Co zapowiedziała Ewa Kopacz? 10 spraw, które warto zapamiętać z expose

[object Object]
Ewa Kopacz przedstawiła w środę exposetvn24
wideo 2/35

Puste obietnice czy rzeczowość? Nakreślona z rozmachem perspektywa czy nadmierna szczegółowość? "Troska o wszystkich" czy "dla każdego coś miłego"? Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najważniejszych zapowiedzi i obietnic zawartych w expose Ewy Kopacz.

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

W środę przed Sejmem expose przedstawiła Ewa Kopacz. Przemówienie trwało 45 minut. Oto jego najważniejsze punkty.

1. Do opozycji: 100 dni współpracy bez "zapiekłości"

Kopacz zaapelowała w expose do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zdjęcie z Polski "klątwy wzajemnej nienawiści". - Wszyscy wiemy, że nad polskim życiem publicznym od lat ciąży osobista niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska. Nie chcę tego oceniać, wiem tylko, że Tusk dzięki wielkiemu sukcesowi wyjeżdża do Brukseli, gdzie będzie prezydentem Europy, nie będzie uczestniczył w krajowej polityce. Może to jest czas, powiem więcej, to jest najwyższy czas, żeby przełamać tę osobistą zapiekłość - przekonywała Kopacz.

- Apeluję do Jarosława Kaczyńskiego: panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści - podkreśliła premier. Jej zdaniem wymaga to tylko męskiej decyzji i odrzucenia złych emocji.

Zwracając się do posłów o wotum zaufania, poprosiła opozycję o współpracę: - Nie proszę o 100 dni spokoju, proszę o 100 dni współpracy.

"Panie prezesie, zdejmijmy z Polski klątwę nienawiści"
"Panie prezesie, zdejmijmy z Polski klątwę nienawiści" tvn24
"Nie proszę o 100 dni spokoju, proszę o 100 dni współpracy"
"Nie proszę o 100 dni spokoju, proszę o 100 dni współpracy"tvn24

2. Dla podatników i przedsiębiorców: nowa ordynacja

Premier Kopacz zapowiedziała opracowanie nowego - w jej ocenie prostszego i bardziej sprawiedliwego - prawa podatkowego i prawa działalności gospodarczej. - Zobowiązuję ministra finansów do przedstawienia na początku przyszłego roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, a ministra gospodarki do założeń nowego prawa działalności gospodarczej - mówiła Ewa Kopacz.

Zapowiedziała, że zmiany mają być tworzone z myślą o 99 proc. uczciwych obywateli, a nie 1 proc. łamiących prawo.

- To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - zapowiedziała.

3. Dla pacjentów: skrócenie kolejek

Premier poinformowała, że zadaniem ministra zdrowia w 2015 r. będzie bezpieczne dla pacjentów wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego. - Z jednego musimy sobie zdawać sprawę: skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach będzie realne tylko w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy będzie łatwiejszy, gdy specjalistów będzie więcej. Mamy na to rozwiązanie i znaleźliśmy na to dodatkowe środki w budżecie państwa - zapowiedziała premier.

Wyjaśniła, że począwszy od 2015 r. budżet sfinansuje specjalizacje lekarzy rezydentów dla wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. Jest ich dziś 3,5 tysiąca - podała. - Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na wizytę lekarską - powiedziała premier.

Jej zdaniem takie rozwiązanie może też przyczynić się do powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół. Premier wskazała, że dziś samorządy nie mają pieniędzy na zatrudnianie lekarzy stomatologów. - Sfinansowanie wynagrodzeń rezydentów z budżetu państwa rozwiąże ten problem, a mając zapewnioną obsługę, zainteresowane samorządy będą mogły wyposażyć gabinety stomatologiczne, korzystając z funduszy unijnych - poinformowała Kopacz.

Kopacz: skrócenie kolejek w przychodniach, więcej lekarzy
Kopacz: skrócenie kolejek w przychodniach, więcej lekarzytvn24

4. Dla kierowców i podróżnych: rewolucja infrastrukturalna

W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad i dróg ekspresowych oraz 35 obwodnic za 93 mld zł - zapowiedziała podczas środowego expose premier Ewa Kopacz. - W 2014 oddamy do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych i podpiszemy umowy na budowę kolejnych 300 km. W najbliższych tygodniach pojedziemy już S8 z Wrocławia do Sieradza. Do końca 2015 roku oddanych zostanie 250 km dróg ekspresowych i zostaną podpisane umowy na kolejne pół tysiąca kilometrów.

Premier zapowiedziała, że do użytku zostanie oddana pełna sieć autostrad: A1, A2 i A4 oraz dróg ekspresowych, w tym m.in. S3, S5, S6, S7, S8 i S17 oraz cała obwodnica Warszawy.

"Rewolucja" czeka także pasażerów PKP. Jak zapowiedziała Kopacz, w 2015 roku na tory wyjadą nowe składy pociągów o wartości 6 mld zł, a na koniec kadencji około 70 proc. taboru PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana.

Kopacz przekonywała, że przyspieszenie inwestycji na kolei będzie odczuwalne jeszcze w tym roku. Zapewniła, że na święta Bożego Narodzenia podróż z Gdańska do Warszawy potrwa mniej niż 3 godziny, z Wrocławia do Warszawy - ok. 3 godz. 45 minut, a z Katowic i Krakowa do Warszawy - ok. 2 godz. 30 min.

Premier mówiła także o rozwoju portów i przemyśle morskim. - Elementem strategii naszego rozwoju musi być jak największe wykorzystanie polskiego potencjału polskiego morza. Nasze porty powinny być nie tylko oknem na świat polskiej gospodarki, powinny służyć europejskiej i światowej wymianie gospodarczej - mówiła.

Kopacz zapowiedziała zwiększanie przepustowości polskich portów jak również poprawę "infrastruktury dostępowej" od strony lądu. - Na te cele wydamy w 2015 roku ponad 1 mld, a do końca roku 2020 - ponad 11 mld złotych - zapowiedziała premier.

Premier zapowiada rewolucję infrastrukturalną
Premier zapowiada rewolucję infrastrukturalnątvn24

5. Dla rodziców: urlopy i pieniądze na żłobki

Od 2016 r. z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać wszyscy rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy - zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. - W 2015 roku zwiększymy nakłady na budowę żłobków - z 50 mln do 100 mln, natomiast w latach 2015-2020 w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku PIT będziemy wspierać tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Przeznaczymy na ten cel ponad 2 mld zł - mówiła Kopacz podczas środowego expose w Sejmie.

Podkreśliła, że rząd chce, aby od 2016 roku z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać "wszyscy rodzice, którzy takiej możliwości do tej pory nie mieli", czyli rodzice bezrobotni i pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Wszyscy otrzymają nowe świadczenie w wysokości ok. tysiąca zł i będzie je można pobierać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka, a w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków "odpowiednio dłużej".

Kopacz zamierza zmienić również system świadczeń rodzinnych tak, aby nie zniechęcał do podejmowania pracy. Obecnie jeśli osoba uprawniona do świadczenia podejmie pracę, dzięki czemu dochód jej rodziny wzrośnie i przekroczy próg dochodowy (obecnie 539 zł, od listopada wzrośnie o 35 zł), traci świadczenie.

- Polityka rodzinna państwa powinna zachęcać rodziców do podejmowania pracy, a nie do niej zniechęcać. Nie może być tak, że nie podejmują oni pracy, bo oznaczałoby to utratę świadczeń od państwa. Dziś jeśli rodzice przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie. Proponujemy prostą zasadę: złotówka za złotówkę. Oznacza to, że zamiast zabierać rodzicom całe świadczenie, pomniejszymy je o kwotę, o jaką przekroczyli próg. Zachęci ich to do podejmowania pracy, a także wychodzenia z szarej strefy - mówiła premier.

Premier: więcej pieniędzy na żłobki, urlopy rodzicielskie dla wszystkich matek
Premier: więcej pieniędzy na żłobki, urlopy rodzicielskie dla wszystkich matektvn24

6. Dla studentów: staże w administracji i stypendia zagraniczne

Kopacz w expose zapowiedziała też, że począwszy od 2016 r. Polska będzie finansować studia najwybitniejszych młodych ludzi na najlepszych zagranicznych uczelniach. Pod jednym warunkiem: "każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju". - To świetnie, jeśli młody człowiek z Polski uzyskuje możliwość studiów za granicą. Ale to bardzo źle, jeśli za granicą zostaje i jego talenty i wiedza nie służą rozwojowi ojczyzny - komentowała.

Premier odniosła się też to zagadnienia praktyk studenckich. Stwierdziła, że pracodawcy oczekują, by absolwenci uczelni mieli doświadczenie zawodowe. - Chciałabym, aby administracja publiczna pomogła rozwiązać ten problem. Dlatego zaproponuję program stażów dla studentów w urzędach administracji publicznej. Dzięki temu studenci zdobędą praktykę, a uczelnie opuszczą nie tylko bogatsi o wiedzę, ale także o praktyczne doświadczenia - zaznaczyła Kopacz.

Premier w expose zapowiedziała stopniowy wzrost wydatków na badania i rozwój. - Chciałam złożyć zobowiązanie, że będziemy wspierać rozwój polskiej nauki, będziemy zwiększać jej finansowanie do poziomu 2 proc. PKB do roku 2020 - zaznaczyła.

Kopacz: rząd sfinansuje najlepszym studia za granicą
Kopacz: rząd sfinansuje najlepszym studia za granicątvn24

7. Dla szukających porady prawnej: "Prawo dla każdego"

Bezpłatny dostęp do porad prawnych zagwarantuje program "Prawo dla każdego" - jego powstanie zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

- Zbyt często w naszym kraju barierą do skorzystania z dobrej usługi prawnej są pieniądze. Mój rząd zaproponuje program "Prawo dla każdego" wzorowany na rozwiązaniach amerykańskich, który dzięki współpracy rządu, samorządu i organizacji pozarządowych zagwarantuje bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym - mówiła premier.

Kopacz: bezpłatne porady prawne na szczeblu lokalnym
Kopacz: bezpłatne porady prawne na szczeblu lokalnymtvn24

8. Dla bezpieczeństwa: 2 proc. PKB na obronność

Ewa Kopacz obiecała wzmocnienie bezpieczeństwa kraju. Od przyszłego roku wojsko otrzyma dodatkowych 39 mln złotych. Z kolei od 2016 roku wydatki na obronność wzrosną do 2 proc. PKB.

Jak mówiła premier, zwiększenie finansowania obronności do 2 proc. PKB zapewni "dodatkowe 800 mln zł w 2016 roku, i odpowiednio więcej w latach następnych na nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego". - Modernizując naszą armię, będziemy budować innowacyjny potencjał przemysłu obronnego, konsolidującego się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej - zapewniła.

Kopacz zadeklarowała, że jej rząd "będzie dbać o pozycję żołnierzy", którzy "są fundamentem naszej obrony". Zapowiedziała przeznaczenie od początku 2015 r. dodatkowych 39 mln zł dla żołnierzy, premiując dłuższy okres służby oficerów i podoficerów.

- Będziemy pamiętać także o weteranach, którzy narażali swoje życie i zdrowie w obronie ojczyzny - powiedziała, informując, że osobiście otworzy w grudniu powstające w Warszawie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa "jako praktyczny wyraz szacunku państwa dla jego żołnierzy". - Konflikt ukraiński dobitnie pokazuje, że w wojnie nowego typu kluczowe jest wzmacnianie potencjału militarnego Polski, ale także ochrona granic oraz współpraca służb porządku publicznego - policji i straży granicznej z siłami zbrojnymi. W sytuacji zagrożenia konieczna jest bowiem integracja wszystkich instrumentów pozostających w rękach państwa - dodała Kopacz. Zapowiedziała, że w listopadzie przedstawi plan wzmocnienia bezpieczeństwa kraju.

Premier: dofinansujemy polską armię
Premier: dofinansujemy polską armiętvn24

9. Dla gospodarki: debata o euro

Wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment przyjęcia europejskiej waluty - mówiła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że zdrowe finanse publiczne to istotny element budowy bezpieczeństwa Polski.

Kopacz przypomniała w środę w swym expose, że strefa euro jeszcze niedawno "przechodziła największy kryzys w swej historii". - Zarówno Polska, jak i kraje strefy euro mają w najbliższych latach do odrobienia swoją pracę domową. Musimy niezależnie od nowych intencji dotyczących przyjęcia wspólnej waluty spełnić wszystkie kryteria, bo to z natury rzeczy jest dobre dla polskiej gospodarki, a strefa euro musi wdrożyć instrumenty, które zabezpieczą ją przed kolejnymi kryzysami - mówiła premier. - Wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment przyjęcia europejskiej waluty.

Kopacz podkreśliła również, że "gospodarka i zdrowe finanse publiczne to istotny element budowania bezpieczeństwa Polski i Polaków". - Mój rząd konsekwentnie będzie dążył do dalszej stabilizacji finansów publicznych, starając się utrzymywać równowagę między zapewnieniem wzrostu gospodarczego a ograniczeniem wydatków - zapowiedziała szefowa rządu.

10. Dla wszystkich: "Kultura dostępna"

- Sprawiedliwość wymaga, aby kultura była dostępna dla wszystkich grup społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania i standardu życia. Dlatego planujemy wdrożenie programu "Kultura dostępna" - powiedziała Kopacz.

Dzięki temu programowi - zapowiedziała - będą tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i specjalne oferty dla seniorów.

Rząd zadba też o bogatszą ofertę w bibliotekach, poszerzanie do nich dostępu - mówiła. Szerszy dostęp ma być także do nagrań koncertów i spektakli objętych prawami autorskimi.

Kopacz zapowiedziała także specjalny program edukacyjny, który szczególną troską otoczy muzea i miejsca historyczne jako źródła nowoczesnego patriotyzmu.

Kopacz: kultura będzie dostępna dla wszystkich
Kopacz: kultura będzie dostępna dla wszystkichtvn24

Autor: pk//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości