Bezpłatne badania i konsultacje, promocja profilaktyki nowotworowej. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Także w Polsce ośrodki onkologiczne szerzej niż zwykle otworzyły się dla pacjentów. O codziennej walce z nowotworami mówił w TVN24 prof. Adam Maciejewski z gliwickiego Centrum Onkologii, który otrzymał medycznego Oscara za skomplikowany przeszczep narządów szyi.
Amerykańskie towarzystwo zrzeszające najlepszych chirurgów na świecie doceniło pionierską operację przeprowadzoną przez śląskiego chirurga. Złożony przeszczep narządów szyi, którego dokonano w Centrum Onkologii w Gliwicach, został uznany za najlepszą operację w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku. To już druga taka nagroda dla profesora Maciejewskiego. Pierwszą otrzymał dwa lata temu za przeszczep twarzy.
"Nie jesteśmy maszynami"
- Fajerwerki w postaci pojedynczych zabiegów nie są naszym codziennym życiem zawodowym. Są to przede wszystkim rocznie setki procedur ciężkiej pracy rekonstrukcji u chorych po rozległych resekcjach nowotworów - tłumaczył prof. Maciejewski w rozmowie z TVN24.
Powiedział, że są "trzy główne nurty, o których chorzy rozmawiają" z lekarzami.
- Jest obawa czy ten proces [nowotworowy -red.] nie nawróci. W drugiej kolejności - czy ten efekt, który udało się uzyskać jest trwały, czy rzeczywiście będą w stanie normalnie funkcjonować. Trzecia rzecz to powrót do normalnego życia i do społeczeństwa - wyznał chirurg.
Podkreślił, że myśli w trakcie zabiegu koncentrują się na tym, żeby to co robią, robić jak najlepiej. - Tam gdzie jest miejsce na poprawki, na dołożenie czegoś nowego - co daje rzeczywiście wymierne efekty, to wykonujemy. Nie jesteśmy maszynami, trudno oddzielić do końca emocje, chociaż wierzymy, że każdy z nas się stara. Oczywiście towarzyszą temu emocje, jakaś forma przywiązania, ale mam nadzieje, że jest to zdrowe - wyznał.
W sobotę 33 ośrodki onkologiczne w całym kraju zapraszały na bezpłatne badania i konsultacje. Wśród nich warszawskie szpitale Magodent. - Uświadamiamy osoby tzw. zdrowe o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, który ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowań na nowotwór złośliwy bądź też wykrycie choroby nowotworowej we wczesnym stadium – powiedział dr n. med. Wojciech Rogowski, dyrektor medyczny szpitala Magodent w Warszawie.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24