79,5 proc. absolwentów zdało tegoroczną maturę - poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Od północy maturzyści mogą sprawdzać wyniki swoich majowych testów. Uzyskany przez nich rezultat przesądzi o tym, czy dostaną się na wybrane przez siebie studia.
Zdających w tym roku było 258 tys.
We wtorek przed południem szef CKE Marcin Smolik poinformował, że tegorocznego egzaminu nie zdało 20,5 proc. maturzystów (ok. 53 tys. osób).
Do poprawkowego egzaminu w sierpniu może przystąpić 15 proc. abiturientów (38 tys.).
Więcej niż jednego przedmiotu nie zdało 5,5 proc. (14 tys.). Ci abiturienci mogą podejść do matury dopiero w kolejnym roku.
W liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 62 proc. punktów, na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych też 62 proc.), z matematyki - 87 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 40 proc.), a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 97 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 77 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 61 proc.).
W opinii dyrektora CKE odsetek maturzystów, którzy nie zdali egzaminów z polskiego, matematyki i języka obcego nie odbiega od tego, jaki był w ubiegłych latach.
W zeszłym roku świadectwo maturalne uzyskało 74 proc. zdających (ok. 200 tys. osób), prawo do poprawki w sierpniu miało natomiast 19 proc. (52 tys.). Więcej niż jednego przedmiotu nie zdało 7 proc. (18 tys.).
By zdać, maturzysta musiał uzyskać co najmniej 30 proc. wymaganych punktów z danego egzaminu. W przypadku egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym próg zaliczeniowy nie był wymagany.
Jak sprawdzić wyniki?
Maturzyści mogą sprawdzić wyniki egzaminów na stronach internetowych poszczególnych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych - w całym kraju jest ich osiem. Hasła i loginy do swoich kont otrzymali już w lutym.
Oprócz tego wyniki matur będą dostępne także w szkołach, gdzie będą wydawane świadectwa.
Matura na nowych zasadach
Abiturienci musieli w tym roku przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów były obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogli je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni absolwenci, którzy zdawali maturę według nowych zasad, musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić aż do sześciu takich egzaminów. Egzaminy te były zdawane tylko na jednym rozszerzonym poziomie.
Abiturienci musieli przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Autor: ts/gry / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24