TVN24 | Polska

Wspólne oświadczenie prezydentów Polski i USA. "Strategiczne partnerstwo"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Donald Trump: nigdy nie byliśmy bliżej Polski niż teraz
Donald Trump: nigdy nie byliśmy bliżej Polski niż terazTVN24
wideo 2/20
TVN24Andrzej Duda i Donald Trump przed spotkaniem

Pogłębianie współpracy obronnej przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych oraz rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej - przewiduje wspólne oświadczenie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, które przyjęli w środę w Waszyngtonie.

W środę prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Waszyngtonie. Wieczorem polskiego czasu spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Najpierw odbyła się rozmowa w cztery oczy, a następnie - rozmowy obu delegacji.

Zobacz, jak relacjonowaliśmy na tvn24.pl wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu>>>

Wspólne oświadczenie prezydentów Polski i USA

Prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie.

Podkreślono w nim wielowiekową przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach między Polską a USA oraz potwierdzono przywiązanie do wartości takich jak: demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek oraz wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

"Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej" - czytamy w deklaracji.

Prezydenci obu państw podkreślili, że Polska i USA udzielały sobie pomocy podczas pandemii m.in. przy opracowywaniu terapii i szczepionek. Zaznaczyli też znaczenie "przejrzystości", wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

Współpraca obronna

"Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce" - czytamy dalej w deklaracji.

"Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego" - dodali Trump i Duda.

Następnie na wspólnej konferencji prasowej prezydent Trump mówił o tym, że Stany Zjednoczone będą redukować siły w Niemczech. - Niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska byłaby jednym z tych miejsc - mówił amerykański prezydent.

Z kolei Andrzej Duda zapewniał na konferencji prasowej, że "jest gotów", aby Polska przyjęła dodatkowych żołnierzy. Dodał, że zwrócił się z prośbą do Trumpa, by nie wycofywał z Europy sił amerykańskich.

Trump o amerykańskich żołnierzach w Niemczech
Trump o amerykańskich żołnierzach w NiemczechTVN24

Energetyka, Trójmorze i 5G

W przyjętym oświadczeniu prezydenci Polski i USA ocenili, że bezpieczeństwo energetyczne jest "tożsame z bezpieczeństwem narodowym", dlatego Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. "Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej" - głosi deklaracja.

We wspólnej deklaracji podkreślono także wzajemne wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz wyrażono "dumę" z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia inicjatywy i wezwano do przyłączenia się przez inne państwa.

Trump i Duda zaakcentowali także rolę "wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej".

"Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50 proc. i zobowiązujemy się do przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii" - czytamy w deklaracji.

"Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G" - dodano.

DUDA I TRUMP O ENERGETYCE JĄDROWEJ I 5G. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Trump: nigdy nie byliśmy bliżej Polski niż teraz

Polska delegacja przybyła do Białego Domu około godziny 20.30 polskiego czasu. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyli: szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Witając polskiego prezydenta, Donald Trump mówił, że "to zaszczyt", że może go gościć. - Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski niż teraz - mówił.

Wspólne oświadczenie Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Donalda J. Trumpa
Wspólne oświadczenie Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Donalda J. Trumpa (wersja w języku angielskim)
Donald Trump: nigdy nie byliśmy bliżej Polski niż teraz
Donald Trump: nigdy nie byliśmy bliżej Polski niż terazTVN24

Ambasador USA Georgette Mosbacher w rozmowie z TVN24>>>

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości