Mija 80 lat od złamania kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej tajne informacje. Podwaliny pod złamanie tego kodu na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Zdaniem ekspertów, to jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.
Z okazji rocznicy złamania kodu Enigmy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowała konferencję naukową "80 lecie złamania Enigmy, powrót do korzeni". O tradycji polskiego kontrwywiadu debatowali eksperci, w tym obecni i byli funkcjonariusze ABW.
"To największy sukces polskich kryptologów"
Rejewski, Różycki i Zygalski opracowali trzy metody rozszyfrowywania tajnych szyfrów Enigmy, o których Niemcy sądzili, że są nie do złamania.
- To największy sukces polskich kryptologów, którzy dokonali rzeczy niemożliwej jak na ówczesne czasy - złamania kodów szyfrowych stosowanych przez służby niemieckie - komentuje mjr dr Dariusz Gregorczyk, ekspert ABW.
Jak wyjaśnił, na początku lat 20. Niemcy wprowadzili model maszyny szyfrującej, który był oparty na całkiem innej zasadzie działania niż dotychczas. Tzn. nie zastosowano - jak wcześniej - lingwistycznych sposobów szyfrowania, ale - metody matematyczne. - Kod był bardzo skomplikowany, bo pozwalał stosować ogromną liczbę permutacji, które powodowały, iż przy pomocy prostych metod kryptologicznych nie można było tego odczytać - tłumaczył dr Gregorczyk.
Na zasługi Polaków wskazuje też prof. Jerzy Gawinecki z Wojskowej Akademii Technicznej. - Polacy po raz pierwszy zastosowali matematykę do kryptoanalizy. To było pierwsze takie podejście w historii świata - ocenił. Profesor przypomniał, że złamanie kodu Enigmy skróciło losy wojny o 2-3 lata.
Po jednym egzemplarzu dali sojusznikom
Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kody Enigmy w 1932 roku. W następnych latach naukowcy odtworzyli konstrukcję Enigmy stosowanej na wszystkich szczeblach dowodzenia niemieckich wojsk lądowych, powietrznych i morskich. Skonstruowali polskie repliki Enigmy, wykryli około 10 systemów szyfrowych.
Do 1939 r. zbudowano w Wytwórni Radiotechnicznej AVA w Warszawie kolejne repliki Enigmy, stale ulepszane, w miarę jak Niemcy doskonalili swoje oryginały. W lipcu 1939 roku, w obliczu zbliżającej się wojny, Polska przekazała po jednym egzemplarzu Enigmy sojusznikom - Francji i Wielkiej Brytanii.
Rozszyfrowanie kodu Enigmy przez wielu uważane jest za największy wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich - rozkazów, planów operacyjnych. Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, kampanii włoskiej, lądowania aliantów w Normandii.
Autor: MON\mtom / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24