Akcję "Hoover Table", upamiętniającą postać Herberta Hoovera - 31. amerykańskiego prezydenta - zakończył w czwartek koncert galowy "Uczcijmy Hoovera" z udziałem ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.
Uroczysty koncert odbył się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.
Obecna na wydarzeniu ambasador Georgette Mosbacher wygłosiła przemówienie, w którym opowiedziała o spotkaniu Herberta Hoovera i Jana Paderewskiego oraz początku ich przyjaźni.
- Ta przyjaźń zainspirowała Hoovera do odwiedzenia Polski aż cztery razy - podkreśliła dyplomatka. Dodała, że "przyjeżdżał, bo widział wielki naród i wielki kraj w potrzebie".
Akcja "Hoover Table" przeprowadzona została z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie jako część obchodów 100-lecia stosunków polsko-amerykańskich. W ramach projektu biorący w nim udział krakowscy restauratorzy zobowiązali się przekazać zysk z wybranych stolików w ich lokalach na specjalne konto Polskiego Instytutu Filantropii.
Hoover i pomoc dla Warszawy
Podczas czwartkowej gali "Uczcijmy Hoovera" aktor Tadeusz Huk odczytał tekst poświęcony 31. prezydentowi USA Herbertowi Hooverowi.
- W 1920 roku Hoover zorganizował w Nowym Jorku "Obiad Nieobecnego Gościa" na rzecz polskich dzieci. Świeca symbolizowała dogasające życie dziecka. Tysiąc zaproszonych gości zapłaciło po 1000 dolarów za obiad wartości 22 centów, dziennej racji w punktach dożywiania. Potentatom biznesu zaserwowano tak jak dzieciom w Polsce porcję ryżu, ziemniaków i kakao podane w blaszanych naczyniach bez serwetek - mówił aktor.
Hoover kilkukrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się z gorącym przyjęciem. Z okazji 100-lecia stosunków polsko-amerykańskich Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie odnalazł i zaprezentował dokument przyznania amerykańskiemu działaczowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ostatni raz w naszym kraju Herbert Hoover pojawił się w 1946 roku, by organizować pomoc dla zrujnowanej Warszawy.
Akcję zakończył koncert galowy w wykonaniu pianisty Neala Larrabee i Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Po koncercie wręczono statuetki darczyńcom akcji Hoover Table.
Kariera polityczna
Herbert Hoover był działaczem Partii Republikańskiej. Prezydentem USA został w marcu 1929 roku i był nim do marca 1933 roku.
Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 1932 roku Hoover znacząco stracił na popularności. Kiedy ubiegał się o reelekcję, jego głównym przeciwnikiem był Franklin Delano Roosevelt. Kontrkandydat uzyskał w głosowaniu powszechnym niespełna 23 miliony głosów wobec niecałych 16 milionów dla urzędującego prezydenta. Hoover zwyciężył jedynie w sześciu stanach, podczas gdy Roosevelt – w czterdziestu dwóch.
Publicznie krytykował program rooseveltowskiego Nowego Ładu (program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w USA przez prezydenta Roosvelta). Na przełomie lat 30. i 40. był przeciwny sankcjom na państwa faszystowskie i nie chciał by Stany Zjednoczone dołączyły do II wojny światowej. Sprzeciwiał się także jakiejkolwiek współpracy z ZSRR i chciał kontynuacji polityki nieuznawania tego kraju.
Po opuszczeniu Białego Domu, Hoover zamieszkali w Palo Alto, gdzie pracował w Instytucie Wojny, Rewolucji i Pokoju. Zmarł 20 października 1964 w Nowym Jorku.
Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24