Wręczono najważniejszą nagrodę architektoniczną Europy


Nagroda im. Miesa van der Rohe trafiła w ręce Gustava Düsinga i Maksa Hacke, którzy zaprojektowali budynek naukowy dla Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku w Niemczech. W finałowej piątce była polska pracownia KWK Promes kierowana przez Roberta Koniecznego z budynkiem galerii Plato w Ostrawie. Nagroda Miesa to najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Europie.

Zwycięscy architekci z pracowni z Berlina zaprojektowali innowacyjny budynek kampusu z myślą o ewoluującym krajobrazie akademickim w świecie po pandemii - świecie wykładów prowadzonych często przez internet, z gwałtownie zmieniającym się modelem życia kampusu uniwersyteckiego.

Dwupiętrowy budynek służy jako nowy punkt orientacyjny rozległego kampusu.

"Głównym celem było stworzenie dostępnej i wszechstronnej przestrzeni, przeznaczonej dla studentów wszystkich dyscyplin, oferującej współczesne środowisko uczenia się. Powstała koncepcja otwartej przestrzeni sprzyja różnorodnym aktywnościom studentów i zapewnia elastyczne otoczenie do pracy grupowej, seminariów, wykładów i odpoczynku" - piszą architekci o swoim obiekcie.

Budynek naukowy w Brunszwiku. Zwycięzca nagrody im. Miesa van der Rohe 2024fot. Leonhard Clemens

Galeria Plato polskich architektów w ścisłym finale

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie to przebudowana rzeźnia z początku XX wieku. KWK Promes wygrało na tę przebudowę zamknięty konkurs.

Konieczny to najpopularniejszy polski architekt. Jego najbardziej znane obiekty to Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie - Najlepszy Budynek Świata 2016 na Festiwalu Architektury w Berlinie oraz dom Aatrialny - najlepszy dom świata w 2006 w plebiscycie World Architecture News. Biuro KWK Promes ma siedzibę w Katowicach.

Żaden Polak nie dostał jeszcze nagrody im. Miesa van der Rohe. Tylko jedna pracownia przed KWK Promes była w ścisłym finale - BBGK Architekci za Muzeum Katyńskie w Warszawie. Stoi natomiast w Polsce obiekt, który został "Miesem" wyróżniony. To Filharmonia w Szczecinie. Tyle że to obiekt zaprojektowany przez pracownię hiszpańsko-włoską Barozzi/Veiga.

Budynek kampusu w Brunszwiku. Zwycięzca nagrody im. Miesa van der Rohefot. Lemmart

Galeria Plato w Ostrawie. Historia powstania

Początki prac nad projektem tak wspominają w biografii architekta "Konieczny. Na styk" pracownicy KWK:

"Pamiętam, jak byliśmy oglądać budynek (...). Budząca niepokój kompletna ruina. Widać było niekontrolowane i wielokrotne przebudowy z różnych czasów. Niektóre miejsca groziły zawaleniem. Wilgoć i pleśń. Wyzwanie…" – wspomina Michał Lisiński. "Ceglany gmach formą przypomina nieco dworzec w dziewiętnastowiecznym cesarskim stylu. Część główna to dwa skrzydła zwieńczone na środku wieżyczką z okrągłymi oknami, przypominającymi zegary. Do bryły przylega kilka przybudówek, w sumie podwajających powierzchnię obiektu. Lokalizacja niełatwa. Z jednej strony linia kolejowa, z drugiej wielopasmówka z estakadą, tuż obok blaszany supermarket, w którym galeria ma tymczasową siedzibę. Niby tylko kilkaset metrów od ścisłego centrum, ale okolica wygląda prawie jak przedmieścia".

Galeria Plato w Ostrawie przed remontemKWK Promes

"Widzę stary przybrudzony obiekt z dziurami w różnych miejscach, zbudowany z cegły. I już wiem, że te dziury będą do wykorzystania. Zatykamy je współczesną tkanką, plastycznym betonem na starych ornamentach. Wychodzimy na plac. Zachowujemy syf na cegle, a okna mają dalej wyglądać na nieco zakurzone. Robimy plac dookoła jak w Szczecinie, czyli przedłużenie przestrzeni ekspozycyjnej" – obrazuje koncepcję przebudowy Konieczny.

"Najbardziej rzucający się w oczy element projektu KWK Promes to ciężkie obrotowe drzwi zainstalowane w tych miejscach, w których w ścianach były potężne ubytki. Wyglądają jak betonowe, ale takie byłyby oczywiście za ciężkie. W ten sposób galeria otwiera się na trzy strony otaczającego ją placu".

Budowa trwała blisko trzy lata i przypadła na czasy pandemii, bo zaczęła się na początku 2020 roku. Oficjalne otwarcie galerii nastąpiło 21 września 2022 r.

Autorzy biografii Koniecznego opisują galerię Plato tak:

"Siłą i przekleństwem Plato jest jej lokalizacja. Kierując się samochodem z autostrady w stronę centrum miasta, można dostrzec budynek galerii z wiaduktu nad torami kolejowymi. Na stację Ostrava-Stodolní, tuż przy galerii, pociągi z Polski niestety nie jeżdżą, ale Plato można zobaczyć, jadąc dalej, na przykład na wycieczkę do Pragi. Z tej perspektywy obiekt może pozostać niezauważony, ale może też zwrócić uwagę industrialną architekturą, charakterystyczną dla przełomu XIX i XX wieku, oraz górującą nad jego dachem czworoboczną wieżą z okrągłymi oknami. Bardziej spostrzegawczy obserwatorzy dostrzegą być może frapujące betonowe wrota, chaotyczne sąsiedztwo pustego hipermarketu i niedużą nową mieszkaniówkę deweloperską.

fot. Jakub Certowicz
Galeria Plato w Ostrawiefot. Jakub CertowiczKWK Promes

Plato leży na obrzeżach ścisłego centrum miasta. Z głównego placu Ostrawy, Masarykovo námĕstí, wędruje się tam kilometr, mijając po drodze dziesiątki knajp wszelkiego rodzaju, architektoniczną ciekawostkę dla koneserów – zaprojektowany przez wybitnego architekta pierwszej połowy XX wieku Ericha Mendelsohna dom handlowy Bachnera oraz starą Galerię Sztuk Pięknych, w której podziwiać można obraz Gustawa Klimta Judyta. Plato i plac przed starą rzeźnią mogą być takiego spaceru finałem, mogą być też jego częścią lub początkiem, jeśli ktoś zdecyduje się na przyjęcie odwrotnego kierunku.

Wewnątrz budynku można odkryć jego zawiłą strukturę. Zaskakuje wąski korytarz obłożony z obu stron taką samą cegłą jak na elewacji. Tadeusz Goryczka, czeski współpracownik Koniecznego tłumaczy nam, że pierwotnie było to nieprzykryte dachem przejście pomiędzy czterema osobnymi budynkami. Sale wystawowe imponują wielkością i dobrym doświetleniem. Zamknięte wrota chciałoby się pchnąć, żeby otworzyły się na plac. W środku działa kawiarnia – standard tego typu miejsc w ostatnich dekadach. Poza ciemnordzawą cegłą z elewacji nie doświadczy się tu innych barw niż biel na ścianach i szarość betonu. Praktycznie cały parter to przestrzeń wystawowa, na górze znajdują się pomieszczenia administracji i miejsca na warsztaty lub mniejsze ekspozycje. Po obu stronach galerii rozciąga się ogólnodostępna, stopniowo zazieleniana przestrzeń publiczna. W zamierzeniu architektów, dzięki otwieranym wrotom ma się przenikać z przestrzenią galerii".

Nagroda im. Miesa van der Rohe. Pozostali finaliści

Nagrodę w kategorii "Wschodzącej gwiazdy" dostał budynek Biblioteki im. Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie projektu pracowni SUMA Arquitectura.

W finale znalazły się także szkoła podstawowa Reggio w Madrycie, według projektu Andresa Jacque'a, przebudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano projektu Amelie Tavella Architects i nietypowa przestrzeń publiczna w szwedzkim Lundzie, autorstwa duetu Brendeland & Kristoffersen.

Nagroda im. Miesa van der Rohe - co to jest

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe - tak brzmi pełna nazwa najbardziej prestiżowego wyróżnienia w świecie architektury i urbanistyki w Europie. Jest współfinansowana przez Komisję Europejską, a jej przyznawaniem zajmuje się fundacja im. Miesa van der Rohe z siedzibą w Barcelonie. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W pierwszym etapie wskazani przez fundację niezależni eksperci w dziedzinie architektury nominują wybrane przez siebie obiekty z całego kontynentu. Spośród tych setek nominacji wąskie grono jury (każdorazowo inne) wybiera najpierw 40 najlepszych obiektów, a następnie piątkę finalistów.

Źródło zdjęcia głównego: fot. Leonhard Clemens

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji. Przeciągają się procedury związane z wypłatami odszkodowań dla powodzian. Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca. Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 18 listopada.

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24