Co z płacą minimalną i finansowaniem in vitro? Odpowiedzi polityków z debaty

[object Object]
Zandberg: in vitro powinno być finansowane z budżetu państwatvn24
wideo 2/25

Drugim tematem wtorkowej debaty wyborczej w TVN24 była polityka socjalna i gospodarka. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące płacy minimalnej i finansowania in vitro z budżetu państwa.

TAK RELACJONOWALIŚMY "CZAS DECYZJI: DEBATA". CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24 GO

CZYTAJ TEŻ: KONKRET24 WERYFIKUJE WYPOWIEDZI POLITYKÓW

Debata była podzielona na cztery kategorie.

Kategoria zdrowie - CZYTAJ ODPOWIEDZI POLITYKÓW >

Kategoria klimat i ekologia - CZYTAJ ODPOWIEDZI POLITYKÓW >

Kategoria: polityka socjalna i gospodarka

Pytanie pierwsze

Pierwsze pytanie w tej kategorii brzmiało: 2600, 3000 i 4000 złotych. Obietnica PiS-u szybkiego podniesienia płacy minimalnej podzieliła polityków, ale ekonomiści ostrzegają przed fatalnymi skutkami dla gospodarki, zwolnieniami pracowników czy zamykaniem małych film. Zatem jak powinna być w Polsce wyliczana płaca minimalna i ile powinna wynosić w najbliższych latach?

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń w gospodarce. Nie da się podnosić wynagrodzeń w całej gospodarce, stymulując to tylko podnoszeniem płacy minimalnej - powiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Jego zdaniem, "widać wyraźnie, że rząd próbuje stworzyć takie wrażenie przed społeczeństwem". - Jest to populizm. Założenie, że da się w ciągu dwóch lat wymusić wzrost wynagrodzeń o 500 złotych, bo taką ścieżkę zaproponował premier Morawiecki w zapowiedziach, to jest absurd. To uderzy przede wszystkim w mikroprzedsiębiorców - mówił. - To już teraz doprowadza do zabicia miejsc pracy i do wypychania ludzi do szarej strefy. To duże nieszczęście, w które wszyscy będziemy wepchnięci - dodał.

Bosak: płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń w gospodarce
Bosak: płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń w gospodarcetvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, "minimalne wynagrodzenie musi rosnąć i musi wynosić 50 procent przeciętnego". - Obiecywało to też Prawo i Sprawiedliwość, to jest postulat związkowy. Dzisiaj rządzący lekką ręką chcą podpisać rozporządzenie. Ale za to nie zapłaci rząd PiS-u. Zapłacą przedsiębiorcy, którzy w czasach kryzysu uratowali polską gospodarkę; zapłacą pracodawcy, którzy w najtrudniejszych chwilach budują dobrobyt w Polsce - powiedział. W jego ocenie, "najlepszym sposobem byłoby podniesienie kwoty wolnej od podatku". - Postulujemy spełnienie obietnicy Beaty Szydło z pierwszych 100 dni rządów. Kwota wolna od podatku - osiem tysięcy od razu. To jest wtedy rząd, który zostawia Polakom ich pieniądze - podkreślił szef PSL.

Kosiniak-Kamysz: wynagrodzenie minimalne musi wynosić 50 procent przeciętnego
Kosiniak-Kamysz: wynagrodzenie minimalne musi wynosić 50 procent przeciętnego TVN 24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Marcin Horała przekonywał, że "rząd PiS jest pierwszym, od poprzedniego rządu PiS, który znacząco obniżył podatki". - Obniżyliśmy podatek PIT o jeden procent, całkowicie zlikwidowaliśmy dla młodych, podnieśliśmy koszty uzyskania przychodu, podnieśliśmy kwotę wolną od podatku - powiedział. - Jeżeli chodzi o płacę minimalną, to tak, chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali. Każdy Polak, który ciężko pracuje, powinien mieć możliwość godnego utrzymania siebie, swojej rodziny z owoców tej pracy. Żeby to nie zaszkodziło gospodarce, to mamy cały pakiet propozycji dla przedsiębiorców - dodał.

Odpowiedział mu za pomocą riposty Krzysztof Bosak. - To doprawdy niebywałe, że poseł Horała próbuje odgrywać rolę wolnorynkowca po tym, co przez cztery lata robił jego rząd. Podwyższyliście prawie 30 podatków, ZUS jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. Konfederacja proponuje program powszechnej ulgi podatkowej, który nazwaliśmy programem 1000 plus. My postulujemy likwidację PIT-u. Wy postulowaliście kwotę wolną i oczywiście tej kwoty wolnej nie podnieśliście - zwrócił się do Horały. Izabela Leszczyna powiedziała, że "pan poseł Horała zapomniał dodać, że podnieśli lub wprowadzili nowych prawie 40 danin i podatków". - Opłaty denna, mocowa, recyklingowa, przejściowa, emisyjna. Mówienie, że obniżacie podatki jest śmieszne. To wy podnieśliście VAT do 23 procent już dwa razy - wyliczała. Horała w ramach riposty odpowiedział, że "VAT do 23 procent to podniosła Platforma Obywatelska".

Horała: chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali
Horała: chcemy, żeby Polacy więcej zarabialiTVN 24

- Można manipulować, pokazywać różne opłaty, podatki, ale jest jeden jasny wskaźnik - dzień wolności podatkowej, wyliczany przez centrum Adama Smitha. On zbiera całokształt obciążeń podatkowych. Mamy w Polsce w historii mierzenia tego wskaźnika najmniejsze obciążenia podatkowe. Oczywiście przy tym uruchomiliśmy programy społeczne, bo umiemy zarządzać finansami publicznymi, bo dziesiątki miliardów nie wyciekają do mafii VAT-owskich - stwierdził poseł PiS.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Izabela Leszczyna, odpowiadając na zadane w tej kategorii pytanie, powiedziała: - W naszym programie jasno mówimy: płaca minimalna nie może być kwestią przetargu polityków.

- To nie Jarosław Kaczyński ma wychodzić i mówić, ile ona ma wynosić. Gdyby się dało zadekretować bogactwo, to moglibyśmy zapisać w ustawie, że płaca minimalna to 10 tysięcy złotych. My mówimy, że płaca minimalna ma wynosić 50 procent średniego wynagrodzenia, bo osoby najniżej zarabiające muszą korzystać z owoców wzrostu. To gwarantuje nasz program - stwierdziła.

Leszczyna: płaca minimalna nie może być kwestią przetargu polityków
Leszczyna: płaca minimalna nie może być kwestią przetargu politykówTVN 24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg wskazywał, że "mamy dobrą sytuację gospodarczą, wysokie zyski w przedsiębiorstwach". - To jest moment, kiedy można odpowiedzialnie podnieść płacę minimalną. Można ją podnieść w tym roku odważniej niż proponuje to PiS. Lewica proponuje podniesienie do 2700 złotych. Natomiast w przeciwieństwie do panów z PiS-u, ja nie będę wróżyć, jaka będzie sytuacja gospodarcza za trzy, cztery albo siedem lat i nie będę podawać, ile wtedy ma wynosić płaca minimalna, bo jestem po prostu odpowiedzialny. Takie decyzje trzeba podejmować co roku, w oparciu o dane z gospodarki z tego roku, a nie obiecywać gruszki na wierzbie - podkreślił. Dodał też, że "dobrze by było, gdyby płaca minimalna była wyliczana na podstawie twardej zasady". - My chcemy 60 procent średniego wynagrodzenia - powiedział przedstawiciel Lewicy. Zaznaczył, że "oprócz płacy minimalnej są też płace w budżetówce, gdzie od czterech lat zaciskacie ludziom pas na brzuchach".

Władysław Kosiniak-Kamysz w ripoście mówił, że "wszyscy próbują znaleźć swój sposób na podniesienie wynagrodzeń". - Trzeba podnieść po prostu kwotę wolną od podatku, wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. To jest prawdziwa wolność gospodarcza, która daje szansę, żeby się rozwinąć - stwierdził prezes PSL.

Zandberg o płacy minimalnej: chcemy 60 procent średniego wynagrodzenia
Zandberg o płacy minimalnej: chcemy 60 procent średniego wynagrodzeniatvn24

Drugie pytanie

Drugie pytanie w kategorii polityka socjalna i gospodarka brzmiało: Coraz gorsza jest sytuacja demograficzna w Polsce. Główny Urząd Statystyczny mówi, że sytuacja jest trudna. Rodzi się mniej dzieci. Co czwarta para w Polsce jest bezpłodna. Czy według państwa należy wrócić do finansowania in vitro z budżetu państwa?

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Nie jesteśmy zwolennikami finansowania takich metod z budżetu państwa. Na tym mogę zakończyć odpowiedź na to pytanie, więc pozwolę sobie powiedzieć dwa słowa o sytuacji gospodarczej - powiedział Bosak.

- Rząd PiS-u ukrył plan Morawieckiego. Jego główne założenia to był wzrost inwestycji, niestety nie nastąpił. Zakładaliście wzrost inwestycji do poziomu 25 procent, mamy zaledwie 18. Mamy jeden z najniższych w Europie odsetków inwestycji prywatnych. Jeżeli tego nie zmienimy, nie będziemy w stanie finansować wszystkich rzeczy, o których dzisiaj mówimy - podkreślił przedstawiciel Konfederacji.

Bosak: Nie jesteśmy zwolennikami finansowania metody in vitro z budżetu państwa
Bosak: Nie jesteśmy zwolennikami finansowania metody in vitro z budżetu państwatvn24

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Izabela Leszczyna powiedziała, że Koalicja Obywatelska "oczywiście jest za finansowaniem metody in-vitro". - Robiliśmy to, gdy rządziliśmy. Mamy to w naszym programie - powiedziała.

- W imieniu Koalicji Obywatelskiej deklaruję jeszcze, że wszystko, co zostało przyznane, zostanie utrzymane, jeśli chodzi o politykę społeczną - dodała.

- Ale rodziny potrzebują także żłobków i przedszkoli. Minister Szyszko powiedział jednak, że żłobki i przedszkola są nieważne, bo to jest spuścizna Platformy Obywatelskiej. Ma pan rację, że to jest nasza spuścizna. Tak jak płatne roczne urlopy rodzicielskie, bezpłatne podręczniki. To wszystko jest nasza spuścizna i się tego nie wstydzimy - zaznaczyła.

Z riposty skorzystał Marcin Horała. - Piękna koalicja Konfederacji z Platformą Obywatelską w atakowaniu Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem, że apel Grzegorza Schetyny, żeby Konfederacja przyłączyła się do koalicji anty-PiS został wysłuchany. A propos żłobków i przedszkoli - program "maluch plus". Przeznaczyliśmy 1,6 miliarda złotych. Liczba miejsc wrosła ponad dwukrotnie. Liczba placówek wzrosła z trzech tysięcy do pięciu tysięcy - powiedział poseł PiS.

Leszczyna: Jesteśmy za finansowaniem metody in vitro
Leszczyna: Jesteśmy za finansowaniem metody in vitrotvn24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg podkreślał, że "in vitro powinno być w pełni finansowane z budżetu państwa tak jak każde inne świadczenie medyczne". - To, że mamy do czynienia z sytuacją, że zamiast opierać się o naukę, opiera się o uprzedzenia albo ideologię, odcinając ludziom dostęp od świadczeń medyczny jest postawieniem sprawy na głowie i wymownym symbolem rządów PiS - dodał.

- Ale problemów demograficznych nie rozwiąże tylko finansowanie in vitro. Ludzie nie decydują się na dzieci z trzech powodów: mają poczucie niestabilności jeżeli chodzi o pracę, są strasznie wysokie koszty mieszkań i brak wsparcia państwa w opiece - zaznaczył.

Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu państwa
Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu państwatvn24

Krzysztof Bosak z Konfederacji powiedział w ripoście, że "jeżeli cytuje dane z planu Morawieckiego i wskazuje, że nie udało się spełnić założeń, to nie jest atak, tylko merytoryczna krytyka". - Sądzę, że PiS takiej merytorycznej opozycji potrzebuje, inaczej będzie zdany tylko na siły lewicowe czy liberalne. Konfederacja przedstawia tutaj alternatywne spojrzenie, podchodzi konstruktywnie - powiedział Bosak.

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

Kosiniak-Kamysz powiedział, że dla niego ten rok jest szczególny. - Moja małżonka i ja mamy dziecko. Urodziła nam się Zosia. To jest największa radość, jaka może spotkać rodziców. Ja dobrze o tym wiem - podkreślił.

- Dlatego dla par, które nie mogą mieć dzieci, in vitro powinno być finansowane, tak jak teraz wspierają to samorządy. Rząd PiS-u jest w tej sprawie obłudny. Nie zmienił żadnego przepisu w ustawie, nic w etyce in vitro. Rząd PiS pozbawił finansowania in vitro osób, których na to nie stać. To jest nieuczciwe, obłudne - powiedział.

- Demografia musi się poprawić, a jeden program - 500 plus - jak widać tego nie rozwiązał zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz: Dla wszystkich par, które nie mogą mieć dzieci, in vitro powinno być finansowane
Kosiniak-Kamysz: Dla wszystkich par, które nie mogą mieć dzieci, in vitro powinno być finansowanetvn24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Marcin Horała zapewniał, że "Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która gwarantuje Polakom wolność - wolność przekonań przede wszystkim". - Ta metoda budzi poważne wątpliwości etyczne i moralne wielu Polaków i my gwarantujemy, że państwo nie będzie ich zmuszało przez system prawno-podatkowy, żeby dofinansowywali metodę, na którą nie pozwala im sumienie - powiedział.

W jego ocenie "Prawo i Sprawiedliwość z rodziny uczyniło rdzeń swojego programu". - To program 500 plus na każde dziecko, to wyprawka 300 plus - stwierdził.

Horała: Trwa atak na PiS. Jeżeli mówimy o in vitro, to Prawo i Sprawiedliwość daje wolność
Horała: Trwa atak na PiS. Jeżeli mówimy o in vitro, to Prawo i Sprawiedliwość daje wolność

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w ripoście, że "obłudne jest to, że mówicie o etyce, nie zmieniając ani ustawy aborcyjnej, ani nie wypowiadając konwencji antyprzemocowej, ani nie zmieniacie ustawy o in vitro".

Adrian Zandberg odpowiadając Horale powiedział: - Niech się pan nie spieszy do kolejnej kadencji.

- To, że PiS będzie chciał znowu podnieść rękę na polskie kobiety i znowu będzie próbował przeforsować zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, to chyba nikt nie ma wątpliwości. Niech pan nie mówi, że jest pan szermierzem wolności światopoglądowej - dodał.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Powiem pani minister Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - powiedział w Białymstoku premier Donald Tusk, odpowiadając na apel Pawła, ucznia szkoły średniej. Szef rządu zaprosił nastolatka do udziału w tym wydarzeniu. Podczas spotkania poruszona została również kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Źródło:
TVN24

Czy mogę zdradzić pewną tajemnicę? - zapytała w "#BezKitu" profesor Monika Płatek, karnistka i członkini Społecznej Rady do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Przekazała, że na Radzie dyskutowano o tym, żeby nazwać ten fundusz "Funduszem Tomasza Komendy". Dodała, że pomysł jest jednak "zawieszony przez chwilę".

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

7-letni chłopiec został śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych w Romanowie (woj. wielkopolskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że 72-letnia kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu dziecku. Chłopiec chwilę wcześniej wysiadł ze szkolnego busa.

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gwałtowne burze sunęły w piątek przez Polskę. Strażacy interweniowali blisko 600 razy, w tym najczęściej w województwach małopolskim i wielkopolskim. Połamane są drzewa i pozrywane dachy z budynków, w wyniku intensywnych opadów deszczu pozalewane zostały drogi.

Zerwane dachy, połamane drzewa, zalane ulice. Nawałnice przeszły przez Polskę

Zerwane dachy, połamane drzewa, zalane ulice. Nawałnice przeszły przez Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć "mur dronów", by za pomocą bezzałogowców chronić zewnętrzne granice państwowe – poinformowała Agne Bilotaite, szefowa resortu spraw wewnętrznych Litwy. Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polski podróżnik Mariusz Majewski został skazany w Kongu na dożywotnie więzienie pod zarzutem szpiegostwa - miał przemieszczać się po linii frontu z lokalną bojówką i robić zdjęcia strategicznych miejsc. W piątek wiceszef MSZ Andrzej Szejna poinformował, że Majewski "nie jest szpiegiem, należy do klubu podróżników", a "jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów". W sprawie uwięzionego Polaka ma interweniować prezydent Andrzej Duda.

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Źródło:
PAP

- W poniedziałek w Sztabie Generalnym odbędzie się prezentacja tego, jak ma wyglądać Tarcza Wschód - poinformował w piątek w Białymstoku premier Donald Tusk. Jak wskazał, "nasze argumenty stają się powoli taką oficjalną doktryną całej Unii Europejskiej". Mówił też, jak ważne są wybory do europarlamentu. - Jesteśmy o krok od tego, żeby przewagę zaczęły zdobywać siły jawnie prorosyjskie w Europie - powiedział. Premier mówił też o aktach sabotażu w Polsce.

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Źródło:
TVN24, PAP

- Potrzebujemy udowodnić samym sobie i Władimirowi Putinowi, że możemy utrzymać ten kurs i ostatecznie wygrać - mówił szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji PISM Strategic Ark. Ocenił, że zarówno Unię Europejską, jak i USA stać na to, by wesprzeć Ukrainę, bo koszt jej przegranej byłby nieporównywalnie większy.

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

Źródło:
PAP

- To nie było funkcjonowanie, jakiego należało oczekiwać od jednostki, która wydaje środki publiczne - powiedział w "#BezKitu" przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, odnosząc się do działań Rządowego Centrum Legislacji za czasów Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczuckiego. Wskazał "najbardziej wyrazistą sytuację patologiczną, jaką można sobie wyobrazić".

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Źródło:
TVN24

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, najważniejszy sądowniczy organ ONZ, nakazał w piątek władzom Izraela natychmiastowe wstrzymanie ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Decyzja ma związek z "bezpośrednim ryzykiem" dla palestyńskiej ludności cywilnej. Minister bezpieczeństwa Izraela uznał trybunał za "antysemicki", a jego postanowienie za "nieistotne".

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Źródło:
Reuters, X, PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

- W przypadku Jarosława Kaczyńskiego będziemy składać wniosek do prokuratury za sprawczość kierowniczą - zapowiedział w piątek w "Faktach po Faktach" w TVN poseł KO Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Joński ocenił jako "szalenie istotne" udowodnienie, że prezes PiS "rządził z tylnego siedzenia".

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Źródło:
"Fakty po Faktach"

W piątek przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych stanął prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie zeznań przekonywał, że "pełną winę za to, że te wybory się nie odbyły, ponosi Koalicja Obywatelska". Jak mówił, w 2020 roku doszedł do wniosku, że wybory kopertowe "to jest dobre rozwiązanie dla Polski" i że "to był pomysł, do którego się całkowicie przyznaje". Po posiedzeniu przewodniczący komisji Dariusz Joński zapowiedział zawiadomienie do prokuratury na Kaczyńskiego za "sprawczość kierowniczą". - Za to, że to on podejmował decyzje, choć nie miał żadnych do tego uprawnień - wyjaśniał.

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z powiatu myślenickiego (woj. małopolskie) próbowali kilkakrotnie dostarczyć wezwanie na przesłuchanie byłemu prezesowi Orlenu, Danielowi Obajtkowi - bezskutecznie. Służby podały, że polityka nie było pod wskazanym na wezwaniu adresem.

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Źródło:
PAP

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Dziewięciolatka, która została nagrana w toalecie samolotu linii American Airlines przez stewarda, sama jest winna tej sytuacji - oceniła firma w odpowiedzi na pozew złożony przez rodziców dziecka. Już dzień później linia tłumaczyła się jednak, że takie stwierdzenie powstało w wyniku błędu, i że "bardzo poważnie traktuje zarzuty dotyczące byłego członka załogi".

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Źródło:
CNN, ABC News, USA Today, tvn24.pl

Daniel Obajtek, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na podkarpackiej liście Prawa i Sprawiedliwości, udzielił w ostatnich dniach serii wywiadów w lokalnych mediach. Rozmowy w katolickiej rozgłośni radiowej oraz w telewizji z Krosna poprzedziły komunikaty o tym, że są to materiały finansowane przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy policja próbuje wręczyć mu wezwanie na posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Byłego prezesa Orlenu szuka też prokuratura.

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął w piątek decyzję o zawieszeniu na pół roku prokuratora Prokuratury Krajowej Jakuba Romelczyka w czynnościach służbowych. Decyzja zapadła w związku z ujawnieniem treści rozmowy związanej z zawiadomieniem "o możliwości popełnienia przestępstw przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro". - Treść tej rozmowy budzi poważny niepokój - oceniła w rozmowie z TVN24 rzeczniczka Bodnara Anna Adamiak.

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Źródło:
Prokuratura Krajowa, Onet, TVN24

Raper Sean Kingston i jego matka zostali aresztowani pod zarzutami oszustwa i kradzieży. Wcześniej funkcjonariusze przeszukali jego dom. Nie potwierdzono, czego dokładnie dotyczy śledztwo, ale amerykańskie media podają, że przeciwko gwiazdorowi złożono pozew dotyczący niedotrzymania warunków umowy przy zakupie 232-calowego telewizora z systemem nagłaśniającym.

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Źródło:
CNN, NBC 6

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skwerze przy ulicy Szafera w Łodzi ktoś przywiązał do ławki psa w podeszłym wieku. Obok zostawił miski z karmą i wodą, a także torbę z wyprawką.

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Daniela Obajtka oblepił całe Podkarpacie tysiącami plakatów. Ale spotkać byłego szefa Orlenu w terenie jest trudno. PiS-owska "jedynka" pojawia się bez zapowiedzi w wybranych miejscach, a polityczni konkurenci wprost zarzucają Obajtkowi unikanie wyborców. Ale wyborcza arytmetyka jest nieubłagana. Tylko cud może odebrać Obajtkowi mandat europosła.

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl