Prawosławni i grekokatolicy rozpoczęli uroczystości Wielkiego Piątku. Podobnie jak katolików, w tym dniu obowiązuje ich ścisły post. Nie odprawia się również żadnych liturgii. W tym roku Wielkanoc w Cerkwi oraz innych obrządkach wschodnich wypada 19 kwietnia, tydzień później niż u katolików.
W Wielki Piątek Cerkiew wspomina cierpienia, śmierć i złożenie do grobu Chrystusa. W świątyniach nie odprawia się liturgii. Wczesnym popołudniem lub wieczorem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego, czyli płaszczanicy.
Czuwając przy płaszczanicy
Płaszczanica to uroczyście wyniesiony na środek świątyni całun przedstawiający złożenie Chrystusa do grobu. Układa się go na specjalnym stole. Wierni oddają cześć Bogu, kłaniając się. W prawosławiu nie praktykuje się umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Pojawiają się jedynie świece i kwiaty. Adoracja potrwa całą noc z piątku na sobotę. Niektórzy wierni są w świątyniach przez cały ten czas.
Zstąpił do piekieł
Dla chrześcijan Wielki Piątek to ukrzyżowanie Chrystusa, jego śmierć i złożenie do grobu. Śmierć Jezusa na krzyżu uważana jest za początek zmartwychwstania. Natomiast w tradycji prawosławnej, Syn Boży zstąpił wówczas do piekieł. Miał tam zabrać dusze zmarłych - swoją własność. Dlatego w prawosławnej ikonografii zmartwychwstanie jest często malowane jako zstąpienie do piekieł. Żadna ikona paschalna nie przedstawia samego momentu zmartwychwstania.
W Wielki Piątek ścisły post obowiązuje także prawosławnych i grekokatolików, podobnie jak katolików. Zaleca się nawet zupełne powstrzymywanie się od posiłków przez cały dzień. Duchowni tłumaczą, aby w ten szczególny dzień "nie myśleć o chlebie doczesnym, ale o pokarmie dla duszy".
Prawosławie w Polsce
Prawosławni hierarchowie szacują, że w Polsce żyje blisko 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w woj. podlaskim, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Na Podkarpaciu jest kilka tysięcy wiernych obrządków wschodnich.
Źródło: PAP