Do sądu wpłynął akt oskarżenia wobec dwóch mężczyzn, którzy 25 czerwca 2023 roku w lesie w okolicach Radomia, podpalili pocisk z okresu II wojny światowej, doprowadzając do jego detonacji. Mieszkańcom powiatu radomskiego przedstawiono zarzuty posiadania materiałów wybuchowych. Grozi im do ośmiu lat więzienia.
O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała 12 grudnia rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska.
Akt oskarżenia dotyczy dwóch mieszkańców powiatu radomskiego, w wieku 29 i 33 lata, którym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania materiałów wybuchowych. Zgodnie z kodeksem karnym za posiadanie i posługiwanie się "przyrządem wybuchowym" grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Na miejscu zabezpieczono dziesiątki metalowych odłamków
25 czerwca tego roku mężczyźni znaleźli w lesie pocisk pochodzący z okresu II wojny światowej. Włożyli go do metalowego garnka, polali łatwopalną substancją i podpalili. Moment ten nagrali telefonem, po czym palący się pocisk zostawili, a sami poszli do domów.
Kiedy doszło do detonacji, mieszkańcy okolicznych miejscowości powiadomili służby o ogromnym huku pochodzącym z okolic lasu w miejscowości Wojsławice. Na miejsce skierowani zostali policjanci. Wspólnie z żołnierzami i strażakami, zabezpieczyli okolice wybuchu. Zabezpieczono dziesiątki metalowych odłamków pocisku artyleryjskiego, z których część była wbita w drzewa.
Z opinii biegłego wynika, że był to pocisk kalibru 150 mm, wypełniony kruszącym materiałem wybuchowym w postaci trotylu. Biegły ocenił, że do detonacji doszło nie na skutek działania zapalnika, ale w związku z podpaleniem pocisku.
CZYTAJ TEŻ: Pocisk wsadzili do garnka, później podpalili. Mieszkańcy informowali o ogromnym huku, trzy osoby zatrzymane
Do sprawy eksplozji w podradomskiej miejscowości Wojsławice odnosił się dzień później rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazywał wówczas, że gdy tylko pojawiła się informacja, że doszło do wybuchu, zgodnie z przyjętymi procedurami na bieżąco informowani na ten temat byli: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz prezydent Andrzej Duda.
Rzecznik podkreślił, że zgodnie z procedurami, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych weryfikowało, czy mogło być jakieś inne wydarzenie, np. wydarzenie związane z jakiegoś rodzaju działaniami w powietrzu. "Natomiast takie informacje się w żaden sposób nie potwierdziły, ale zostały ponownie zweryfikowane na wszelki wypadek" – wyjaśniał wówczas Müller.
Źródło: PAP