Blisko dwa lata nękał swoją byłą partnerkę. W tym czasie wysłał jej prawie 40 tysięcy wiadomości zawierających między innymi wulgaryzmy i swoje nagie zdjęcia. 39-latek był poszukiwany przez prokuraturę. Został zatrzymany, gdy przyjechał do rodziny.
Do zatrzymania mężczyzny doszło pod koniec grudnia w jednym z mieszkań na terenie powiatu prudnickiego. 39-latek od dłuższego czasu był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Kielcach. Ukrywał się poza granicami kraju. Postanowił jednak przyjechać do rodziny na święta, a wtedy do drzwi zapukali prudniccy policjanci.
"Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a w prokuraturze usłyszał zarzuty stalkingu. Mężczyzna podejrzany jest o to, że przez blisko dwa lata uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. W tym czasie wysłał jej prawie 40 tysięcy wiadomości zawierających między innymi wulgaryzmy, wyzwiska, groźby oraz swoje nagie zdjęcia" - podała opolska policja w komunikacie.
Mieszkańcowi powiatu prudnickiego grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Przestępstwo zagrożone bardzo surową karą
Stalking to uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary poprzez nachodzenie, dzwonienie o różnych porach, wykonywanie tzw. głuchych telefonów, wysyłanie listów czy maili, zastraszanie. Stalkerzy często wystają w okolicy domu ofiary czy miejsca pracy, próbują nawiązywać kontakt przez osoby trzecie, włamują się do domów lub samochodów pokrzywdzonych albo kupują im niechciane prezenty.
Wszystkie tego typu działania, aby zostały uznane za przestępstwo, muszą odbywać się w sposób uporczywy, wbrew woli i pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia.
Zgodnie z Kodeksem karnym stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat, a w niektórych przypadkach - nawet do lat 15.
• Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania smsów, prezentów, nachodzenia cię w pracy, przysyłania listów. • Udokumentuj zachowanie sprawcy, np. zachowując treść emaila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera. • Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania smsów, prezentów, nachodzenia cię w pracy, przysyłania listów. • Udokumentuj zachowanie sprawcy, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera. • Jeśli agresor niszczy twoje mienie, dokumentuj te działania (na przykład fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat. • Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 112. Pamiętaj, że ignorowanie takiego zachowania może spowodować jeszcze większe zagrożenie. • Poinformuj policję o swoich obawach. Złóż zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć również bezpośrednio w prokuraturze. • Możesz skorzystać z pomocy porad prawnika, a także wsparcia psychologa.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock