Polska

Abp Głódź przeciw Nergalowi. List protestu do prezesa TVP

Polska

TVN24Abp Głódź protestuje przeciwko udziałowi Darskiego w programie TVP

Abp Sławoj Leszek Głódź protestuje przeciwko udziałowi Adama Darskiego "Nergala" w programie "The Voice of Poland" w TVP2. W piątek napisał w tej sprawie list do prezesa TVP Juliusza Brauna. "W sytuacji, w której istnieje duży wybór profesjonalnych krytyków muzycznych Program Drugi TVP zatrudnia słynnego skandalistę Adama „Nergala” Darskiego" - napisał Głódź. Jego zdaniem to "głęboko zaburza stosunek TVP do misji społecznej obowiązującej telewizję publiczną".

O "Nergalu", który jest jurorem w programie "The Voice of Poland. Najlepszy głos", głośno zrobiło się m.in. w związku z koncertem z 2007 roku, na którym lider Behemotha podarł Biblię, nazywając ją "księgą kłamstw", a Kościół katolicki nazwał "największą zbrodniczą sektą". Prokuratura oskarżyła Darskiego o znieważenie uczuć religijnych. W połowie sierpnia uniewinnił go Sąd Rejonowy w Gdyni.

Walka z chrześcijaństwem

Arcybiskup pisze, że "pan Darski wielokrotnie dawał publiczne dowody swojego obrzydzenia chrześcijaństwem i religią w jej powszechnym rozumieniu". "Mając do dyspozycji treść jego publikacji internetowych, osobistych działań i społecznego wydźwięku jego wypowiedzi trudno się dalej oszukiwać twierdząc, że nie mamy do czynienia z praktykującym satanistą" - czytamy w liście do prezesa TVP.

Głódź zaznacza, że "komercja nie może iść przed dbałością o tkankę życia społecznego". "W imieniu milionów Katolików, a także pozostałych Chrześcijan i Ludzi Dobrej Woli nie godzących się na promocję wrogiej człowiekowi ideologii za pomocą mediów publicznych wyrażam głębokie oburzenie i zdecydowany protest przeciwko promowaniu osoby Adama "Nergala" Darskiego i jego światopoglądu w mediach publicznych w formie przyjętej obecnie przez Telewizję Polską" - zakończył swój list abp Głódź.

Pan Darski wielokrotnie dawał publiczne dowody swojego obrzydzenia chrześcijaństwem i religią w jej powszechnym rozumieniu. flakon

Szeroki front

W ostatnim tygodniu sprzeciw wobec udziału "Nergala" w programie "The Voice of Poland" wyraził już m.in. bp Wiesław Mering. Biskup wezwał do wysyłania protestów w tej sprawie do dyrekcji TVP2. Także prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ks. Bolesław Karcz wystosował do władz TVP i KRRiT list otwarty krytykujący zaproszenie Darskiego do programu w publicznej telewizji.

Również PiS zaprotestowało przeciwko udziałowi Darskiego w programie. Zapowiedziało nawet zgłoszenie projektu noweli ustawy o rtv, który miałby dać obywatelom wpływ na program mediów publicznych. W połowie sierpnia, gdy na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka PiS Anna Sobecka przytaczała dotyczące Darskiego listy protestacyjne, które wpływają do Rady Programowej TVP (Sobecka jest jej członkiem), prezes TVP Juliusz Braun poinformował, że w programie "Nergal" ma się wypowiadać "w sprawach muzyki, a nie innych", co jest wyraźnie ustalone w umowie, która została z nim zawarta.

Nowy talent show "The Voice of Poland. Najlepszy głos" pojawił się w ramówce TVP z początkiem września. Oprócz Darskiego jurorami w programie są Ania Dąbrowska, Kayah i Andrzej Piaseczny.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości