Polska

"Nie blokować tego, co przygotowało ministerstwo sprawiedliwości"

Polska

Politycy PiS niechętnie komentują propozycje Andrzeja Dudy
Politycy PiS niechętnie komentują propozycje Andrzeja Dudytvn24
wideo 2/35

- Widać, że pan prezydent jest świadom, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS, są nierealne - skomentował Antoni Macierewicz, pytany o kierunek zmian w sądownictwie ogłoszony przez prezydenta.

Antoni Macierewicz, który był we wtorek gościem Polskiego Radia 24, ocenił, że liczba ludzi pokrzywdzonych przez - jak mówił - "niesprawiedliwe działanie sądów, jest olbrzymia". - W związku z tym, zarówno zmiany personalne, jak i organizacyjne, prawne, muszą jak najszybciej nastąpić - przekonywał.

Potrzebne też zmiany personalne

- Rozumiem, że po tym, co wczoraj można było zobaczyć, pan prezydent dosyć szybko reagował, także korygował swoje stanowisko. W związku z tym myślę, że ta ewolucja będzie następowała i będziemy mogli wspólnie dokonać takich zmian. Na to bardzo liczymy - stwierdził szef MON.

- Widać, że pan prezydent jest świadom, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS, są nierealne i liczę na to, że ta ewolucja będzie następowała - dodał.

W jego ocenie, ważne jest żeby "nie blokować tego, co przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości". - Warto żeby przede wszystkim wesprzeć konieczne w Polsce zmiany, w tym także zmiany personalne. Same mechanizmy, same formuły prawne, nie działają. W konkretnym zawsze wypadku działają zawsze bardzo konkretni ludzie. Nie da się realizować nowej polityki przy pomocy starych układów personalnych - przekonywał Macierewicz.

Prezydent przedstawił swoje projekty

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda podtrzymał swoją propozycję wyboru członków KRS przez Sejm większością 3/5 głosów. Przygotował też projekt zmiany w konstytucji - tak, by w sytuacji, gdy Sejmowi nie uda się porozumieć co do wyboru członków KRS, dokonywał go prezydent. W tej sprawie prezydent spotkał się w poniedziałek po południu z przedstawicielami klubów parlamentarnych: PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. W spotkaniu nie wziął udziału reprezentant PO.

Ponieważ nie było zgody co do zmiany konstytucji, prezydent zaproponował, by w wypadku klinczu w Sejmie, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata do KRS. Nowa propozycja - jak wskazywał - będzie w efekcie oznaczała "multipartyjny wybór członków KRS".

Skarga nadzwyczajna i stan spoczynku sędziów

Z kolei prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. W projekcie jest również zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, przy możliwości wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania.

Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy, w Sądzie Najwyższym powstanie Izba Dyscyplinarna.

Autor: MarNie//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości