14 czerwca 1940 roku do Oświęcimia Niemcy przywieźli pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków, w tym niewielkiej grupy polskich Żydów. Ta data uznawana jest za początek funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Z pierwszego transportu więźniów wojnę przeżyło 239.
70. rocznica
W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędą się obchody 70. rocznicy powstania obozu. Zainauguruje je msza święta, odprawiona nieopodal tzw. ściany straceń. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali podczas wojny wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Odsłonięta zostanie także rzeźba nieżyjącego Józefa Szajny, która ma być elementem planowanego w pobliżu byłego obozu Auschwitz Kopca Pamięci i Pojednania.
Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą więźniów z pierwszego transportu, wmurowaną na budynku dawnego Monopolu Tytoniowego. W podziemiach tego obiektu Niemcy osadzili po przywiezieniu polskich więźniów, gdy obóz nie był jeszcze gotowy.
Ponad milion więźniów
Obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony przez żołnierzy 60 Armii I Frontu Ukraińskiego 27 stycznia 1945 roku.
W czasie działania obozu trafiło do niego ok. 1,3 mln osób. Brak precyzyjnych danych, ile z nich nie doczekało opuszczenia Auschwitz.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu