Co oprócz szpicy? Najpilniejsze polskie zbrojenia

Co oprócz “szpicy”? Najpilniejsze polskie zbrojenia
Co oprócz “szpicy”? Najpilniejsze polskie zbrojenia
Marek Świerczyński | tvn24
Polska powinna udać się na zakupyMarek Świerczyński | tvn24

System obrony antyrakietowej, nowoczesna artyleria i pojazdy pancerne oraz uzbrojenie lotnicze dalekiego zasięgu – to najbardziej potrzebne Polsce zakupy obronne. Nawet po przyspieszeniu planu modernizacji, armia dostanie je najwcześniej za kilka lat, a same zakupy wcale nie przypominają spaceru przez supermarket.

NATO nie zawaha się w obronie Polski – słychać było zewsząd przed szczytem Sojuszu w Walii, w trakcie i po jego zakończeniu. Prezydent, premier, minister obrony i szef BBN od razu dodawali jednak, że Polska musi też wzmocnić własną obronę, by nie pozostać bezradna, zanim przyjmie siły wsparcia na wypadek wojny. Stąd najambitniejszy w Europie – i przyspieszony w ostatnich miesiącach – plan zakupów zbrojeniowych. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach , który poprzedzał o kilka dni szczyt NATO, zobaczyć można było najnowocześniejszy sprzęt, jaki polska armia już ma, jakiego pilnie potrzebuje i o jakim marzy.

Redukcja rakietowych ambicji

Najdroższym i najbardziej potrzebnym zakupem, jaki planuje MON na najbliższe lata jest system obrony powietrznej i antyrakietowej średniego zasięgu – do 100 km. Teraz mamy jedynie przestarzałe rakiety krótkiego i nowocześniejsze – bardzo krótkiego zasięgu, które nie dadzą rady współczesnym samolotom i pociskom samosterującym, nie mówiąc o rakietach balistycznych, jakimi dysponuje np. Rosja.

Bardzo ambitny początkowo plan pozyskania najnowocześniejszego z możliwych systemu przy największej możliwej współpracy polskiego przemysłu i nauki – pod wpływem rosyjskiej agresji na Ukrainę – raptownie zmieniono na pozyskanie “tego co jest” w armiach NATO, jest sprawdzone i daje gwarancję szybkiego załatania najbardziej bolesnej luki w polskiej obronie.

W rezultacie MON prowadzi obecnie rozmowy z francusko-włoskim konsorcjum Eurosam i amerykańskim Raytheonem, a do wyboru są zestawy SAMP/T i Patriot. Francuzi po raz pierwszy przywieźli do Kielc kompletny system. Amerykanie, co musi rozczarowywać, ograniczyli się do kolejnej prezentacji z komputerowego rzutnika. W kuluarach krążyło przekonanie, że i tak są pewni wygranej z powodów politycznych, choć ich system jest najstarszym z oferowanych Polsce rozwiązań.

Francuski zestaw przeciwlotniczy i antyrakietowy SAMP/TMarek Świerczyński | tvn24

Przedstawiciele polskiego przemysłu narzekają zaś, że postawienie na istniejące rozwiązania osłabi potencjał badawczo-rozwojowy i zmniejszy możliwy udział w produkcji, na który liczyli w przypadku systemu dopiero powstającego. Na przykład, będzie im trudno budować cały radar do Patriota – bo on już ma swojego producenta, mówią. Na razie uzyskali sondażowe zamówienia na podsystemy identyfikacji samolotów.

Formalnie udział polskiego przemysłu w każdej z opcji ma wynieść minimum 50 procent, a Polska zamierza sfinalizować umowę na system obrony powietrznej w połowie przyszłego roku. Wyrzutnie trafią do jednostek najwcześniej w 2018 roku. Cały, trójwarstwowy system nowej obrony powietrznej, ma być gotowy cztery lata później (ochrzczono go nazwami polskich rzek: Wisła, Narew, Poprad/Pilica).

Kraby, Langusty i Homary w Liwcu

Przyjęte dla artyleryjskich programów wodne nazewnictwo sprawiło, że najpotężniejsza polska broń uderzeniowa jest jak sałatka z owoców morza. Znane od dekady samobieżne 155 mm. armatohaubice Krab (na brytyjskiej licencji, ale z polskim podwoziem) i będące krajową modernizacją Gradów wyrzutnie rakiet 122 mm WR-40 Langusta doczekały się wreszcie “spięcia” w cyfrową sieć, której węzłem jest polski radar artyleryjski Liwiec. Jak przystało na “rzeczną” nazwę, Liwcem płyną dane – radar wykrywa wystrzelone pociski, przelicza ich trajektorię, przewiduje miejsce upadku, ale co najważniejsze – pokazuje lokalizację i rodzaj stanowiska ogniowego, z którego zostały wystrzelone, co umożliwia natychmiastową odpowiedź. Wszystko to dzieje się w sekundy – w czasie lotu pocisku. Oznacza to, że przy właściwym rozmieszczeniu środków ogniowych pierwsza salwa przeciwnika może być jego ostatnią, bo zostanie zasypany gradem pocisków z Langust, czy Krabów. 40-lufowa Langusta potrzebuje zaledwie 20 sekund na opróżnienie wszystkich rur, Krab może wystrzeliwać pociski co 10 sekund, a salwa całego dywizjonu 24 dział zmiotłaby z powierzchni ziemi nawet umocnione stanowisko przeciwnika w minutę.

Problem jest jedynie taki, że na razie Krabów jest zaledwie osiem (dziewiąty w produkcji). Liwców – unikatowych na skalę światową konstrukcji – mamy zaledwie trzy. Ale Langusty i Kraby będą mogły się schować, gdy pojawi się Homar: największy system artylerii rakietowej, jaki istnieje na świecie. Pod tym kryptonimem Polska chce mieć “prawie balistyczne” pociski o zasięgu 300 km wystrzeliwane z mobilnych wyrzutni, mające być główną bronią odstraszania. W Kielcach deklarację zgłoszenia do programu złożył praktyczny monopolista w tego typu broni, Lockheed Martin ze swym systemem HIMARS (Wysokiej Mobilności System Artylerii Rakietowej).

Radar rozpoznania artyleryjskiego LiwiecMarek Świerczyński | tvn24

Rakietowa marynarka lądowa

W tej chwili najpotężniejszą polską bronią rakietową jest Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej. Z braku nowoczesnych i dobrze uzbrojonych okrętów, marynarze wyszli na ląd i w pomorskich lasach ukrywają groźne rakiety NSM (Naval Strike Missile) norweskiej firmy Kongsberg, umieszczone na polskich terenowych ciężarówkach Jelcz. To w tej chwili najnowocześniejsza taka rakieta na świecie, o czym świadczy fakt wybrania jej na pocisk uderzeniowy dla amerykańskiego myśliwca przyszłości F-35 (pod nazwą JSM – Joint Strike Missile). Rakieta o zasięgu 180 km leci do celu metry nad wodą i jest jedyną polską szansą “zaszachowania” w razie kryzysu rosyjskiego portu morskiego w Bałtijsku, bazy Floty Bałtyckiej FR. Lądowi marynarze-rakietowcy mają na razie jeden dywizjon (6 wyrzutni) superbroni, ale w toku jest postępowanie na drugi, bo znalazł się wśród tych programów zbrojeniowych, które przyspieszono w reakcji na rosyjską agresję. Co istotne, cele dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego wykrywa i śledzi całkowicie polski radar TRS-15M Odra, skonstruowany w warszawskich zakładach PIT-Radwar.

Makieta pocisku NSMMarek Świerczyński | tvn24

Stand-off – uderzać z daleka

Precyzyjne pociski rakietowe dalekiego zasięgu to broń potrzebna nie tylko na lądzie i morzu. Od początku jest domeną lotnictwa, ale – z nie do końca jasnych powodów – nie znalazła się w pakiecie uzbrojenia polskich F-16, kupionych już ponad dekadę temu. Może wtedy nikt nie przewidywał, że skrzydlate pociski “cruise” będą nam potrzebne, może zabrakło pieniędzy. W każdym razie w gamie po raz pierwszy pokazanego w Kielcach uzbrojenia polskich “efów” obecnie najdalej dotrzeć mogą szybujące zasobniki JSOW (Joint Stand-Off Weapon) o zasięgu 130 km.

Paleta uzbrojenia polskich F-16Marek Świerczyński | tvn24

Przypominające niewielkie samolociki, są jednak tylko latającymi bombami, a nie pociskami rakietowymi, więc nie stanowią tak groźnej broni, jak rakiety JASSM (Joint Air-Surface Stanf-Off Missile), które w podstawowej wersji mają zasięg ponad 300 km, a w opracowywanej wersji ER nawet blisko 1000 km. Polska dopiero niedawno wystąpiła do USA o zakup tej broni, a że to najnowocześniejsza technologia, procedury wymagają zgody Kongresu i są w toku. Pozyskanie broni dalekiego zasięgu jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy potencjalny przeciwnik góruje nad Polską systemami obrony przeciwlotniczej i lotnictwem. Poderwane w górę myśliwce-nosiciele rakiet mogą być jedyną szansą na odwet, bo ich lotniska bazowe mogą już nie istnieć w chwili zakończenia misji, jeśli doszłoby do najgorszego – uderzenia rakietami balistycznymi na strategiczne polskie cele. Wówczas, choć jedna eskadra uderzeniowych F-16 wyposażona w JASSM i JSOW mogłaby “wyrównać rachunki”.

Polski pocisk nowej generacji BłyskawicaMarek Świerczyński | tvn24

Supermarket z bronią? Nie istnieje

Choć kieleckie targi są jak witryna wystawowa światowego i polskiego przemysłu obronnego, zakupy uzbrojenia to nie spacer po centrum handlowym. Zamówienia obronne ciągną się latami, samo wypracowanie i ustalenie wymagań zamiera długie miesiące. Na to nakładają się zmiany w polskiej zbrojeniówce: konsolidacja pod skrzydłami PeGaZa (Polskiej Grupy Zbrojeniowej) zakładów dotąd skupionych w konkurencyjnych holdingach PHO (dawna Grupa Bumar) i HSW (Huta Stalowa Wola). Celem ma być jedność – efektem na razie są nieuchronne tarcia, na których zdaje się korzystać prywatny biznes zbrojeniowy.

Drony z WB Electronics – nowe oblicze zbrojeniówkiMarek Świerczyński | tvn24

Jednym z najbardziej obleganych stoisk była wystawa sprzętu grupy WB Electronics, znanej z produkcji dronów, radiostacji, systemów optoelektroniki i sieci informatycznych dla wojska, w tym “klejnotu w koronie” całej branży: zintegrowanego systemu wspomagania dowodzenia artylerią Topaz. To dzięki niemu radary Liwiec, haubice Krab i wyrzutnie Langusta działają jak elementy jednolitej sieci i wymieniają się informacjami w czasie rzeczywistym. Sukcesem tradycyjnych wytwórców było podpisanie w Kielcach kontraktu z Litwą na sprzedaż polskich rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom. Ich producent, zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej mają też nadzieję, że będą wytwarzać pociski do nowych systemów obrony powietrznej, a swoje zdolności udowadniają samodzielnym skonstruowaniem nowej rakiety Błyskawica, która kończy testy i być może wejdzie w skład systemu krótkiego zasięgu Narew.

Autor: Marek Świerczyński/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Marek Świerczyński

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl