Pierwsza partia czołgów Abrams dla Polski ma dotrzeć we wtorek wieczorem statkiem do portu Szczecin-Świnoujście - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. - Przeszkoliliśmy załogi z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a więc niejako z marszu żołnierze przejmą ten sprzęt, który będzie na wyposażeniu tej brygady - dodał.
Szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył w Warszawie podczas obchodów święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że "dziś wieczorem do portu Szczecin-Świnoujście przybije statek, na pokładzie którego będą pierwsze czołgi Abrams, czołgi, które pozyskaliśmy ze Stanów Zjednoczonych".
- Mamy już wyszkolonych żołnierzy dzięki naszej współpracy, głównie z V Korpusem US Army, ale generalnie rzecz biorąc z naszym amerykańskim sojusznikiem otworzyliśmy Abrams Academy na poligonie w Biedrusku. Przeszkoliliśmy załogi z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a więc niejako z marszu żołnierze przejmą ten sprzęt, który będzie na wyposażeniu tej brygady - powiedział szef MON.
- 1. Warszawska Brygada Pancerna to jednostka wchodząca w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, "Żelaznej Dywizji", której zadaniem jest obrona wschodnich rubieży Rzeczpospolitej - zaznaczył. - Obrona poprzez odstraszanie, poprzez budowanie interoperacyjności, poprzez współpracę głównie z siłami Stanów Zjednoczonych - dodał Błaszczak.
Czołgi Abrams dla Polski
To pierwsza dostawa w ramach zawartej w styczniu br. umowy między MON a rządem USA na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 oraz sprzęt towarzyszący, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mosty szturmowe i wozy dowodzenia. Wartość kontraktu to ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu.
Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-24. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.
Zakup 116 Abramsów wycofanych z korpusu Marines został dokonany, aby przyspieszyć uzupełnianie sprzętu po donacjach na rzecz Ukrainy.
W kwietniu ub.r. Polska zamówiła za 4,7 mld dolarów 250 Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3, które mają zostać dostarczone w latach 2024-26.
Polska kupiła Abramsy jako pierwszy kraj europejski i pierwsze państwo NATO poza Stanami Zjednoczonymi.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Dengrier M. Baez/Marine Corps