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, może pójść na dwa lata do więzienia. A "recydywista" nawet na pięć. Od kilku tygodni, po tragicznych wydarzeniach m.in. z Kamienia Pomorskiego, trwa dyskusja, jak skuteczniej bronić się przed pijanymi za kierownicą.

Ustawa o groźnych przestępcach niezgodna z konstytucją?
Ustawa o groźnych przestępcach niezgodna z konstytucją?tvn24

(Zbyt) łatwa ścieżka?

Podobne zagrożenia dostrzega, nieustannie od momentu otrzymania projektu do zaopiniowania, Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Według jej członków zapisy są niezgodne z naszą Konstytucją i z Europejską Konwencją Praw Człowieka, bo naruszają artykuł 31 ustawy zasadniczej, mówiący o wolności jednostki i art. 5 oraz 7 Konwencji, które odnoszą się także do wolności osobistej i ponownego karania za ten sam czyn.

- Ta ustawa ma w sobie niebezpieczeństwo bardzo łatwego rozprzestrzeniania się w przyszłości za pomocą nowelizacji. Nie dajmy się zwieść, te zapisy podważają dotychczasowe standardy stanowienia prawa i oddalają nas od demokratycznego państwa - mówi Piotr Kładoczny, prawnik HFPC i docent w Instytucie Prawa Karnego.

Według niego bardzo niepokojące jest także to, jak łatwo można się znaleźć na "ścieżce do izolacji".

W ustawie mowa jest o osobach odbywających karę "w systemie terapeutycznym".

Chodzi o skazanych, w przypadku których stwierdzono, że przestępstwo popełnili w związku z zaburzeniami psychicznymi (np. dotyczącymi preferencji seksualnych). Ale wachlarz jest dużo szerszy bo obejmuje też osoby uzależnione od "alkoholu albo innych środków odurzających lub psychotropowych" oraz niepełnosprawnych fizycznie, wymagających opieki. Karę w tym systemie wykonuje się przede wszystkim na specjalistycznych oddziałach i łączy się ją z terapią.

Ministerstwo, dzień po przyjęciu przez Sejm nowych zapisów, podkreślało "istotne znaczenie" zmiany dotyczącej "systemu odbywania kary" w stosunku do pierwotnej wersji projektu. Zawęziła ona krąg - jak wskazywało MS - "do ok. 2300 osób z ponad 80-tysięcznej populacji skazanych". Tyle w teorii.

Teoria a praktyka

W praktyce, na co zwraca uwagę Helsińska Fundacja Praw człowieka, włączenie do "systemu terapeutycznego" jest bardzo łatwe.

Zdecydować może o tym sąd. Ale nie musi. - Wystarczy, że komisja penitencjarna, już w trakcie odbywania przez skazanego kary, powoła biegłych, a oni stwierdzą, że dany przypadek kwalifikuje się do "odbywania jej w systemie terapeutycznym". Można to będzie zrobić na każdym etapie postępowania wykonawczego - zwraca uwagę Kładoczny.

I dodaje: - Ustawodawca cały czas mówi o "leczeniu". Ale żadnego leczenia nie będzie, to oszustwo - choć oszustwo w dobrej wierze. Będzie kolejna forma kary. I nie wygląda to ładnie, kiedy pod pozorem leczenia pozbawiamy kogoś znów wolności.

Dzisiaj największy procent osób, które odbywają karę w systemie terapeutycznym, stanowią skazani uzależnieni od alkoholu i narkotyków.

Stwarzający zagrożenie "na wyrost"

NRA zwraca z kolei uwagę na inny niebezpieczny mechanizm, który uruchomią zapewne zapisy ustawy.

- Mając taki instrument w ręku dyrektorzy Zakładów Karnych będą składać wnioski o uznanie skazanego za "stwarzającego zagrożenie" na wyrost, po części ze strachu. I już mamy tego pierwsze sygnały bo tych wniosków jest więcej, niż przewidywało Ministerstwo. Nikt od dziś nie będzie chciał wystawić się na krytykę po tym, jak zwolni do domu kogoś, kto po chwili popełni przestępstwo - podkreśla mec. Pietrzak.

Podobnej skali wątpliwości budzi umieszczenie procedury w ramach postępowania cywilnego.

Ministerstwu zależało na tym, by słowo "kara" padało jak najrzadziej i dlatego chciało odejść od postępowania karnego możliwie daleko.

Fundamentalne zasady

Tyle że ścieżka cywilna nie daje takich gwarancji jak karna, na co również zwraca uwagę Naczelna Rada Adwokacka.

Nie ma w niej obowiązku poszukiwania prawdy materialnej i domniemania niewinności, a budzące wątpliwość okoliczności nie działają na korzyść oskarżonego.

- Dzięki temu na pewno łatwiej będzie kogoś izolować. Wbijanie tych postępowań w prawo cywilne to jednak zaklinanie rzeczywistości. Sądy cywilne są nieprzygotowane do prowadzenia tego typu spraw - zwraca uwagę przewodniczący Komisji Praw człowieka przy NRA.

W ocenie Naczelnej Rady ustawa w dzisiejszym kształcie nie tylko "narusza fundamentalne zasady, takie jak zakaz działania prawa wstecz i dwukrotnego karania za ten sam czyn", ale wprowadza rozwiązania "bardzo niebezpieczne dla relacji obywatel-państwo".

- Jeżeli społeczeństwo zaakceptuje ten instrument to otworzymy drzwi do kruszenia kolejnych elementarnych zasad chroniących obywateli w państwie demokratycznym - podkreśla Pietrzak. Bo prawo karne, jak dodaje, nie może reagować na prognozę i opierać się na przewidywaniu, ale musi reagować na czyn.

Niemiecki model dobrego zakończenia

Ministerstwo Sprawiedliwości zarzutów o niekonstytucyjność ustawy się nie boi. I to do tego stopnia, że szef resortu Marek Biernacki i wiceminister Michał Królikowski kładą pod swój projekt głowy - obaj deklarują, że złożą dymisje, jeśli ustawa zostanie zakwestionowana przez TK.

Ta pewność bierze się między innymi z tego, że przy jej opracowaniu powielono właściwie model niemiecki.

Obie ustawy są do siebie bliźniaczo podobne. W lipcu ubiegłego roku niemiecki Trybunał uznał, że nowe regulacje są zgodne z tamtejszą konstytucją oraz standardami wynikającymi z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na to samo liczy dzisiaj polski ustawodawca.

Ale sytuacje "niemiecka" i "polska" mają tez sporo różnic. W Berlinie nie rozwiązywano problemu skazanych, którym zamieniono karę śmierci na 25 lat więzienia. Mniejszy był też odzew i głosy krytyki środowiska prawniczego.

Tam przedstawiciele prokuratury nie mówili o "dylemacie dość oczywistej sprzeczności z konstytucją i ochrony życia ludzi". U nas takie słowa wypowiada dzisiaj Prokurator Generalny. W Niemczech sędziowie nie pisali oświadczeń, w których wskazywali, że "ustawa budzi wątpliwości w zakresie respektowania podstawowych zasad prawa karnego". A właśnie takie jest oficjalne stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa. W jej skład, z urzędu, wchodzi minister sprawiedliwości.

Autor: Łukasz Orłowski//mat / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Złamanie ręki uczestniczce demonstracji przed komendą przy Wilczej, najechanie przez funkcjonariusza ABW na uczestników protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, spryskanie gazem pieprzowym ówczesnej posłanki Magdaleny Biejat. Prokuratura Krajowa dokonała przeglądu postępowań dotyczących incydentów podczas zgromadzeń publicznych w latach 2016-2023. "Analiza wykazała nieprawidłowości" - poinformowano.

Prześwietlili postępowania dotyczące zgromadzeń. "Analiza wykazała nieprawidłowości"

Prześwietlili postępowania dotyczące zgromadzeń. "Analiza wykazała nieprawidłowości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie, że amerykańskie uzbrojenie dla Ukrainy jest już w drodze. Powiedział też, że grupa G7 pracuje nad tym, żeby zamrożone rosyjskie aktywa zostały wykorzystane do naprawienia szkód, jakie wyrządziła Rosja. Mówił o "globalnej koalicji", która działa na rzecz pomocy Ukrainie. - Polska nieustannie wspiera transfer niemalże całej pomocy, która spływa do Ukrainy i daje duże wsparcie od siebie - powiedział Blinken.

