Już w niedzielę Polska będzie świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. W trakcie obchodów Polacy będą mogli wziąć udział w wyjątkowej akcji "Niepodległa do hymnu" - narodowym śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego".
Akcja rozpocznie się 11 listopada, dokładnie o godzinie 12. W ramach tego wydarzenia Polacy na całym świecie będą mogli zjednoczyć się i wspólnie zaśpiewać hymn narodowy.
Hymn bez granic
"Mazurek Dąbrowskiego" zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Hymn wyemitują stacje radiowe i zagrają go orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania. "Nie ma bardziej łączącego serca Polaków utworu i dlatego chcielibyśmy, aby każdy Polak, niezależnie od tego, gdzie będzie 11 listopada w południe, mógł przyłączyć do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego" - napisał w specjalnym zaproszeniu minister Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji "Niepodległa do hymnu" jest Biuro Programu "Niepodległa". Organizatorzy wydarzenia zachęcają, by zdjęcia i filmy powstałe 11 listopada w trakcie śpiewania publikować w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #niepodlegladohymnu. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl.
Bezbłędne śpiewanie
"Mazurka Dąbrowskiego" zna każdy Polak, choć wciąż wielu śpiewa go niepoprawnie, przekręcając niektóre słowa. Przed setną rocznicą odzyskania niepodległości MSWiA postanowiło to zmienić.
W tym celu wydano specjalny miniprzewodnik "Biało-czerwona i hymn Polski". Publikacja zawiera najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi oraz bezbłędnego wykonywania hymnu. Wskazuje, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak wystrzegać się błędów związanych z ich wykorzystaniem.
Opisano w nim także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", a nie "póki my żyjemy" i kto popełnił błąd w nazwisku hetmana Stefana Czarnieckiego. Jest także pełen tekst "Mazurka Dąbrowskiego" oraz nuty.
Autor: momo//plw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock