Bohaterowie tamtych czasów


Niekwestionowanymi bohaterami epoki, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, byli marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, marszałek Edward Rydz-Śmigły, Bolesław Wieniawa, generał Władysław Sikorski.

Józef Piłsudski (1867-1935)

Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Litwie w rodzinie ziemiańskiej jako syn Józefa Wincentego Piłsudskiego i Marii z Billewiczów. Uczęszczał do I gimnazjum w Wilnie, a następnie studiował medycynę na Uniwersytecie Charkowskim. Aresztowany w 1887 roku pod zarzutem spisku na życie cara, został skazany na zesłanie. Jako redaktor naczelny konspiracyjnego „Robotnika”, ponownie został aresztowany w 1900 roku i osadzony w Cytadeli warszawskiej. Stamtąd symulując obłęd trafił do szpitala w Petersburgu, skąd udało mu się zbiec. Działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Bojowej PPS, przywódca PPS-Frakcji Rewolucyjnej.

W okresie wojny rosyjsko-japońskiej próbował nawiązać porozumienie antyrosyjskie z Japonią. Przed I wojną związany z organizacjami paramilitarnymi w Galicji, tworzył Związek Walki Czynnej. W czasie wojny dowódca I Brygady Legionów Polskich i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej. Internowany przez Niemców w Magdeburgu, powrócił do Warszawy 10 listopada 1918 roku i przejął dowództwo nad wojskiem polskim.

Jako Tymczasowemu Naczelnikowi Państwa powierzono mu misję stworzenia rządu. Od 20 lutego 1919 roku uchwałą Sejmu Ustawodawczego pozostał Naczelnikiem Państwa. Współtwórca planu ofensywy, która zadała ostateczny cios zbliżającym się w sierpniu 1921 roku do Warszawy wojskom bolszewickim (Cud nad Wisłą). W 1922 roku złożył władzę na ręce prezydenta i wycofał się z życia politycznego, osiadając w Sulejówku.

Kolejne kryzysy rządowe skłoniły Marszałka do powrotu do polityki. 12 maja 1926 roku w wyniku zamachu stanu znanego jako zamach majowy, do dymisji podaje się rząd i prezydent, a Piłsudski obejmuje Stanowisko Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. W latach 1926-1935 dwukrotnie stoi na czele rządu. Okres ten charakteryzuje wzmocnienie roli armii i zwolenników Piłsudskiego oraz konsekwentny plan zmiany konstytucji. Ostatecznie konstytucja zostaje zmieniona w kwietniu 1935 roku.

12 maja tego samego roku Józef Piłsudski umiera w Belwederze w Warszawie. Pochowany zostaje w krypcie na Wawelu, a jego serce złożono w grobie matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Dwukrotnie żonaty: 1) od 1899 r. z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową (zm. 1921), 2) od 1921 r. z Aleksandrą Szczerbińską (zm. 1963). Ze związku z Aleksandrą Szczerbińską miał dwie córki: Wandę (ur. 1918) i Jadwigę (ur. 1920).

W 1899 r. przeszedł na protestantyzm, w 1916 r. powrócił do Kościoła Katolickiego.

Roman Dmowski (1864-1939)

Współzałożyciel Narodowej Demokracji, pisarz polityczny, mąż stanu.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk przyrodniczych, związany z działalnością niepodległościową od czasów gimnazjalnych. W 1893 r. stanął na czele Ligi Narodowej, trzy lata później współtworzył Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne.

Swoje credo ideologiczne zawarł w wydanej w 1903 r. książce Myśli nowoczesnego Polaka. Jego plan przywrócenia Polsce niepodległości opierał się na koncepcji zjednoczenia ziem polskich w ramach rosyjskiego imperium. By później dążyć do państwowości. W czasie konfliktu rosyjsko-japońskiego przekonywał rząd japoński o nieskuteczności polskiego powstania antyrosyjskiego. Prawdopodobnie zaważyło to na nieskuteczności misji Piłsudskiego na wyspach japońskich. Jako poseł do II i III Dumy Rosyjskiej prezentował postawę lojalną wobec Rosji. To nastawienie prorosyjskie przysporzyło mu wielu przeciwników. Mimo to, pozostał nadal przy swoich poglądach, a endecja rozszerzyła nawet swoją działalność.

W czasie I wojny światowej prowadził na zachodzie działalność polityczną na rzecz przyszłego państwa polskiego. W 1917 r. stanął na czele powstałego w Lozannie Polskiego Komitetu Narodowego, uznanego za oficjalne przedstawicielstwo polskie. W 1919 r. Dmowski został delegatem na konferencję w Paryżu, gdzie wraz z Ignacym Paderewskim, podpisał traktat wersalski. Po przewrocie majowym założył Obóz Wielkiej Polski, a następnie Stronnictwo Narodowe. Zmarł 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie pod Łomżą. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Roman Dmowski był kawalerem.

Z Józefem Piłsudskim spotkał się osobiście dwa razy: w Tokio w 1904 i w kancelarii Naczelnika Państwa w maju 1920 r.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)

Kompozytor, pianista, polityk, filantrop, wybitny mąż stanu.

Po ukończeniu studiów w Warszawie, Berlinie i Wiedniu, w 1881 r. rozpoczął karierę jako pianista, zdobywając sławę na całym świecie. W 1902 r. osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Jako osoba powszechnie znana, zyskiwał sympatię dla sprawy przywrócenia państwa polskiego.

W czasie I wojny, związany z Romanem Dmowskim, wszedł do utworzonego w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego. Entuzjastycznie witany po powrocie do Polski w grudniu 1918 r., okazał się znakomitym kandydatem na premiera, jednoczącym różne środowiska polityczne. W styczniu 1919 r. stanął na czele rządu polskiego. Reprezentował Polskę, na konferencji w Paryżu, zakończonej podpisaniem traktatu wersalskiego. W 1921 r. wycofał się z polityki, ponownie wyjechał do USA i poświęcił muzyce. Z polityką zetknął się jeszcze raz, wiele lat później. Współtworzył wraz z Władysławem Sikorskim antysanacyjny centroprawicowy Front Morges. W 1940 r. został przewodniczącym parlamentu polskiego na emigracji. Zmarł rok później w Nowym Jorku. W 1992 r. jego prochy złożono w katedrze w Warszawie.

Wspierał finansowo powstanie wielu pomników i inicjatyw społecznych, m.in. w 1910 r. ufundował w Krakowie Pomnik Grunwaldzki, upamiętniający pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Najbardziej znane dzieła kompozytora to: Koncert fortepianowy a-moll opus 17, Sonata fortepianowa es-moll opus 21, Wariacje fortepianowe es-moll opus 23, Krakowiak fantastyczny, Album Tatrzański i opera Manru.

Dwukrotnie żonaty: 1/ od 1880 r. z Antoniną Korsakówną (zm. 1881) 2/ od 1899 r. z Heleną Górską (zm. 1934)

Edward Rydz-Śmigły (1886-1941)

Artysta malarz, oficer Legionów, polityk, marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie 1939 roku.

Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie, w 1905 r. rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Związany z ruchem niepodległościowym, w roku 1908 wstąpił do Związku Walki Czynnej. Cieszył się uznaniem Józefa Piłsudskiego i szybko awansował w armii. W Legionach dowodził III batalionem. Po internowaniu Piłsudskiego w Magdeburgu, Śmigły stanął na czele tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Wojnę zakończył w stopniu generała.

Odznaczył się w wielu operacjach wojskowych, w 1919 r. zdobył Wilno, w 1920 Kijów. Dowodził Frontem Środkowym w trakcie kontrofensywy znad Wieprza w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 roku gen. Rydz-Śmigły został dowódcą I Armii Wojska Polskiego. Sam Marszałek Piłsudski, prawdopodobnie tuż przed śmiercią, wyznaczył go na swojego następcę. 13 maja 1935 r. prezydent Mościcki i rząd RP mianowali Śmigłego Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, a rok później otrzymał on z rąk prezydenta buławę marszałkowską.

Po klęsce wrześniowej i ataku ZSRR na Polskę, wraz z całym rządem został internowany w Rumunii, gdzie zrzekł się naczelnego dowództwa na rzecz gen. Sikorskiego. W 1940 r. znalazł się na Węgrzech, skąd trafił do Warszawy, mając zamiar rozwinąć działalność tajnej organizacji Obóz Polski Walczącej. Zmarł 2 grudnia 1941 roku.

Został pochowany na warszawskich Powązkach pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Zawisza. Żonaty z Martą Thomas, p.v. Zaleską.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942)

Legionista, adiutant Komendanta, lekarz i artysta.

Urodzony w 1881 r., ukończył medycynę we Lwowie. Studiował też w Berlinie i Paryżu. Od 1913 r. związany ze Związkiem Strzeleckim. W 1914 r. z krakowskich Oleandrów wyruszył z Kompanią Kadrową do Królestwa. W Legionach początkowo w piechocie, szybko porzucił ją dla kawalerii. W 1915 r. rozpoczął pracę u boku Józefa Piłsudskiego jako jego ordynans. Na skutek tzw. kryzysu przysięgowego Długoszowski został wcielony do armii austriackiej - pracował w szpitalu. Aktywnie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas misji nawiązania kontaktów z Józefem Hallerem na terenie Rosji, Wieniawę aresztowano.

Po powrocie już do niepodległej Polski, 17 listopada 1918 r. został mianowany adiutantem Józefa Piłsudskiego. Brał aktywny udział w przygotowaniach do zamachu majowego, towarzyszył Marszałkowi w słynnym spotkaniu na Moście Poniatowskiego.

W 1938 r. rozstał się z wojskiem. Został ambasadorem we Włoszech, a w 1940 r. zamieszkał w Nowym Jorku. W 1942 r. skierowano go na stanowisko ambasadora na Kubie. Do Hawany nie poleciał. 1 lipca 1942 r. popełnił samobójstwo. W 1990 r. jego prochy spoczęły na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Postać Wieniawy urosła do legendy Polski międzywojennej jako uosobienie ułańskiej fantazji i artystycznego ducha. Był bohaterem licznych skandali i równie licznych anegdot. Jednocześnie obdarzał Marszałka Piłsudskiego wielkim szacunkiem, był jego powiernikiem i przyjacielem.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski był dwukrotnie żonaty: 1) od 1906 r. ze Stefanią Calvas (rozw. w 1918 r.) 2) od 1919 r. z Bronisławą Berenson. Miał córkę Zuzannę (ur. 1920 r.).

Władysław Sikorski (1881-1943)

Legionista, premier polskiego rządu na emigracji. Tragicznie zmarły w Gibraltarze, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach.

W 1908 r. uzyskał dyplom inżyniera budownictwa na Politechnice Lwowskiej. Związany z działalnością niepodległościową, stanął na czele Związku Strzeleckiego. W czasie I wojny, wbrew planom Piłsudskiego, powstanie wolnej Polski, wiązał z dalszą rozbudową Legionów przy boku armii cesarsko-królewskiej. Po odzyskaniu niepodległości, nadal poświęcał się karierze wojskowej. Walczył z Ukraińcami, zasłużył się w wojnie polsko-bolszewickiej.

W latach 1922-1923 stał na czele rządu polskiego. Po przewrocie majowym, wyjechał do Francji. Brał udział w tworzeniu antysanacyjnego porozumienia ugrupowań centrowych (Front Morges).

W 1938 r. powrócił do kraju. We wrześniu 1939 r. przedostał się do Francji i rozpoczął organizację polskiego wojska na zachodzie. 30 września został powołany przez prezydenta RP na stanowisko premiera rządu polskiego na emigracji. Był rzecznikiem nawiązania stosunków polsko-radzieckich. W lipcu 1941 r. podpisał porozumienie z ambasadorem Majskim w sprawie utworzenia polskiej armii na wschodzie. Jednak nieugięta postawa Sikorskiego w sprawie wschodnich granic Rzeczypospolitej oraz odkrycie przez Niemców w lesie katyńskim masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, doprowadziły w kwietniu 1943 r. do zerwania przez Stalina stosunków z rządem polskim.

4 lipca w drodze powrotnej z inspekcji wojska polskiego na Bliskim Wschodzie, gen. Sikorski zginął w katastrofie lotniczej nad Cieśniną Gibraltarską. 16 sekund po starcie samolot Consolidated C-87 Liberator runął do morza. Razem z generałem śmierć poniosła m.in. jego córka Zofia Leśniowska. Katastrofę przeżył jedynie czeski pilot. Okoliczności katastrofy budzą do tej pory szereg wątpliwości i nie zostały ostatecznie wyjaśnione.

Zwłoki gen. Władysława Sikorskiego zostały przewiezione do Anglii i pochowano je na cmentarzu w Newark. W 1993 r. prochy generała powróciły do Polski i spoczęły w katedrze wawelskiej.

Gen. Władysław Sikorski był żonaty od 1909 r. z Heleną Zubczewską (1891-1972). Miał córkę Zofię Wandę (1912-1943).

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, są osoby z rozległymi poparzeniami, z urazami nóg i rąk.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium