Belweder i MSZ otwierają podwoje przed zwiedzającymi. Z okazji rocznicy Święta Niepodległości będzie można zobaczyć m.in. ulubiony pokój Józefa Piłsudskiego czy poznać szczegóły protokołu dyplomatycznego.
Kancelaria Prezydenta otwiera Belweder dla zwiedzających w ramach obchodów Święta Niepodległości. Pałac można odwiedzić w sobotę i niedzielę; chętni muszą jedynie mieć dokument tożsamości ze zdjęciem. Wejście i zwiedzanie Belwederu jest bezpłatne. Zwiedzający obejrzą m.in. wystawę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jego ulubiony pokój, czy pomieszczenia, w których koncertował młody Fryderyk Chopin.
Po odzyskaniu niepodległości Belweder przeszedł na własność odrodzonego państwa polskiego i został zaliczony do reprezentacyjnych gmachów Rzeczypospolitej. W listopadzie 1918 roku w Belwederze zamieszkał naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski. Do 1926 roku pałac był siedzibą prezydentów - Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego. Po tzw. przewrocie majowym do Belwederu powrócił Józef Piłsudski, który mieszkał w nim aż do śmierci w 1935 roku.
Konkurencja z MSZ
MSZ także zaprasza dziś wszystkich zainteresowanych do zwiedzania budynków resortu, brania udziału w mini-wykładach prowadzonych przez polskich dyplomatów oraz obejrzenia wystaw tematycznych. Dzień Otwartych Drzwi w MSZ jest elementem obchodów przypadającego w poniedziałek pierwszego Dnia Służby Zagranicznej.
MSZ zaprasza - w godz. 10-16 - do gmachu głównego resortu w Warszawie przy Al. Szucha 23, sąsiadującego biurowca przy Al. Szucha 21 oraz Pałacyku MSZ przy ul. Foksal 6. W gmachu głównym MSZ zwiedzający, oprowadzani przez polskich ambasadorów, będą mieli okazję zobaczyć między innymi: gabinet ministra spraw zagranicznych oraz salę im. Jerzego Giedroycia - główną salę reprezentacyjną MSZ, w której m.in. odbywają się najważniejsze spotkania podczas wizyt szefów dyplomacji.
Jak jeść ślimaki?
Z kolei w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal 6 będzie można poznać tajniki protokołu dyplomatycznego. Zwiedzający poznają odpowiednie dobieranie stroju, zachowanie podczas oficjalnych uroczystości, przywileje dyplomaty, sposoby zapraszania gości, nakrycie i podawanie do stołu, techniki jedzenia "trudnych potraw".
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24