"Powinniśmy przypomnieć sobie, co znaczy słowo solidarność"

[object Object]
Debata "30 lat wolności" w TVN24tvn24
wideo 2/12

- Ta walka była dla mnie najważniejszym i najpiękniejszym wydarzeniem politycznym w życiu (...) Polska napisała wtedy historię nie tylko europejską, ale i światową - mówił w debacie "30 lat wolności" w TVN24 historyk, profesor Timothy Garton Ash. - Ludzie mieli bardzo małe wyobrażenie, o tym co będzie dalej. Mieli wyobrażenie proste, Zachodu jako rajskiej dziedziny, że kapitalizm będzie światem rajskim - wskazywał pisarz Stefan Chwin.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24 GO

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z DEBATY

W niedzielę wieczorem w TVN24 odbyła się debata "30 lat wolności". Poprowadzili ją Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W dyskusji w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności udział wzięli: Ewa Łętowska, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich, Timothy Garton Ash - brytyjski historyk zajmujący się głównie historią Europy po 1945 roku, pisarz Stefan Chwin oraz literaturoznawca i tłumacz Michał Rusinek.

Garton Ash: Polska napisała wtedy historię nie tylko europejską, ale i światową

Timothy Garton Ash ocenił, że "walka o wolność, która zaczęła się w sierpniu (1980 roku - red.) skończyła się rzeczywiście zwycięstwem 4 czerwca 1989 roku". - Ta walka była dla mnie najważniejszym i najpiękniejszym wydarzeniem politycznym w życiu - wspominał.

Jak stwierdził, "Polska napisała wtedy historię nie tylko europejską, ale i światową". - Trzeba to celebrować, to było wielkie zwycięstwo - przyznał.

- Ile razy usłyszeliśmy: "nie ma wolności bez solidarności"? To zdanie nie jest prawdą. Polska solidarna, Polska liberalna, Europa solidarna, Europa liberalna są głęboko fałszywe. Ale to zdanie "nie ma wolności bez solidarności" wskazuje na niebezpieczeństwa. Lekcją z tego jest, że dla wolności potrzebna jest dobra dawka solidarności - mówił. - Aby wolność była wolnością, potrzebna jest solidarność. W tym głębszym sensie nadal jest prawdą, że nie ma wolności bez solidarności - dodał.

Łętowska: dewaluacja wielkich słów

Ewa Łętowska stwierdziła, że w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat nastąpiła "dewaluacja wielkich słów, które są na każdym podorędziu i które bardzo łatwo wyciągnąć z czegokolwiek: z kieszeni, z torby, z plecaka, to jest bardzo chwytliwe, tyle tylko, że za tymi słowami nie idą czyny".

- Mnie się wydaje, że było za dużo hipokryzji w retoryce, za dużo hipokryzji w słowach - oceniła.

- Chciałabym usłyszeć, jak to jest z tą hipokryzją, którą się posługujemy na co dzień, przeciwstawiając wolność solidarności a solidarność wolności - dodała.

Chwin: ludzie mieli wyobrażenie Zachodu jako rajskiej dziedziny

Stefan Chwin wspominał, jak z perspektywy jego i otaczających go ludzi wyglądały przemiany ustrojowe. - Ludzie mieli bardzo małe wyobrażenie o tym, co będzie dalej. Mieli wyobrażenie proste, Zachodu jako rajskiej dziedziny, że kapitalizm będzie światem rajskim - wskazywał.

Jak przyznał dalej Chwin, "potem okazało się, że to nie będzie taka prosta sprawa". - Pamiętam, że były zderzenia ludzi, który mieli poczucie absolutnego bezpieczeństwa socjalnego i nagle stanęli w obliczu bardzo trudnej próby wolności. Praktycznie nikt nigdy ich tego nie uczył - zwrócił uwagę.

Rusinek: zapomnieliśmy, że istnieje solidarność pisana małą literą

Michał Rusinek mówił, że symbolem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej stało się zniszczenie muru berlińskiego. - To był czysty przypadek. Oni mieli mur, oni mieli coś co można było symbolicznie rozburzyć na naszych oczach. My natomiast mieliśmy co innego i z tym mam większy problem. Mieliśmy Solidarność, ale przez to, że to słowo stało się nazwą ruchu społecznego związków zawodowych, to zapomnieliśmy, że istnieje solidarność pisana małą literą. Powinniśmy przypomnieć sobie, co to słowo znaczy - zaznaczył.

Michał Rusinek: zapomnieliśmy, że istnieje solidarność pisana małą literą
Michał Rusinek: zapomnieliśmy, że istnieje solidarność pisana małą literątvn24

Łętowska: U nas o wolność się walczy. Wroga trzeba pokonać, zdusić, podeptać

W dalszej części debaty rozmówcy dyskutowali o "prawie do wolności".

- Jeżeli mówimy "prawo do wolności", to wpadamy w pewną językową pułapkę. W tym sporze, co jest pierwsze: jajko czy kura, sugeruje polszczyzna, że prawo jest pierwotne do wolności - stwierdziła Ewa Łętowska.

- U nas o wolność się walczy. Wroga trzeba pokonać, zdusić, podeptać. Tymczasem wolność, kiedy już jest zwycięstwo, jest przedmiotem walki, a nie kompromisu, dogadania się. A nasz język pcha nas w kierunku konfrontacji - dodała.

Jak stwierdziła, "nasz język nas uwięził w konfrontacyjnym spojrzeniu na wolność".

Garton Ash o wolności indywidualnej i kolektywnej

Z koeli Timothy Garton Ash zwracał uwagę na językowy aspekt słowa "wolność" w różnych językach. - Punkt językowy jest bardzo ciekawy: po angielsku istnieją dwa słowa na określenie 'wolności: "freedom" i "liberty".

Jak wskazywał, słowo "liberty" oznacz wolność indywidualną, a słowo "freedom" - wolność kolektywną. - Trzeba oba znaczenia zbilansować - zauważył.

Chwin: wierzyć w to, że słowo sprawia, że świat się zmieni, to ja już w to nie wierzę

Do pojęcia "prawa do wolności" odniósł się także Stefan Chwin. - Z jednej strony słyszę o solidarności, a z drugiej strony jednak obserwuję coś, co można nazwać bardzo twardą walką o byt, która z solidarnością bardzo często ma niewiele wspólnego. W tym punkcie zaklęcia i hasła, które możemy poważnie traktować i w nie wierzyć, nie naprawią tego wszystkiego - powiedział.

- Wierzyć w to, że słowo sprawia, że świat się zmieni, to ja już w to nie wierzę - ocenił.

Chwin: nie zmieni świata powtarzanie zaklęć
Chwin: nie zmieni świata powtarzanie zaklęć tvn24

Rusinek: jest jeszcze jedna czynność, którą trzeba zrobić: dbać o tę wolność

Z kolei Michał Rusinek przywołał swoje wspomnienia z 1989 roku. Mówił o wizycie amerykańskich nauczycieli. - Jeden z nich powiedział: wolność musicie sobie wywalczyć. To walczyć oznacza, że coś się dzieje raz, a potem to się ma - relacjonował.

- Jest jeszcze jedna czynność, którą trzeba zrobić: dbać o tę wolność - zwrócił uwagę.

 Rusinek o językowym wymiarze słowa wolność: wolność nie występuje samodzielnie  - wymaga słowa obok
Rusinek o językowym wymiarze słowa wolność: wolność nie występuje samodzielnie - wymaga słowa oboktvn24

"To, czego udało się dokonać w 1989 i 1990 roku, to była rewolucja językowa"

Michał Rusinek stwierdził, że "to, czego udało się dokonać w 1989 i 1990 roku, to była rewolucja językowa". - Język PRL-u był oparty na bazie antytezy: 'nasi' i 'nie nasi', bardzo łatwo było w ten sposób rozmawiać. Jak wyjaśnił, "ten sposób myślenia powodował, że albo wykluczaliśmy kogoś w ogóle z rozmowy albo rozmawialiśmy tylko wśród swoich".

Garton Ash o zagrożeniu dla polskiej wolności

Timothy Garton Ash zapytany, co jego zdaniem jest obecnie największym zagrożeniem dla polskiej wolności, odpowiedział: "orbanizacja a la polonaise". Odwołał się tym samym do rządów Viktora Orbana na Węgrzech. - Gdybyśmy byli w Budapeszcie, myślę, że byłaby to zupełnie inna rozmowa, podobna do rozmowy w Polsce 30 lat temu. Wątpię, czy Węgry w tej chwili to wolny kraj - stwierdził.

Garton Ash o zagrożeniach dla polskiej wolności
Garton Ash o zagrożeniach dla polskiej wolności tvn24

Łętowska: żyjemy w tej chwili w zakłamaniu prawnym

Do tych słów odniosła się Ewa Łętowska. - U [Viktora, premiera Węgier - red.] Orbana zmieniono konstytucję. To argument dla pana Chwina, że słowa niewiele znaczą, nawet jeśli są wpisane w konstytucję - stwierdziła.

Jak dodała, "niepokojąca w polskiej wolności jest hipokryzja, co innego się głosi w oficjalnych dokumentach". - Żyjemy w tej chwili w zakłamaniu prawnym, to jest dla mnie problem - oceniła prawniczka.

Łętowska: żyjemy w tej chwili w zakłamaniu prawnym
Łętowska: żyjemy w tej chwili w zakłamaniu prawnymtvn24

"Najdłuższy okres polskiej wolności od osiemnastego wieku"

Timothy Garton Ash mówił, że moment, w którym znajduje się obecnie Polska to "najdłuższy okres polskiej wolności od osiemnastego wieku".

Ewa Łętowska na zakończenie dyskusji nawiązała do reguł prawnych i ich przełożenia na funkcjonowanie społeczeństwa. - Prawo ma tyle odcieni, to jest instrument, którym można tak przyzwoicie grać, tylko to jest trudne i trzeba się tego nauczyć. I przede wszystkim trzeba to cenić - zwróciła uwagę.

Michał Rusinek w konkluzji odniósł się ponownie do sfery językowej. - Na słowa trzeba zwracać uwagę. Nie chciałbym, żeby ktoś narzucał mi słownik i język mówienia o rzeczywistości, który by w coś mnie wrabiał - stwierdził.

Stefan Chwin pytany, czy jest optymistą co do stanu wolności w Polsce odpowiedział: nie wiem. - Ciągle mi przychodzą do głowy rozmaite analogie związane z latami trzydziestymi - stwierdził.

Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24