W naszej galaktyce może być wiele miliardów super-Ziem - uważają astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (European Southern Observatory, ESO) pracujący w obserwatorium La Silla Observatory w Chile.
Super-Ziemie to planety skaliste będące większe od Ziemi - o masie 1 do 10 razy większej od masy Błękitnej Planety. Ich definicja nie odnosi się w żaden sposób do prawdopodobieństwa wystąpienia na nich życia.
HARPS
Przybliżona liczba super-Ziem powstała z ekstrapolacji już poczynionych obserwacji na ilość czerwonych karłów występujących w Drodze Mlecznej.
Zespół naukowców pracował z bardzo precyzyjnym urządzeniem HARPS. HARPS, czyli High Accuracy Radial velocity Planet Searcher, to poszukiwacz planet metodą prędkości radialnej.
HARPS to metoda obserwacji pośredniej. Obecność planet wnioskuje się na podstawie tego, w jaki sposób ich oddziaływanie grawitacyjne wpływa na ruch pobliskiej gwiazdy po nieboskłonie.
"Dziesiątki miliardów takich planet"
- Nasze obserwacja za pomocą HARPS oznaczają, że około 40 proc. wszystkich czerwonych karłów posiada super-Ziemie orbitujące w strefie, gdzie może wystąpić życie, gdzie może występować woda w stanie ciekłym na powierzchni planety - powiedział szef zespołu astronomów Xavier Bonfils, pracujący na co dzień w Observatoire des Sciences de l'Univers de Grenoble we Francji.
- Ponieważ czerwone karły są tak powszechne, jest ich około 160 miliardów w Drodze Mlecznej, to prowadzi nas do niezwykłego rezultatu, że tylko w naszej galaktyce są dziesiątki miliardów takich planet - tłumaczy.
100 Super-ziem w pobliżu Błękitnej Planety
Zespół HARPS doszedł do swoich konkluzji po obserwacji 102 wybranych czerwonych karłów, które są ciemniejsze i chłodniejsze od naszego Słońca. W sumie znaleziono 9 super-Ziem, z czego 2 znajdowały się w strefie, gdzie mogłyby wystąpić warunki sprzyjające powstaniu życia.
Na podstawie swoich badań astronomowie doszli do wniosku, że w promieniu zaledwie 30 lat świetlnych od Ziemi może istnieć około 100 super-Ziem spełniających takie warunki.
Źródło: BBC, ESO