Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział w czwartek, że "nic mu nie wiadomo" o tym, by Porozumienie Jarosława Gowina oficjalnie wycofało rekomendacje dla trzech członków rządu. - W tym tygodniu oficjalnie poinformowaliśmy naszych partnerów z PiS i Solidarnej Polski o wycofaniu rekomendacji dla Zbigniewa Gryglasa, Jacka Żalka i Michała Cieślaka - twierdzi z kolei wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
W czwartek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o wycofanie przez Porozumienie rekomendacji dla trzech członków rządu. Chodzi o wydalonych wcześniej z partii: ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.
- Nic mi nie wiadomo o tym, by oficjalnie zostały cofnięte rekomendacje - powiedział Sobolewski. Na uwagę, że o cofnięciu rekomendacji mówiła m.in. rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka, polityk PiS odparł: - Ja rozumiem, że to musiałby wystosować pan premier Jarosław Gowin jako szef Porozumienia i do Rady Koalicji, bo tam (...) rozstrzygane są kwestie związane z funkcjonowaniem Zjednoczonej Prawicy, też poprzez funkcjonowanie rządu i jego składu.
Pytany, czy w takim razie Cieślak, Gryglas i Żalek pozostaną w rządzie, odparł: - Z mojej wiedzy aktualnej wynika, że ci ministrowie są ministrami rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i nic w tej chwili nie zanosi się na to, by miało się to zmienić.
Rzecznik Porozumienia: poinformowaliśmy naszych partnerów
Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek powiedział z kolei Polskiej Agencji Prasowej, że koalicjanci zostali poinformowani w tym tygodniu o cofnięciu rekomendacji. - W tym tygodniu oficjalnie poinformowaliśmy naszych partnerów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski o wycofaniu rekomendacji dla Zbigniewa Gryglasa, Jacka Żalka i Michała Cieślaka, w związku z tym nie reprezentują oni Porozumienia Jarosława Gowina w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował Strzeżek. Według nieoficjalnych informacji PAP, dokumenty w sprawie cofnięcia rekomendacji trzem ministrom zostały wysłane do prezesów obu ugrupowań - PiS i Solidarnej Polski w tym tygodniu.
Spór w Porozumieniu
W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd. Ponadto - zdaniem Bielana - trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.
5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Następnie ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym Cieślaka, Gryglasa i Żalka.
Źródło: PAP