Straż Graniczna broni naszych granic w czasach tak trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas głównych obchodów święta Straży Granicznej w Zamościu.
W trakcie uroczystości, w której udział wzięli też między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny Straży Granicznej pułkownik Marek Łapiński kilkudziesięciu funkcjonariuszy odebrało promocję na pierwszy stopień oficerski. Dwóm oficerom prezydent Duda wręczył nominacje generalskie.
"Wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę"
Prezydent podziękował Straży Granicznej, że "dzielnie broni naszych granic w czasach trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej".
- W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy - powiedział Duda. Prezydent dziękował funkcjonariuszom za "wspaniale spełniony trud straży nad Rzeczpospolitą" w czasie wielkich wydarzeń, jak ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.
- Proszę o dalszą służbę dla Rzeczypospolitej, proszę o dalsze stanie na straży granic i bezpieczeństwa naszego państwa, proszę o stanie na straży bezpieczeństwa nas wszystkich, waszych rodaków, Polaków. Wszystkich tych, którzy na polskiej ziemi mieszkają - mówił prezydent.
"Dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczna"
Za służbę funkcjonariuszom Straży Granicznej dziękował także szef MSWiA. - To dzięki waszej postawie kryzys migracyjny, który przecież wielokrotnie był już u wrót naszego kraju, został zatrzymany. To dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczna - stwierdził Mariusz Błaszczak. Podkreślił również, że polscy strażnicy służą również na innych granicach i są tam pozytywnie oceniani.
- Jesteście także gotowi pomóc tym z naszych partnerów, którzy takiej pomocy oczekują, stąd kontyngenty polskiej Straży Granicznej na granicy węgiersko-serbskiej, bułgarsko-tureckiej, słoweńsko-chorwackiej, macedońsko-greckiej. Jesteście tam, reprezentujecie Polskę, ale stoicie na straży także granic zewnętrznych Unii Europejskiej. To jest olbrzymi kapitał - powiedział minister. Jak dodał, między innymi dzięki temu w Polsce mieści się siedziba Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Błaszczak podkreślił, że jego zadaniem jako szefa MSWiA jest zapewnienie Straży Granicznej godnych warunków służby. Przypomniał, że w ciągu czterech lat - już począwszy od 1 stycznia tego roku – przekazanych ma być ponad 800 milionów złotych dodatkowych funduszy, które wzmocnią i zmodernizują polską Straż Graniczną oraz spowodują, że funkcjonariusze "będą godnie wynagradzani".
- Zasłużyliście na to - podkreślił Mariusz Błaszczak.
Nominacje generalskie
Podczas uroczystości na Rynku Wielkim w Zamościu prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Do stopnia generała brygady awansował komendant główny SG pułkownik Marek Łapiński oraz jeden z jego zastępców, pułkownik Tomasz Praga. Promocje na stopień podporucznika Straży Granicznej otrzymało 83 funkcjonariuszy, w tym 19 kobiet. Prezydent wręczył też 13 funkcjonariuszom medale za długoletnią służbę.
Pośmiertnie do stopnia pułkownika został awansowany podpułkownik Wojciech Wójcik, żołnierz Legionów Polskich i Wojska Polskiego, służący od 1937 roku w Korpusie Ochrony Pogranicza i zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Charkowie. Awans odebrała córka pułkownika Wójcika, a wręczył go minister Błaszczak. Uroczystość w Zamościu zakończyła musztra paradna kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestry Straży Granicznej.
3,5 tysiąca kilometrów granic, 70 przejść granicznych
Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 roku i zastąpiła Wojska Ochrony Pograniczna. Służy w niej prawie 15 tysięcy funkcjonariuszy, w tym 3,7 tysiąca kobiet oraz 3,4 tysiąca pracowników cywilnych. Poza Komendą Główną istnieje dziewięć oddziałów SG i trzy ośrodki szkolenia. Straż Graniczna, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa granic i odpraw prowadzonych na przejściach granicznych, zajmuje się również ściganiem takich przestępstw jak nielegalne przekraczanie granicy, fałszowanie dokumentów, a także przewożenie przez granicę nielegalnych substancji, broni, dóbr kultury.
Strażnicy ochraniają granicę lądową o długości ponad 3,5 tysiąca kilometrów i prowadzą odprawy na 70 przejściach granicznych - 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych. W 2016 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 47,5 miliona podróżnych - do i z Polski. Najwięcej - ponad 22,6 miliona - na granicy z Ukrainą, blisko 8 milionów na granicy z Białorusią, a ponad 4 miliony na granicy z Rosją. Prawie 13 milionów podróżnych odprawiono w portach lotniczych i morskich.
Funkcjonariusze Straży Granicznej przyjęli poza tym blisko 4,5 tysiąca wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej obejmującej ponad 11 tysięcy cudzoziemców. Zatrzymali prawie 6,7 tysiąca osób za nielegalnie przekraczanie granicy oraz blisko 18,5 tysiąca za nielegalny pobyt na terytorium Polski.
W 2016 roku Straż Graniczna wykryła towary pochodzące z przestępstw (między innymi z przemytu) o łącznej wartości ponad 345,9 miliona złotych, w tym papierosy za prawie 126 milionów, tytoń za 91,7 miliona i pojazdy warte 43,5 miliona złotych.
Autor: js/ / Źródło: PAP