Ambasada USA zachęca do składania wniosków o wizę. Na horyzoncie ważny cel

[object Object]
Kampania ambasady USA w sprawie ubiegania się o wizytvn24
wideo 2/2

Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent - informuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W ten sposób Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska została objęta programem ruchu bezwizowego. Ambasada apeluje o składanie wniosków do końca września.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie poinformowała o rozpoczęciu kampanii VisaWaiverDlaPolski!, której celem jest zachęcenie Polaków do aplikowania o wizę i jednocześnie przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby ją otrzymać.

W ten sposób - przekonuje ambasada - Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska został objęta programem Visa Waiver, czyli programem ruchu bezwizowego.

"Do końca września mamy czas, aby obniżyć procent odmów wizowych, a tym samym, aby Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Ale potrzebujemy pomocy Polaków - zróbmy to razem!" - zaapelowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie na oficjalnym profilu na Twitterze.

"Wskaźnik musi spaść poniżej 3 procent"

Pracownicy ambasady na zamieszczonym nagraniu informują, że "wskaźnik odmów (przyznawania) wiz turystyczno-biznesowych (do USA) musi spaść poniżej 3 procent".

"Dlatego zachęcamy Polaków, którzy rozważają ubieganie się o wizę lub odnowienie wizy do złożenia wniosku przed końcem września. Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent" - podkreślono w nagraniu.

Przypomniano, że głównym aspektem wpływającymi na decyzję o przyznaniu wizy są "więzy z Polską", czyli m.in. stała praca w Polsce, rozpoczęte studia, rodzina. "Wskaźnik odmów wizowych obliczany jest od października do września, to znaczy, że zostało nam jeszcze trochę czasu do września, by obniżyć go w tym roku" - przekonuje ambasada USA.

Najniższy wskaźnik w historii

Karolina Orton, wicekonsul w ambasadzie USA w Warszawie powiedziała w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że w zeszłym roku wskaźnik odmów przyznawania wiz obniżył się do poziomu 3,99 procent, a więc najniższego w historii.

- Teraz jest czas, żeby Polacy pomogli, by ten wskaźnik spadł - powiedziała.

CZYTAJ: Do USA bez wiz. "Nigdy nie byliśmy tak blisko"?

Wicekonsul przekazała, że 96 procent Polaków dostaje wizę do Stanów Zjednoczonych "bez problemów". Dodała, że pozostałe cztery procent, które jej nie otrzymują, to osoby mające "kryminalną przeszłość" bądź mające w przeszłości "problemy z imigracją w USA".

Przypomniała, że opłata wizowa wynosi 160 dolarów. - Proces zaczyna się online, trzeba wypełnić aplikację, przyjść do nas na rozmowę z konsulem (...). Trwa (rozmowa - red.) mniej niż 20 minut - mówiła. - Próbujemy zrobić to bardzo sprawnie, szybko - dodała.

Wicekonsul Karolina Orton o kampanii ambasady USA w sprawie wiz
Wicekonsul Karolina Orton o kampanii ambasady USA w sprawie wiztvn24

Priorytet dla ambasador USA

Karolina Orton, podkreśliła, że dołączenie Polski do programu bezwizowego jest priorytetem dla ambasador Georgette Mosbacher. Przypomniała również o tym sama ambasador na Twitterze:

O kwestii zniesienia wiz dla Polaków ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce mówiła w wywiadzie dla TVN24 1 listopada zeszłego roku. - Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić - powiedziała. Zapewniła, że chce zrobić wszystko, by Polacy mogli jeździć do USA bez wiz już od końca 2019 roku.

Wizy do USA. Ambasador Mosbacher: jestem gotowa zakończyć tę sprawę
Wizy do USA. Ambasador Mosbacher: jestem gotowa zakończyć tę sprawętvn24

Szereg wymogów

Aby kraj był dopuszczony do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), a jego obywatele mogli bez przeszkód podróżować do Stanów Zjednoczonych, musi spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest sprowadzenie wskaźnika odmów w odniesieniu do kategorii wiz turystycznych w skali całego świata za miniony rok budżetowy do poziomu poniżej 3 procent. Rok budżetowy w USA trwa od października do września.

Oprócz tego istnieje wymóg wdrożenia stosownych umów o wymianie informacji w zakresie bezpieczeństwa, współpraca w obszarze prawa i porządku oraz zakończona pomyślnie procedura w zakresie bezpieczeństwa, przeprowadzana przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego.

Obywatele 38 krajów na świecie mogą odwiedzać Stany Zjednoczone w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni w ramach ruchu bezwizowego. W Europie wizy do USA z krajów Unii Europejskiej muszą mieć jedynie Polacy, Bułgarzy, Rumuni i Chorwaci, a spoza Unii obywatele krajów tzw. Bałkanów Zachodnich.

Obywatele większości krajów europejskich podróżują do USA bez wiz

Autor: js/adso / Źródło: tvn24.pl, TVN24, Konkret24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości