"Nikomu nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła wyłącznie na rzecz własnego rozwiązania" - napisał w apelu do partii politycznych arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla przy tym, że wybór partii czy osób, którym należy powierzyć sprawy publiczne nie może być wyłącznie indywidualny. "Do wspólnot chrześcijańskich należy obiektywna analiza sytuacji własnego kraju" - pisze arcybiskup.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że apel został skierowany w związku z napływającymi do niego pytaniami wiernych dotyczącymi członkostwa w określonych partiach politycznych.
"Wyboru należy dokonywać w zgodzie z wartościami. W każdym razie wszelkie decyzje powinny być zakorzenione w miłości i zmierzające do realizacji dobra wspólnego" - przypomina abp Gądecki.
"Chrześcijanin nie może znaleźć partii w pełni odpowiadającej wymaganiom etycznym"
"Trudno znaleźć jedną pozycję czy opcję polityczną, która byłaby w pełni zgodna z wymogami wiary chrześcijańskiej. Twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego powoduje nieporozumienia. Chrześcijanin nie może znaleźć partii w pełni odpowiadającej wymaganiom etycznym zrodzonym z wiary i przynależności do Kościoła" - pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
"Partie polityczne mają na celu umożliwienie wszystkim obywatelom szerokiego uczestnictwa i dostępu do spraw publicznych. Zadaniem partii jest wyrażanie aspiracji społeczeństwa obywatelskiego i ukierunkowywanie ich na dobro wspólne oraz dawanie obywatelom rzeczywistej możliwości współuczestnictwa w kształtowaniu decyzji politycznych. Partie powinny być demokratyczne od wewnątrz, cechować się umiejętnością syntezy politycznej i planowania" - przypomina arcybiskup zadania jakimi według kościoła powinny kierować się partie polityczne.
Przynależność do partii nie powinna być ideologiczna
Abp Stanisław Gądecki przypomina, że partie polityczne i uczestnictwo w nich powinno być związane z dążeniem do realizacji dobra wspólnego. "Przynależność do jakiegoś ugrupowania politycznego nie powinna być nigdy ideologiczna, ale zawsze krytyczna, aby partia i jej program polityczny znajdowały zachętę do podejmowania takich form działania, które w coraz większym stopniu przyczyniałyby się do realizacji dobra wspólnego, włącznie z duchowym celem człowieka" - pisze w apelu abp Gądecki.
Przewodniczącego Episkopatu Polski podkreśla jednak, że wybór partii czy osób, którym należy powierzyć sprawy publiczne nie może być wyborem wyłącznie indywidualnym. "Do wspólnot chrześcijańskich należy obiektywna analiza sytuacji własnego kraju, wyjaśnienie jej w świetle niezmiennych wypowiedzi Ewangelii, sięgnięcie do zasad myślenia, do kryteriów osądu i dyrektyw działania, zawartych w nauczaniu społecznym Kościoła" - pisze arcybiskup.
Nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła
Zaznacza jednak, że "nikomu nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła wyłącznie na rzecz własnego rozwiązania".
"Wielkie partie polityczne – korzystające z pieniędzy państwowych i chroniącego ich pozycję progu wyborczego – muszą mieć świadomość swojej służebnej roli, powinności reprezentowania środowisk, których poparcia oczekują" - z takim apelem do partii politycznych zwraca się arcybiskup Gądecki. Hierarcha w apelu zapewnia także, że "Kościół jest solidarny z pracą i prawami politycznymi środowisk, które konsekwentnie, pozytywnie i twórczo angażują się na rzecz cywilizacji życia, praw rodziny i wartości kultury chrześcijańskiej".
Autor: PM//rzw / Źródło: PAP