Prezydent chwali Straż Graniczną: bronicie granic w czasach niezwykłej presji migracyjnej

[object Object]
Święto Straży Granicznej w Zamościutvn24
wideo 2/7

Straż Graniczna broni naszych granic w czasach tak trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas głównych obchodów święta Straży Granicznej w Zamościu.

W trakcie uroczystości, w której udział wzięli też między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny Straży Granicznej pułkownik Marek Łapiński kilkudziesięciu funkcjonariuszy odebrało promocję na pierwszy stopień oficerski. Dwóm oficerom prezydent Duda wręczył nominacje generalskie.

"Wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę"

Prezydent podziękował Straży Granicznej, że "dzielnie broni naszych granic w czasach trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej".

- W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy - powiedział Duda. Prezydent dziękował funkcjonariuszom za "wspaniale spełniony trud straży nad Rzeczpospolitą" w czasie wielkich wydarzeń, jak ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.

- Proszę o dalszą służbę dla Rzeczypospolitej, proszę o dalsze stanie na straży granic i bezpieczeństwa naszego państwa, proszę o stanie na straży bezpieczeństwa nas wszystkich, waszych rodaków, Polaków. Wszystkich tych, którzy na polskiej ziemi mieszkają - mówił prezydent.

"Dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczna"

Za służbę funkcjonariuszom Straży Granicznej dziękował także szef MSWiA. - To dzięki waszej postawie kryzys migracyjny, który przecież wielokrotnie był już u wrót naszego kraju, został zatrzymany. To dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczna - stwierdził Mariusz Błaszczak. Podkreślił również, że polscy strażnicy służą również na innych granicach i są tam pozytywnie oceniani.

- Jesteście także gotowi pomóc tym z naszych partnerów, którzy takiej pomocy oczekują, stąd kontyngenty polskiej Straży Granicznej na granicy węgiersko-serbskiej, bułgarsko-tureckiej, słoweńsko-chorwackiej, macedońsko-greckiej. Jesteście tam, reprezentujecie Polskę, ale stoicie na straży także granic zewnętrznych Unii Europejskiej. To jest olbrzymi kapitał - powiedział minister. Jak dodał, między innymi dzięki temu w Polsce mieści się siedziba Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Błaszczak podkreślił, że jego zadaniem jako szefa MSWiA jest zapewnienie Straży Granicznej godnych warunków służby. Przypomniał, że w ciągu czterech lat - już począwszy od 1 stycznia tego roku – przekazanych ma być ponad 800 milionów złotych dodatkowych funduszy, które wzmocnią i zmodernizują polską Straż Graniczną oraz spowodują, że funkcjonariusze "będą godnie wynagradzani".

- Zasłużyliście na to - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Nominacje generalskie

Podczas uroczystości na Rynku Wielkim w Zamościu prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Do stopnia generała brygady awansował komendant główny SG pułkownik Marek Łapiński oraz jeden z jego zastępców, pułkownik Tomasz Praga. Promocje na stopień podporucznika Straży Granicznej otrzymało 83 funkcjonariuszy, w tym 19 kobiet. Prezydent wręczył też 13 funkcjonariuszom medale za długoletnią służbę.

Pośmiertnie do stopnia pułkownika został awansowany podpułkownik Wojciech Wójcik, żołnierz Legionów Polskich i Wojska Polskiego, służący od 1937 roku w Korpusie Ochrony Pogranicza i zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Charkowie. Awans odebrała córka pułkownika Wójcika, a wręczył go minister Błaszczak. Uroczystość w Zamościu zakończyła musztra paradna kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestry Straży Granicznej.

3,5 tysiąca kilometrów granic, 70 przejść granicznych

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 roku i zastąpiła Wojska Ochrony Pograniczna. Służy w niej prawie 15 tysięcy funkcjonariuszy, w tym 3,7 tysiąca kobiet oraz 3,4 tysiąca pracowników cywilnych. Poza Komendą Główną istnieje dziewięć oddziałów SG i trzy ośrodki szkolenia. Straż Graniczna, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa granic i odpraw prowadzonych na przejściach granicznych, zajmuje się również ściganiem takich przestępstw jak nielegalne przekraczanie granicy, fałszowanie dokumentów, a także przewożenie przez granicę nielegalnych substancji, broni, dóbr kultury.

Strażnicy ochraniają granicę lądową o długości ponad 3,5 tysiąca kilometrów i prowadzą odprawy na 70 przejściach granicznych - 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych. W 2016 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 47,5 miliona podróżnych - do i z Polski. Najwięcej - ponad 22,6 miliona - na granicy z Ukrainą, blisko 8 milionów na granicy z Białorusią, a ponad 4 miliony na granicy z Rosją. Prawie 13 milionów podróżnych odprawiono w portach lotniczych i morskich.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przyjęli poza tym blisko 4,5 tysiąca wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej obejmującej ponad 11 tysięcy cudzoziemców. Zatrzymali prawie 6,7 tysiąca osób za nielegalnie przekraczanie granicy oraz blisko 18,5 tysiąca za nielegalny pobyt na terytorium Polski.

W 2016 roku Straż Graniczna wykryła towary pochodzące z przestępstw (między innymi z przemytu) o łącznej wartości ponad 345,9 miliona złotych, w tym papierosy za prawie 126 milionów, tytoń za 91,7 miliona i pojazdy warte 43,5 miliona złotych.

Autor: js/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl