Agnieszka Dudzińska nie została wybrana na stanowisko rzecznika praw dziecka. Mimo że kandydatka Prawa i Sprawiedliwości została zarekomendowana przez sejmowe komisje, w głosowaniu w Sejmie w czwartek nie uzyskała wymaganej bezwzględnej liczby głosów.
W ostatnim dniu 69. posiedzenia Sejm miał powołać Rzecznika Praw Dziecka. Do Sejmu wpłynęła jedna kandydatura na to stanowisko - doktor Agnieszki Marii Dudzińskiej, kandydatki Prawa i Sprawiedliwości.
We wtorek Dudzińska została pozytywnie zarekomendowana przez sejmowe komisje. Za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatki głosowało 31 posłów, 17 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
W czwartkowym głosowaniu na rzeczniczkę praw dziecka w Sejmie Dudzińska powinna była otrzymać co najmniej 200 głosów spośród 398 posłów. Za jej kandydaturą głosowały 194 osoby, 192 były przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
- Zaskoczyła mnie wypowiedź [Dudzińskiej - red], która została przytoczona w sprawie eutanazji - argumentowała swój głos przeciwko kandydaturze Agnieszki Dudzińskiej Halina Szydełko. To jedna z czterech osób z Prawa i Sprawiedliwości, które głosowały przeciwko.
Szydełko zapytana, czy nie boi się konsekwencji, w związku ze swoim głosem, odpowiedziała, że nie. - U nas w sprawach światopoglądowych nie ma dyscypliny - stwierdziła.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w związku z niewybraniem Agnieszki Dudzińskiej na urząd Rzecznika Praw Dziecka, procedura wyboru zostanie przeprowadzona ponownie.
Przedłużona kadencja Michalaka
W połowie września Sejm nie powołał rzecznika, ponieważ żaden z dwóch kandydatów: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, oraz kandydat Kukiz'15 Paweł Kukiz-Szczuciński nie uzyskali wymaganej bezwzględnej większości głosów.
Sabina Lucyna Zalewska, kandydatka zgłoszona przez PiS, dzień przed głosowaniem wycofała zgodę na kandydowanie. W związku z tym procedurę zgłaszania kandydatów przeprowadzono ponownie.
Za pierwszym razem Sejm nie powołał Rzecznika Praw Dziecka 13 września. Po rezygnacji kandydatki PiS żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.
- Polityczna decyzja - ocenił to przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Nie może być nikt z opozycji w tym miejscu - dodał.
Bernadeta Krynicka z Prawa i Sprawiedliwości argumentowała z kolei, że "żadna z kandydatur nie spełniała wymagań".
Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 roku. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie jednak pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.
Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Jego kadencja trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być rzecznikiem praw dziecka dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Autor: akw//now, adso / Źródło: tvn24