Polska

Nowy zastępca komendanta głównego policji. Od razu z zadaniem specjalnym

Polska

Aktualizacja:
Widowiskowe ćwiczenia antyterrorystów. Służby szykują się na szczyt klimatyczny
Fakty po południuPolicja od miesięcy przygotowuje się do szczytu klimatycznego w Katowicach ("Fakty po Południu" z 11.09.2018)

Nowym wiceszefem policji został nadinspektor Dariusz Augustyniak, który dotąd kierował świętokrzyskim garnizonem - dowiedział się tvn24.pl. Dostanie zadanie specjalne: przygotować policję do szczytu klimatycznego ONZ.

Piątkowe, poranne informacje tvn24.pl o powołaniu nadinspektora Augustyniaka na stanowisko zastępcy komendanta do spraw logistyki potwierdziło kilka godzin później MSWiA wydając komunikat prasowy.

"Nadinspektor Dariusz Augustyniak posiada 27-letni staż służby w Policji. Liczę, że jego dotychczasowe doświadczenie i idące za tym wysokie kompetencje zapewnią, że powierzone mu zadania będzie wykonywał na najwyższym poziomie" – powiedział cytowany w komunikacie szef resortu Joachim Brudziński.

Przywódcy świata

- Oprócz spraw dotyczących inwestycji, zakupów w 120 tysięcznej formacji będzie odpowiadał za przygotowanie do szczytu klimatycznego - mówią zgodnie rozmówcy tvn24.pl z resortu spraw wewnętrznych i centrali policji.

Plan ochrony szczytu, na który mają przyjechać najważniejsi przywódcy świata, przygotowywał nadinspektor Jan Lach. Jednak jak niedawno informowaliśmy, tuż po zakończeniu marszu niepodległości trafił w poważnym stanie do szpitala. - Nie chciał się przyznać jak źle się czuje. Prawdopodobnie myślał, że nikt w szczycie protestu policjantów nie zrozumie, że i zastępca komendanta głównego poszedł na L4 - mówią nasi rozmówcy.

Generał Lach jest już po operacji, która uratowała mu życie. Nie jest jednak jasne, czy i kiedy lekarze pozwolą mu powrócić do służby. Dlatego za operację COP24 będzie odpowiadał nowo mianowany zastępca Augustyniak. A policja oraz służby specjalne przygotowują się do tej trwającej tydzień imprezy z największą starannością.

- Raz, że będzie wielu przywódców. Dwa, że przygotowujemy się tak, jakby mieli być w jednym miejscu Donald Trump i Władimir Putin - podkreśla stopień zaangażowania służb jeden z oficerów.

Tarcia z MSWiA

Nadinspektor Augustyniak rozpoczął służbę w policji w 1991 roku, od służby w komisariacie w Rudzie Śląskiej. Specjalizował się w prewencji i w zabezpieczeniu imprez masowych. Przeszedł przez wiele stanowisk kierowniczych, był komendantem miejskim w Katowicach, Piekarach Śląskich i Gliwicach. W 2016 roku objął fotel komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach. Od lat współpracuje z aktualnym komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.

- To, że właśnie Augustyniak awansuje oznacza, że zdecydowały kompetencje a nie podszepty polityków - mówią nasi rozmówcy.

Wiadomo, że wiceminister Jarosław Zieliński nadzorujący policję miał inne kandydatury na to stanowisko. Dlatego od lipca, gdy niespodziewanie zrezygnowała generał Helena Michalak, gabinet "logistyka" stał pusty.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości