1 lipca minął rok od wprowadzenia rządowego programu zapłodnienia in vitro. W tym czasie urodziło się już 214 dzieci. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" ma trwać do 2016 roku, a skorzystać ma z niego łącznie 15 tys. par.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło bilans pierwszego roku programu refundacji procedury in vitro. Według resortowych danych, prawie 8 tys. par jest w trakcie leczenia, ponad 2,5 tys. kobiet jest w ciąży, a urodziło się już 214 dzieci.
Program zakłada refundację leków stosowanych w leczeniu niepłodności. Na liście środków refundowanych umieszczono 13 preparatów najczęściej stosowanych w czasie terapii przed zabiegiem zapłodnienia in vitro. Ich koszt waha się od czterech do ośmiu tysięcy złotych w jednym cyklu.
Kto może skorzystać z programu?
W programie uczestniczyć mogą pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu roku przed zgłoszeniem do programu.
Wiek powyżej 40 lat i problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż dyskwalifikują z udziału w programie. Nie przewidziano również dawstwa komórek jajowych czy plemników od innych osób.
Dla jednej pary finansowane mogą być maksymalnie trzy próby zapłodnienia. Resort zdrowia wycenił jeden cykl na 7,5 tys. zł. Program realizuje prawie 30 klinik w całym kraju, wybranych w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Autor: gk//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Ekem