Cywil z oficerską pamiątką. "Wstydzę się na samą myśl, że mógł tym szafować"

Radomir Wit o imiennym numizmacie MON dla Bartłomieja Misiewicza
Radomir Wit o imiennym numizmacie MON dla Bartłomieja Misiewicza
tvn24
Według rzeczniczki MON numizmat dla Misiewicza był "formą osobistego podziękowania"tvn24

Nie ma spisanych norm przyznawania pamiątkowych numizmatów wojskowych popularnie zwanych coinami. Zawsze była to kwestia zwyczaju, taktu i wyczucia. Czy teraz tego zabrakło? Wokół tego pytania rozgorzała dyskusja po tym, jak okazało się, że tę imiennie wybitą przez MON oficerską pamiątkę posiada były rzecznik prasowy resortu, cywil, Bartłomiej Misiewicz.

Ten rodzaj numizmatów nosi międzynarodową nazwę challenge coin. Pojęcie to jest trudno przetłumaczalne na polski. Wojskowi wzbraniają się przed nazywaniem go monetą, bo nie jest to środek płatniczy i nie posiada nominału wyrażonego cyframi.

Coina to nie moneta

Były oficer Formozy (jednostka wojskowa płetwonurków bojowych - red.) kpt. mar. Robert Pawłowski zauważa, że coin to po prostu coin i ta angielska nazwa używana jest w armiach NATO również w krajach nieanglojęzycznych ("Polska Zbrojna" 04.01.2014). Tak więc i w polszczyźnie określenie coin jest uprawnione.

Starszy chorąży sztabowy Damian Mrozek, właściciel największej kolekcji tych wojskowych numizmatów wybitych w Polsce, w rozmowie z portalem tvn24.pl również używa słowa "coina", odmieniając je w rodzaju żeńskim - jak moneta.

Andrzej Rozenek, dziennikarz tygodnika "Nie", który pierwszy ujawnił numizmat, na którym widnieje nazwisko Misiewicza, nazwał go "specjalnym medalem".

Fakt przyznania coiny Bartłomiejowi Misiewiczowi potwierdziła rzeczniczka Ministerstwa Obrony major Anna Pęzioł-Wójtowicz. Stanowczo stwierdziła jednak, że przedmiot ten nie jest medalem.

- To nie jest medal, a jedynie okolicznościowa moneta pamiątkowa, która zgodnie z tradycją stanowi formę osobistego podziękowania dla osoby obdarowanej - powiedziała portalowi Onet.

Misiewicz pokazuje swe aspiracje

Gdy sprawa stała się głośna, zareagował sam Bartłomiej Misiewicz. Odesłał do strony internetowej poświęconej kolekcji chorążego Mrozka, komentując: "warto zobaczyć zanim zacznie się powtarzać głupoty".

Zobaczyliśmy. Na stronie kolekcjonera (coin-wojskowy.pl) znajduje się ponad 2100 coin. Starszy chorąży sztabowy Mrozek powiedział nam, że ma ich około 2300, ale części nie pokazuje w internecie. Większość z nich stanowią numizmaty typowo wojskowe, emitowane przez dowódców i oficerów różnych rodzajów sił zbrojnych i sił specjalnych. Dziewięćdziesiąt coin wybiło Ministerstwo Obrony Narodowej. Te imienne noszą nazwiska ministrów, wiceministrów i czasami dyrektorów departamentów, sekretariatów i wydziałów MON, oraz Bartłomieja Misiewicza.

Imienne coiny urzędników w randze poniżej podsekretarza stanu, jak wynika z kolekcji Damiana Mrozka, mieli wyłącznie oficerowie od pułkownika wzwyż. W kolekcji, do której odsyła Misiewicz, jest on jedynym cywilem, niebędącym ministrem lub wiceministrem, na którego cześć została wybita imienna coina przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na stronie chorążego Mrozka, w zakładce "MON"figuruje również coina publicysty i pisarza Marka Sarjusz-Wolskiego, choć na jej awersie widnieje nazwa Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Zemke: "aż mną trzęsie", Siemoniak: "megalomania!"

- Gdy dowiedziałem się o tym, początkowo nie wierzyłem - mówi nam były wiceminister obrony (2001 - 2005 - red.) Janusz Zemke. - Ja, będąc sekretarzem stanu, nie miałem swojej coiny. Mieli je tylko minister Jerzy Szmajdziński i szef sztabu generalnego Czesław Piątas. Były one używane w kontaktach międzynarodowych. Gdy minister lub wysoki dowódca armii innego państwa wręczał coinę, to minister i szef sztabu rewanżowali się podobną pamiątką. Teraz gdy słyszę, że swoją coinę miał pan Misiewicz, to aż mną trzęsie, bo ja w tym MON-ie pracowałem.

Przyznania numizmatu Misiewiczowi broni z kolei poseł PiS, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Z kolekcji st. chor. sztab. Damiana Mrozka wynika, że imienne coiny mieli również kierownicy średniego szczebla w MON, ale byli to oficerowie
Z kolekcji st. chor. sztab. Damiana Mrozka wynika, że imienne coiny mieli również kierownicy średniego szczebla w MON, ale byli to oficerowieZ kolekcji st. chor. sztab. Damiana Mrozka wynika, że imienne coiny mieli również kierownicy średniego szczebla w MON, ale byli to oficerowie | coin-wojskowy.pl

- Zapominamy o tym, że on był szefem gabinetu politycznego ministra, nie tylko rzecznikiem prasowym. A to jest jednak, jeśli chodzi o resort obrony narodowej, jedna z najważniejszych funkcji bezpośredniego zaplecza politycznego ministra - oświadczył poseł PiS.

- Nie przypominam sobie, żeby za mojej kadencji cywil średniego szczebla miał swoją imienną coinę. To, że ma ją Bartłomiej Misiewicz jest przejawem megalomanii - mówi z kolei były minister obrony Tomasz Siemoniak (2011-2015). - Mieli je owszem dyrektorzy departamentów, ale byli to wojskowi. Gdy taki dyrektor wybierał się na przykład na robocze rozmowy budżetowe NATO, wręczał je jako zwyczajowe upominki.

Wojskowi przypominają, że z obdarowywaniem się coinami wiąże się typowo żołnierski zwyczaj podawania sobie ich nie w pudełku, a ukrytych w ręce w czasie wymieniania uścisków dłoni.

- Jak sobie wyobrażę taką sytuację, że któryś z dowódców NATO mógł widzieć, jak dwudziestoparoletni cywil szafuje coinami, to wstydzę się na samą myśl - mówi Siemoniak. - To jest jednak przedmiot przypisany do wojskowości i najważniejszych osób w ministerstwie.

Coiny poprzednich ministrów

Tomasz Siemoniak również miał swoją imienną coinę. Na rynku numizmatów jest to obecnie biały kruk, ponieważ został wybity z błędami. Wszystkie cztery orły na rewersie coina Siemoniaka mają zwrócone głowy w przeciwną stronę niż orzeł widniejący w godle Polski.

- Nie pamiętam, czy tak było - mówi Siemoniak, gdy go o to pytamy. - Nie mogę też tego zweryfikować, bo nie zachował mi się żaden egzemplarz.

Imienna coina Tomasza Siemoniaka
Imienna coina Tomasza SiemoniakaImienna coina Tomasza Siemoniaka | coin-wojskowy.pl

Coina dowodem na nadzwyczaj silną pozycję

Janusz Zemke uważa, że imienny numizmat dla Misiewicza jest kolejnym przykładem na to, jak silną pozycję w ministerstwie obrony miał ten 26-letni wówczas cywil bez wyższego wykształcenia.

- Pierwszy publicznie zwróciłem uwagę na to, że swego czasu pan Misiewicz, nie będąc nawet podsekretarzem stanu, figuruje na stronie internetowej MON jako członek kierownictwa resortu. Gdy zostało to nagłośnione, strona została skorygowana, ale na oficjalnych uroczystościach był on nadal witany jako minister - przypomina były wiceminister obrony.

Zasady były niepisane

Zapytaliśmy Biuro Prasowe MON o to, czy istnieją jakieś spisane zasady emisji imiennych coin, a jeżeli nie, to według jakich kryteriów są przyznawane. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Byli członkowie kierownictwa resortu obrony tłumaczą, że za ich czasów nie było takich zasad.

- To nie ta dziedzina rzeczywistości. Uregulować na piśmie to można, kto jakim samochodem jeździ i ile kilometrów może przejechać. W przypadku okolicznościowych pamiątek przekazywanych na najwyższych szczeblach dowódczych, to jest zawsze kwestia obyczaju i wyczucia. Do tej pory wszyscy bezbłędnie wyczuwali, kto może posługiwać się imienną coiną, a kto nie. Dowodem na to jest fakt, że wokół tych przedmiotów od 1998 roku nigdy nie było skandalu - mówi Tomasz Siemoniak.

Kolekcjonujący coiny starszy chorąży sztabowy Damian Mrozek z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku wspomina, że samo zaszczepienie coin na ciele polskiej armii odbyło się w sposób mało sformalizowany.

- Ówczesny szef sztabu generalnego generał broni Henryk Szumski wrócił w 1998 roku z bodajże Kanady, gdzie został obdarowany coiną jednego z tamtejszych wysokich dowódców. Powiedział swoim współpracownikom, że też chce taką mieć, po czym ci sprawnie wypełnili wolę generała - mówi nam chorąży Mrozek.

Dodał przy tym, że gdyby istniały formalne regulaminy komu, kiedy i jakie coiny przysługują, to jako kolekcjoner raczej posiadałby kopię takiego dokumentu. A na pewno o nim by wiedział.

Autor: jp//plw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz / KPRM

Pozostałe wiadomości

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścieli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland, w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Wtorek 30 kwietnia to nie tylko ostatni dzień na złożenie PIT-u, ale także na zapłatę ewentualnej niedopłaty podatku. - Termin także upływa dzisiaj - przypomniał w TVN24 BiS Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej, wspaniałej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu na 20-lecie członkostwa we Wspólnocie. - 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy - zaznaczył. Zachęcał też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy będą w Unii prowadzone - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie od 30 kwietnia jest własnością Szczecina. Miasto zdecydowało, że nowym operatorem instytucji zostanie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Źródło:
tvn24.pl, stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24