Blinken z wizytą w Kijowie. Zabrał głos w sprawie "zamrożonych rosyjskich aktywów"

Blinken z wizytą w Kijowie. Zabrał głos w sprawie "zamrożonych rosyjskich aktywów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24 BIS

Gruziński parlament przyjął ustawę o "agentach zagranicznych". Tysiące niezadowolonych obywateli protestują w Tbilisi niemal bez przerwy. Wieczorem doszło do starć demonstrantów z policją. Służby pobiły między innego znanego aktywistę. Twierdzą, że 13 osób zatrzymano za "niepodporządkowanie funkcjonariuszom" i "drobne chuligaństwo".

Zablokowali główne skrzyżowanie w stolicy Gruzji. Protesty po przyjęciu "rosyjskiej ustawy"

Zablokowali główne skrzyżowanie w stolicy Gruzji. Protesty po przyjęciu "rosyjskiej ustawy"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Amerykański resort finansów nałożył sankcje na sieć podmiotów oraz osobę związaną z rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską za usiłowanie "odmrożenia" należących do niego udziałów w spółce Strabag. Zamrożone aktywa magnata są wyceniane na ponad 1,5 miliarda dolarów.

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Źródło:
PAP

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Straż Graniczna opublikowała nagrania pokazujące, jak na przestrzeni tygodnia migranci znajdujący się po stronie białoruskiej próbują zniszczyć polski znak graniczny. Najpierw próbowano go podpalić, a teraz - we wtorek - przewrócić.

Najpierw próba podpalenia, teraz zniszczenia konarem. Interweniowała Straż Graniczna

Najpierw próba podpalenia, teraz zniszczenia konarem. Interweniowała Straż Graniczna

Źródło:
PAP

- Dziś, gdy odbudowujemy wymiar sprawiedliwości, nie możemy Krajowej Rady Sądownictwa opierać na ludziach, którzy mieli giętkie kręgosłupy i którzy w tym czasie awansowali - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując proponowaną przez parlament nowelizację ustawy o KRS. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przyznała, iż "liczy na to, że głos środowiska sędziowskiego będzie wysłuchany" i rozmowy na temat przepisów zostaną wznowione ponownie.

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Źródło:
TVN24

Sędzia Beata Morawiec, była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, która została wezwana przez Prokuraturę Krajową jako świadek w związku ze śledztwem dotyczącym wykorzystywania Pegasusa, stwierdziła w "Tak jest" w TVN24, że "prawdopodobnie" dowie się, iż była inwigilowana tym narzędziem. Przyznała, że nie jest tym zaskoczona i "tylko czekała, kiedy się o tym dowie". Stwierdziła, że poprzedni minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uczynił z niej "chłopca do bicia".

Morawiec: Nie jestem zaskoczona. Czekałam tylko, kiedy się o tym dowiem

Morawiec: Nie jestem zaskoczona. Czekałam tylko, kiedy się o tym dowiem

Źródło:
TVN24

- Komisja badająca wpływ Rosji na życie publiczne w Polsce jest potrzebna, ale ona nie powinna dotyczyć jednego czy drugiego rządu, ale ostatnich 30 lat - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marcin Ociepa z klubu PiS, były wiceminister obrony narodowej. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL-Trzeciej Drogi, stwierdził, że planowana komisja "przede wszystkim jest potrzebna polskiemu bezpieczeństwu". Jak dodał, ma to być komisja rządowa, składająca się z ekspertów "poza politycznym oddziaływaniem".

"Musimy dzisiaj stawiać pytania bardzo ostro i poważnie"

"Musimy dzisiaj stawiać pytania bardzo ostro i poważnie"

Źródło:
TVN24

Posłowie w środę po południu wysłuchają informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat działań podjętych w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności pożarów, do których doszło w ostatnich dniach w różnych miejscach w Polsce. Wcześniej rzecznik Komendy Stołecznej Policji podinspektor Robert Szumiata mówił, że "na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć". Głos w sprawie zabrali także prezydent, premier i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.  

Posłowie wysłuchają informacji na temat ostatnich pożarów

Posłowie wysłuchają informacji na temat ostatnich pożarów

Źródło:
PAP

Stolica którego państwa była gospodarzem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich: Francji, Kanady, Chin czy Rosji? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" TVN odpowiadał pan Przemysław Tosza z Siemianowic Śląskich.

Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk? Pytanie za 10 tysięcy

Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk? Pytanie za 10 tysięcy

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Czechach i Niemczech. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 860 tysięcy złotych.

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższej nocy nastąpią kolejne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będą one widoczne w Polsce. Tej nocy widowisko może okazać się szczególnie efektowne - w niektórych częściach kraju będziemy mieli okazję obejrzeć przejście stacji na tle przybywającego Księżyca.

Głowy do góry. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Głowy do góry. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leku na receptę o nazwie Oekolp forte. Powodem jest "stwierdzenie wyniku poza specyfikacją dla nieznanego zanieczyszczenia". Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku na receptę wycofana z aptek. "Nieznane zanieczyszczenie"

Seria leku na receptę wycofana z aptek. "Nieznane zanieczyszczenie"

Źródło:
GIF

- Na tę chwilę nie mamy wsparcia. Dziś było spotkanie w warszawskim ratuszu, nawet nie zostaliśmy na nie wpuszczeni - komentuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Marzena Orzechowska, która pracowała w hali przy Marywilskiej 44. Opowiada też, jak bardzo przeżywa całe zdarzenie. - W zasadzie nie podnosiłam się z łóżka. Dostałam od dzieci kwiaty i czekoladę. Wczoraj po prostu wstałam i napisałam do wszystkich, że działamy. Muszę stać na straży, wspierać moją mamę, z którą handlujemy od 28 lat - podkreśla.

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

Źródło:
tvn24.pl

Osiem osób zginęło, a kolejnych osiem zostało bardzo ciężko rannych w wypadku z udziałem autobusu i pickupa na Florydzie w USA. Dziesiątki poszkodowanych trafiły do szpitala z lżejszymi obrażeniami. Przyczyny zdarzenia nie są na razie znane.

Ofiary śmiertelne i dziesiątki rannych. Autobus zderzył się z pickupem

Ofiary śmiertelne i dziesiątki rannych. Autobus zderzył się z pickupem

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Sąd w Paryżu uniewinnił we wtorek reżysera Romana Polańskiego, oskarżonego przez brytyjską aktorkę Charlotte Lewis o zniesławienie. Aktorka złożyła pozew, gdy Polański, któremu publicznie zarzuciła, że zgwałcił ją, gdy miała 16 lat, nazwał te oskarżenia "ohydnym kłamstwem".

Zapadł wyrok w sprawie Romana Polańskiego. Charlotte Lewis: smutny dzień

Zapadł wyrok w sprawie Romana Polańskiego. Charlotte Lewis: smutny dzień

Źródło:
PAP, Reuters

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP

W Jadachach (województwo podkarpackie) zderzyły się trzy samochody. W wypadku zginęło dwóch mężczyzn, a dwaj ranni żołnierze zostali przewiezieni do szpitali.

Tragedia na krajowej "dziewiątce". Dwie osoby nie żyją, dwóch rannych żołnierzy

Tragedia na krajowej "dziewiątce". Dwie osoby nie żyją, dwóch rannych żołnierzy

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie karał aptek, jeśli farmaceuta odmówi wydania recepty na antykoncepcję awaryjną osobie niepełnoletniej. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków napisał w serwisie X, że "dzięki temu farmaceuci mogą włączyć się do pilotażu bez obaw".

Komunikat w sprawie wydawania tabletki "dzień po"

Komunikat w sprawie wydawania tabletki "dzień po"

Źródło:
PAP

Z cukierni istniejącej od 1958 roku przy rondzie Wiatraczna w Warszawie zaginęła historyczna maszyna służąca do nabijania rurek bitą śmietaną. Potrzebowała naprawy i trafiła do "złotej rączki". Stamtąd już nie wróciła. Właściciel cukierni zgłosił sprawę policji.

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie żyje Netiporn Sanesangkhom, tajlandzka aktywistka polityczna działająca w antymonarchistycznej grupie. Według organizacji Thai Lawyers for Human Rights kobieta trafiła do aresztu między innymi za zniewagę króla. Miała 28 lat.

28-latka trafiła do aresztu za obrazę króla. Nie żyje

28-latka trafiła do aresztu za obrazę króla. Nie żyje

Źródło:
Reuters

Wikariusz z jednej z parafii na Podkarpaciu usłyszał zarzuty utrwalania nagiego wizerunku małoletniego, naruszenia jego nietykalności cielesnej oraz posiadania pornograficznych zdjęć z udziałem małoletniego. Duchowny trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Ksiądz w areszcie. Pokrzywdzonych więcej niż jedno dziecko

Ksiądz w areszcie. Pokrzywdzonych więcej niż jedno dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek satyryk Michał Marszał na kilka godzin stracił dostęp do obserwowanego przez setki tysięcy osób konta w serwisie społecznościowym. - Ta sytuacja pokazuje, jak niesymetryczna jest relacja z platformami społecznościowymi - komentuje Magda Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.

"Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę?

"Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę?

Źródło:
tvn24.pl

- Na razie nie ma powodów sądzić, aby którykolwiek z tych pożarów z ostatnich kilkudziesięciu godzin w Polsce, z weekendu, był skutkiem działań sił zewnętrznych - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że w żaden sposób nie zmniejsza to zagrożenia ewentualnym sabotażem i dywersją.

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w ramach komisji do spraw badania wpływów Rosji i Białorusi będą "odbywały się poważne przesłuchania". Jego zdaniem, jeśli nie padną tam niewygodne pytania, to "komisja będzie wyłącznie bytem propagandowym". Skomentował też ostatnie pożary w Polsce i słowa szefa MSZ na temat Antoniego Macierewicza.

Andrzej Duda w Katarze. "Zawsze byłem zwolennikiem tej komisji. Dziwię się tylko, że Tusk jest"

Andrzej Duda w Katarze. "Zawsze byłem zwolennikiem tej komisji. Dziwię się tylko, że Tusk jest"

Źródło:
TVN24, PAP

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24
Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Obszary upraw awokado mogą skurczyć się nawet o kilkadziesiąt procent do 2050 roku w związku z postępującymi zmianami klimatu - wynika z nowego raportu organizacji Christian Aid. - Produkcja awokado staje się coraz droższa, a koszty zostaną przeniesione na konsumentów, podnosząc cenę, jaką płacimy za nasze guacamole - wyjaśnia Honor Eldridge, ekspertka ds. zrównoważonej polityki żywnościowej i autorka książki "The Avocado Debate".

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Wąsik, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, został przesłuchany na posiedzeniu komisji śledczej do spraw afery wizowej. Był pytany między innymi o to, kiedy dowiedział się o aferze. Po jego zeznaniach przewodniczący komisji Michał Szczerba ocenił, że były wiceszef MSWiA "próbował siebie przedstawić jako bezzębną postać, która niewiele mogła, niewiele wiedziała". Po nim zeznawała była wicepremier i była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przyznała, że czuje się "jednym ze współautorów Poland.Business Harbour", programu, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT.

"Próbował siebie przedstawić jako bezzębną postać". Wąsik zeznawał przed komisją śledczą

"Próbował siebie przedstawić jako bezzębną postać". Wąsik zeznawał przed komisją śledczą

Źródło:
TVN24, PAP

Neosędzia blokuje stosowanie kontroli operacyjnej w śledztwach, podważając uprawnienia nowego kierownictwa prokuratury - potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", chodzi o Stanisława Zduna, wiceszefa neo-KRS.

"Kolejna odsłona konfrontacji". Neosędzia odmawia stosowania kontroli operacyjnej. Prokuratura odpowiada

"Kolejna odsłona konfrontacji". Neosędzia odmawia stosowania kontroli operacyjnej. Prokuratura odpowiada

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Do 29 maja można wskazywać kandydatów do uhonorowania Medalem Wolności Słowa. - Marian Turski jest dla mnie przykładem, jaki dorobek dla wolności wypowiedzi i mądrych słów powinna mieć osoba wyróżniona tą nagrodą - powiedziała prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, twórczyni Medalu Wolności Słowa, opowiadając w TVN24 o kulisach powstania pomysłu na przyznawanie tego wyróżnienia.

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Źródło:
TVN24, Fundacja Grand Press

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl