Jest pomysł, żeby przygotować w tej sprawie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Niedługo projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie - zapewnił w poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Nowelizacja ma być odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która zakłada przywrócenie w Polsce stanu prawnego sprzed wejścia w życie wprowadzonych przez PiS zmian w ustawie o SN.
Adam Bielan w poniedziałek w Trójce podkreślał, że kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z traktatami unijnymi jest wyłączną kompetencją państw członkowskich.
- Polska z tej kompetencji nie zrezygnuje - zapewniał wicemarszałek Senatu. - Natomiast oczywiście powstaje pytanie, jak zareagować na zabezpieczenie - dodawał.
"Jest pomysł, żeby przygotować nowelizację ustawy"
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku.
Przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym w tym zakresie odnoszą się też do sędziów NSA. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.
- Z całą pewnością na samo zabezpieczenie musimy jakoś zareagować - tłumaczył Bielan w poniedziałek w Trójce.
- Jest pomysł, żeby przygotować w tej sprawie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Niedługo ten projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie - poinformował.
Wiceminister sprawiedliwości: wykonamy orzeczenie
- W tym programie mogę powiedzieć, że je wykonamy - zapewniał Wójcik. Dodał, że "to postanowienie nie jest takie proste do wykonania". Zapewnił, że rząd "szuka ścieżki i analizuje".
Wójcik - podobnie jak w poniedziałek Bielan - przekonywał, że decyzja TSUE "to jest postanowienie wstępne, prowizoryczne" i dlatego - jego zdaniem - "nie jest rozstrzygające".
Jak mówił wiceminister sprawiedliwości, zgodnie z regulaminem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, postanowienie może być w każdym czasie zmienione lub uchylone. Wyjaśniał, że stanowisko rządu polskiego będzie wysłuchane, a dopiero na końcu będzie wyrok.
TSUE nakazuje zawieszenie przepisów
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została wydana na wniosek Komisji Europejskiej, która 24 września zaskarżyła Polskę do TSUE.
Trybunał poinformował w komunikacie, że "Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego".
Jak czytamy, postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą.
TSUE przekazał, że w wydanym w piątek postanowieniu "wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wstępnie - na wniosek Komisji i jeszcze przed przedstawieniem przez Polskę uwag w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych - wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych".
Autor: akr//now / Źródło: Trójka Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: tvn24