Biskup Dec: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

Polska

W sprawie słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" wpłynęło zawiadomienie do prokuraturytvn24
wideo 2/5

Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj - mówił biskup Ignacy Dec w homilii podczas Apelu Jasnogórskiego przed zakończeniem XIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej. - Starsi mówią, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe - stwierdził.

- Jaki życia trud nas dziś nęka i jakie win obciążają nasze serca, jakie winy czernią brudem nasze dusze - pytał podczas swojej czwartkowej homilii biskup Ignacy Dec, przemawiając w czasie nocnego czuwania na Jasnej Górze.

Od Maryi Jasnogórskiej pozdrawiam wszystkich pielgrzymów będących w drodze do Jej częstochowskiego tronu życząc obfitych owoców pielgrzymowania.#PolskaPielgrzymuje pic.twitter.com/7AHsY79qJX— Bp Ignacy Dec (@BpIgnacyDec) August 9, 2019

- Są trudy cielesne, psychiczne i duchowe. Są trudy osobiste, rodzinne, społeczne, narodowe. Z pewnością wielu spośród nas ma świadomość trudów cielesnych. Wszyscy bowiem mamy jakieś niedomagania biologiczne - kontynuował, zaznaczając jednak, że "o wiele poważniejsze i często bardziej bolesne są trudy duchowe".

"Martwią nas marsze równości"

- Nękają nas trudy, rany, choroby naszego życia publicznego - podkreślał biskup. - Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj. Mówią, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe - stwierdził.

- Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś poniżani i boleśnie doświadczani nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czasach i jak to bywa i dziś w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamieniowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich i narodowych, za sprzeciw wobec znieważania świętych znaków i parodiowania świętych obrzędów - mówił.

- Martwią nas marsze równości, bezkarne hejtowanie tych, którzy bronią prawdy i zdrowej moralności - dodał.

Ponad tydzień temu o LGBT mówił arcybiskup Jędraszewski

To kolejna wypowiedź kościelnego hierarchy na temat LGBT.

Podczas kazania wygłoszonego w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał, że to z "powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo".

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi, całe szczęście, nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - powiedział.

Jego wypowiedź wzbudziła wiele kontrowersji i podzieliła społeczeństwo: część osób stanęła w obronie arcybiskupa, inni jego wypowiedź ostro krytykowali. W sprawie jego słów wpłynęło zawiadomienie do prokuratury.

W piątek hierarcha tłumaczył, że w swojej homilii mówił nie o ludziach, a o ideologii.

Autor: akw//now / Źródło: tvn24.pl