Co oprócz szpicy? Najpilniejsze polskie zbrojenia

Co oprócz “szpicy”? Najpilniejsze polskie zbrojenia
Co oprócz “szpicy”? Najpilniejsze polskie zbrojenia
Marek Świerczyński | tvn24
Polska powinna udać się na zakupyMarek Świerczyński | tvn24

System obrony antyrakietowej, nowoczesna artyleria i pojazdy pancerne oraz uzbrojenie lotnicze dalekiego zasięgu – to najbardziej potrzebne Polsce zakupy obronne. Nawet po przyspieszeniu planu modernizacji, armia dostanie je najwcześniej za kilka lat, a same zakupy wcale nie przypominają spaceru przez supermarket.

NATO nie zawaha się w obronie Polski – słychać było zewsząd przed szczytem Sojuszu w Walii, w trakcie i po jego zakończeniu. Prezydent, premier, minister obrony i szef BBN od razu dodawali jednak, że Polska musi też wzmocnić własną obronę, by nie pozostać bezradna, zanim przyjmie siły wsparcia na wypadek wojny. Stąd najambitniejszy w Europie – i przyspieszony w ostatnich miesiącach – plan zakupów zbrojeniowych. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach , który poprzedzał o kilka dni szczyt NATO, zobaczyć można było najnowocześniejszy sprzęt, jaki polska armia już ma, jakiego pilnie potrzebuje i o jakim marzy.

Redukcja rakietowych ambicji

Najdroższym i najbardziej potrzebnym zakupem, jaki planuje MON na najbliższe lata jest system obrony powietrznej i antyrakietowej średniego zasięgu – do 100 km. Teraz mamy jedynie przestarzałe rakiety krótkiego i nowocześniejsze – bardzo krótkiego zasięgu, które nie dadzą rady współczesnym samolotom i pociskom samosterującym, nie mówiąc o rakietach balistycznych, jakimi dysponuje np. Rosja.

Bardzo ambitny początkowo plan pozyskania najnowocześniejszego z możliwych systemu przy największej możliwej współpracy polskiego przemysłu i nauki – pod wpływem rosyjskiej agresji na Ukrainę – raptownie zmieniono na pozyskanie “tego co jest” w armiach NATO, jest sprawdzone i daje gwarancję szybkiego załatania najbardziej bolesnej luki w polskiej obronie.

W rezultacie MON prowadzi obecnie rozmowy z francusko-włoskim konsorcjum Eurosam i amerykańskim Raytheonem, a do wyboru są zestawy SAMP/T i Patriot. Francuzi po raz pierwszy przywieźli do Kielc kompletny system. Amerykanie, co musi rozczarowywać, ograniczyli się do kolejnej prezentacji z komputerowego rzutnika. W kuluarach krążyło przekonanie, że i tak są pewni wygranej z powodów politycznych, choć ich system jest najstarszym z oferowanych Polsce rozwiązań.

Francuski zestaw przeciwlotniczy i antyrakietowy SAMP/TMarek Świerczyński | tvn24

Przedstawiciele polskiego przemysłu narzekają zaś, że postawienie na istniejące rozwiązania osłabi potencjał badawczo-rozwojowy i zmniejszy możliwy udział w produkcji, na który liczyli w przypadku systemu dopiero powstającego. Na przykład, będzie im trudno budować cały radar do Patriota – bo on już ma swojego producenta, mówią. Na razie uzyskali sondażowe zamówienia na podsystemy identyfikacji samolotów.

Formalnie udział polskiego przemysłu w każdej z opcji ma wynieść minimum 50 procent, a Polska zamierza sfinalizować umowę na system obrony powietrznej w połowie przyszłego roku. Wyrzutnie trafią do jednostek najwcześniej w 2018 roku. Cały, trójwarstwowy system nowej obrony powietrznej, ma być gotowy cztery lata później (ochrzczono go nazwami polskich rzek: Wisła, Narew, Poprad/Pilica).

Kraby, Langusty i Homary w Liwcu

Przyjęte dla artyleryjskich programów wodne nazewnictwo sprawiło, że najpotężniejsza polska broń uderzeniowa jest jak sałatka z owoców morza. Znane od dekady samobieżne 155 mm. armatohaubice Krab (na brytyjskiej licencji, ale z polskim podwoziem) i będące krajową modernizacją Gradów wyrzutnie rakiet 122 mm WR-40 Langusta doczekały się wreszcie “spięcia” w cyfrową sieć, której węzłem jest polski radar artyleryjski Liwiec. Jak przystało na “rzeczną” nazwę, Liwcem płyną dane – radar wykrywa wystrzelone pociski, przelicza ich trajektorię, przewiduje miejsce upadku, ale co najważniejsze – pokazuje lokalizację i rodzaj stanowiska ogniowego, z którego zostały wystrzelone, co umożliwia natychmiastową odpowiedź. Wszystko to dzieje się w sekundy – w czasie lotu pocisku. Oznacza to, że przy właściwym rozmieszczeniu środków ogniowych pierwsza salwa przeciwnika może być jego ostatnią, bo zostanie zasypany gradem pocisków z Langust, czy Krabów. 40-lufowa Langusta potrzebuje zaledwie 20 sekund na opróżnienie wszystkich rur, Krab może wystrzeliwać pociski co 10 sekund, a salwa całego dywizjonu 24 dział zmiotłaby z powierzchni ziemi nawet umocnione stanowisko przeciwnika w minutę.

Problem jest jedynie taki, że na razie Krabów jest zaledwie osiem (dziewiąty w produkcji). Liwców – unikatowych na skalę światową konstrukcji – mamy zaledwie trzy. Ale Langusty i Kraby będą mogły się schować, gdy pojawi się Homar: największy system artylerii rakietowej, jaki istnieje na świecie. Pod tym kryptonimem Polska chce mieć “prawie balistyczne” pociski o zasięgu 300 km wystrzeliwane z mobilnych wyrzutni, mające być główną bronią odstraszania. W Kielcach deklarację zgłoszenia do programu złożył praktyczny monopolista w tego typu broni, Lockheed Martin ze swym systemem HIMARS (Wysokiej Mobilności System Artylerii Rakietowej).

Radar rozpoznania artyleryjskiego LiwiecMarek Świerczyński | tvn24

Rakietowa marynarka lądowa

W tej chwili najpotężniejszą polską bronią rakietową jest Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej. Z braku nowoczesnych i dobrze uzbrojonych okrętów, marynarze wyszli na ląd i w pomorskich lasach ukrywają groźne rakiety NSM (Naval Strike Missile) norweskiej firmy Kongsberg, umieszczone na polskich terenowych ciężarówkach Jelcz. To w tej chwili najnowocześniejsza taka rakieta na świecie, o czym świadczy fakt wybrania jej na pocisk uderzeniowy dla amerykańskiego myśliwca przyszłości F-35 (pod nazwą JSM – Joint Strike Missile). Rakieta o zasięgu 180 km leci do celu metry nad wodą i jest jedyną polską szansą “zaszachowania” w razie kryzysu rosyjskiego portu morskiego w Bałtijsku, bazy Floty Bałtyckiej FR. Lądowi marynarze-rakietowcy mają na razie jeden dywizjon (6 wyrzutni) superbroni, ale w toku jest postępowanie na drugi, bo znalazł się wśród tych programów zbrojeniowych, które przyspieszono w reakcji na rosyjską agresję. Co istotne, cele dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego wykrywa i śledzi całkowicie polski radar TRS-15M Odra, skonstruowany w warszawskich zakładach PIT-Radwar.

Makieta pocisku NSMMarek Świerczyński | tvn24

Stand-off – uderzać z daleka

Precyzyjne pociski rakietowe dalekiego zasięgu to broń potrzebna nie tylko na lądzie i morzu. Od początku jest domeną lotnictwa, ale – z nie do końca jasnych powodów – nie znalazła się w pakiecie uzbrojenia polskich F-16, kupionych już ponad dekadę temu. Może wtedy nikt nie przewidywał, że skrzydlate pociski “cruise” będą nam potrzebne, może zabrakło pieniędzy. W każdym razie w gamie po raz pierwszy pokazanego w Kielcach uzbrojenia polskich “efów” obecnie najdalej dotrzeć mogą szybujące zasobniki JSOW (Joint Stand-Off Weapon) o zasięgu 130 km.

Paleta uzbrojenia polskich F-16Marek Świerczyński | tvn24

Przypominające niewielkie samolociki, są jednak tylko latającymi bombami, a nie pociskami rakietowymi, więc nie stanowią tak groźnej broni, jak rakiety JASSM (Joint Air-Surface Stanf-Off Missile), które w podstawowej wersji mają zasięg ponad 300 km, a w opracowywanej wersji ER nawet blisko 1000 km. Polska dopiero niedawno wystąpiła do USA o zakup tej broni, a że to najnowocześniejsza technologia, procedury wymagają zgody Kongresu i są w toku. Pozyskanie broni dalekiego zasięgu jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy potencjalny przeciwnik góruje nad Polską systemami obrony przeciwlotniczej i lotnictwem. Poderwane w górę myśliwce-nosiciele rakiet mogą być jedyną szansą na odwet, bo ich lotniska bazowe mogą już nie istnieć w chwili zakończenia misji, jeśli doszłoby do najgorszego – uderzenia rakietami balistycznymi na strategiczne polskie cele. Wówczas, choć jedna eskadra uderzeniowych F-16 wyposażona w JASSM i JSOW mogłaby “wyrównać rachunki”.

Polski pocisk nowej generacji BłyskawicaMarek Świerczyński | tvn24

Supermarket z bronią? Nie istnieje

Choć kieleckie targi są jak witryna wystawowa światowego i polskiego przemysłu obronnego, zakupy uzbrojenia to nie spacer po centrum handlowym. Zamówienia obronne ciągną się latami, samo wypracowanie i ustalenie wymagań zamiera długie miesiące. Na to nakładają się zmiany w polskiej zbrojeniówce: konsolidacja pod skrzydłami PeGaZa (Polskiej Grupy Zbrojeniowej) zakładów dotąd skupionych w konkurencyjnych holdingach PHO (dawna Grupa Bumar) i HSW (Huta Stalowa Wola). Celem ma być jedność – efektem na razie są nieuchronne tarcia, na których zdaje się korzystać prywatny biznes zbrojeniowy.

Drony z WB Electronics – nowe oblicze zbrojeniówkiMarek Świerczyński | tvn24

Jednym z najbardziej obleganych stoisk była wystawa sprzętu grupy WB Electronics, znanej z produkcji dronów, radiostacji, systemów optoelektroniki i sieci informatycznych dla wojska, w tym “klejnotu w koronie” całej branży: zintegrowanego systemu wspomagania dowodzenia artylerią Topaz. To dzięki niemu radary Liwiec, haubice Krab i wyrzutnie Langusta działają jak elementy jednolitej sieci i wymieniają się informacjami w czasie rzeczywistym. Sukcesem tradycyjnych wytwórców było podpisanie w Kielcach kontraktu z Litwą na sprzedaż polskich rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom. Ich producent, zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej mają też nadzieję, że będą wytwarzać pociski do nowych systemów obrony powietrznej, a swoje zdolności udowadniają samodzielnym skonstruowaniem nowej rakiety Błyskawica, która kończy testy i być może wejdzie w skład systemu krótkiego zasięgu Narew.

Autor: Marek Świerczyński/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Marek Świerczyński

Pozostałe wiadomości

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na rynku w Wolbromiu (Małopolsk) nożownik zaatakował 30-latka. Mężczyzna został kilkukrotnie ugodzony nożem. Walczy o życie w szpitalu. Prokuratura i policja wyjaśniają okoliczności i motywy ataku.

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Źródło:
PAP

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Nie żyją dwie osoby, które wjechały autem osobowym pod nadjeżdżający pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Klonownica-Augustów (woj. podlaskie). Policja ustala tożsamość ofiar i wyjaśnia okoliczności wypadku.

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W Bieszczadach majówkę spędza tysiące turystów. Najpopularniejsze miejscowości jak Cisna, Wetlina i Solina przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale nie tylko turyści pierwsze dni maja spędzają w tym zakątku Polski. Wrócili też oszuści, którzy wyłudzają od ludzi pieniądze metodą "na trzy kubki".

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Źródło:
tvn24.pl

Władze jednego z miasteczek na Sardynii przyjęły prawo pozwalające zawrzeć ślub na plaży dla nudystów - donosi stacja CNN. Od teraz chętni będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu... nago. - Nagość nie ma nic wspólnego z seksem. To filozofia życia w bliskości z naturą. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni – tłumaczył w rozmowie z CNN Lugi Tedeschi, burmistrzem San Vero Milis.

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Źródło:
CNN

Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła. Konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w piątek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Źródło:
PAP

Przepisy jasno mówią o tym, kto wybiera polskiego kandydata na komisarza w Unii Europejskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Paprocka z kancelarii prezydenta. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której prezydent i rząd nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Źródło:
TVN24

Podczas spływu pontonowego rzeką San w miejscowości Wybrzeże (Podkarpacie) utonął 47-letni mężczyzna. Ciało zostało zabezpieczone do badań. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Proboszcz parafii w Kraśniku (Lubelskie) bez zgody przeprowadził prace ziemne związane z postawieniem na skarpie staromiejskiej paneli fotowoltaicznych. O sprawie powiadomił były społeczny opiekun zabytków, który uważa że inwestycja pogorszyła panoramę Starego Miasta oraz może się przyczynić do powstawania spękań murów dawnego klasztoru z XV wieku. Ksiądz ma zapłacić dwa tysiące złotych kary.

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Źródło:
tvn24.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Ulewne deszcze wciąż nawiedzają brazylijski stan Rio Grande do Sul. Nie żyje 39 osób, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione. Tragiczny bilans może jednak wzrosnąć, bo służby nie mogą dotrzeć do wszystkich zalanych terenów.

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Źródło:
Reuters

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Rodzina wracająca z majówki na Mierzei Wiślanej spostrzegła jak jeden z kierowców w Nowym Dworze Gdańskim wyrzuca małego psa z jadącego samochodu. Psem zaopiekowała się pani Iwona z Łodzi. Pomogli jej przejeżdżający w pobliżu ratownicy karetki pogotowia. Ciężarna suczka trafi teraz do schroniska w Elblągu. Będziemy szukać winowajcy – zapowiedziała przedstawicielka organizacji Animals Elbląg.

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Olsztynie 14-latek wszedł do sklepu z używaną odzieżą i ukrył się między ubraniami. Wyszedł z kryjówki, kiedy sklep był już zamknięty. Jak przekazuje policja, chciał ukraść pieniądze z kasy. Nie przewidział jednak, że nie da rady wydostać się na zewnątrz.

14-latek dał się zamknąć w sklepie. "Chciał ukraść pieniądze z kasy"

14-latek dał się zamknąć w sklepie. "Chciał ukraść pieniądze z kasy"

Źródło:
tvn24.pl

Trzy złote polskie monety zostały wystawione na aukcji numizmatycznej w Monako. Cena wywoławcza jednej z nich, 80-dukatówki z wizerunkiem Zygmunta III Wazy wynosi 1,3 mln euro.

Polska moneta z XVII wieku wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to 1,3 mln euro

Polska moneta z XVII wieku wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to 1,3 mln euro

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24