588 osób zmarło w ciągu doby we Francji

Aktualizacja:
Autor:
mjz,mart//now
Źródło:
PAP

We Francji ofiar jest już ponad sześć tysięcy. W stanie Nowy Jork - epicentrum pandemii w USA - liczba zakażonych przekroczyła 100 tysięcy. Na całym świecie odnotowano już ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem, a ponad 50 tysięcy osób zmarło. Jak Polska, Europa i świat walczą z pandemią COVID-19?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:22

  Tak relacjonowaliśmy dla Państwa wydarzenia z Europy i ze świata. Dziękujemy.

 • 22:20

  Ukraina: Do 1072 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby liczba zgonów wśród chorych wzrosła o pięć - do 27.

 • 22:19

  Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy złotych program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

 • 21:13

  Dyrektor do spraw sytuacji nadzwyczajnych WHO Mike Ryan powiedział, że mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii. Podkreślił jednak, że na razie należy je przeznaczyć przede wszystkim dla personelu medycznego.

 • 20:56

  Hiszpania: Siły zbrojne w piątek skierowały ponad 8 200 żołnierzy do zadań związanych ze zwalczaniem pandemii. Część z nich trafiła na granice, które według ministerstwa obrony są już kontrolowane przez wojsko na wszystkich przejściach.

 • 20:53

  Irlandia: 22 zakażone osoby zmarły, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zwiększyła się do 120. Potwierdzono też 424 nowe przypadki COVID-19, łącznie odnotowano ich już 4273.

 • 20:46

  Turcja: Odnotowana liczba zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła o 69 do łącznie 425, a liczba potwierdzonych przypadków zakażeń - o 2786, do łącznie 20 921.

 • 20:38

  Wielka Brytania: W Londynie otwarto pierwszy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. Powstał on w zaledwie dziewięć dni.

  CZYTAJ WIĘCEJ: 9 dni i 15-godzinne zmiany. To ma być największy szpital tymczasowy na świecie

 • 20:28

  Resort edukacji ogranicza działanie kolejnych jednostek systemu oświaty. Według piątkowego rozporządzenia, od 6 do 10 kwietnia poradnie psychologiczno-pedagogiczne mają pracować zdalnie, zawieszone będą zajęcia w przedszkolach i szkołach specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

 • 20:21

  USA: Departament Stanu poinformował, że władze przestały wydawać paszporty. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  CZYTAJ WIĘCEJ: USA przestały wydawać paszporty. Wyjątkiem nagłe sytuacje

 • 20:18

  Kolarstwo - Były francuski minister sportu David Douillet ocenił, że jeśli zaplanowany na 27 czerwca - 19 lipca wyścig Tour de France odbędzie się zgodnie z planem, to będzie to "szaleństwo". Polityk jest przekonany, że kryzys związany z koronawirusem wciąż będzie poważny.

 • 20:16

  Francja: W ciągu 24 godzin w szpitalach zmarło 588 pacjentów zakażonych koronawirusem. Po doliczeniu zgonów w domach opieki, które wcześniej nie były uwzględniane w statystykach, łączna liczba przypadków śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 6507.

 • 20:04

  Kanada: W ciągu doby zmarło 25 osób chorych na COVID-19. Zdiagnozowano 1615 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 19:57

  Niemcy: Angela Merkel stwierdziła, że jest zbyt wcześnie, by Niemcy zniosły ograniczenia w ruchu ludzi pomimo oznak, że koronawirus rozprzestrzenia się w nieco wolniejszym tempie. Zasygnalizowała, że blokada może obowiązywać także po Wielkanocy.

 • 19:46

  Unia Europejska cały czas prowadzi repatriacje obywateli przebywających poza granicami Wspólnoty - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

  - Mamy nadzieję, że 250 tysięcy Europejczyków przebywających wciąż za granicą znajdzie się w domu przed Wielkanocą - dodał

 • 19:18

  Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO: Jeżeli rządy państw zbyt szybko zrezygnują z obostrzeń i restrykcji, ekonomiczne skutki pandemii mogą być jeszcze gorsze.

 • 19:16

  Wielka Brytania: Burberry, brytyjski producent luksusowej odzieży, będzie szył fartuchy dla lekarzy i personelu medycznego walczącego z koronawirusem. Poinformował o tym szef resortu zdrowia Matt Hancock.

 • 18:58

  USA: Tysiące bezdomnych zamieszkają w hotelach w San Francisco. W ten sposób lokalne władze chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa po wykryciu przypadku zakażenia w jednym ze schronisk.

 • 18:29

  Włochy: W ciągu doby zmarło 766 osób zakażonych- bilans wzrósł do 14 681. Od czwartku potwierdzono ponad 4 500 zakażeń. - łączna liczba wzrosła do 119 827 przypadków.

 • 18:23

  Portugalia: W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 37 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zgonów wzrosła do 246. Liczba zakażonych w kraju to 9886 - zwiększyła się o 852 przypadki.

 • 18:19

  Szwecja: Władze regionu Sztokholm uruchomiły w piątek procedurę tak zwanej umowy kryzysowej, która umożliwia wypłatę ponad dwukrotnie wyższej pensji personelowi intensywnej terapii. Lekarze i pielęgniarki będą także pracować dłużej - do 48 godzin w tygodniu.

 • 18:02

  Ukraina wyśle do Włoch pomoc humanitarną w postaci ekipy medycznej - stanowi dekret podpisany przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Pomoc obejmie też dostawę spirytusu.

 • 17:49

  Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II wygłosi w niedzielę orędzie do narodu w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedział Pałac Buckingham.

 • 17:36

  USA: W stanie Nowy Jork w ciągu doby zmarły 562 osoby zakażone koronawriusem - poinformował gubernator Andrew Cuomo. Zdiagnozowano też blisko 10,5 tysiąca nowych przypadków zakażenia. W sumie w stanie Nowy Jork jest 102 863 zakażonych i 2935 ofiar śmiertelnych.

 • 17:03

  Wielka Brytania: Premier Boris Johnson, który jest zakażony koronawirusem, przekazał, że czuje się lepiej, ale nadal ma gorączkę. W związku z tym nadal będzie przebywał w izolacji.

 • 16:50

  Białoruś: Odnotowano 351 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował resort zdrowia. Najwięcej infekcji - 190 - potwierdzono w Mińsku.

 • 16:14

  USA: Władze przestały wydawać paszporty - informuje Departament Stanu. Wyjątek stanowią nagłe wypadki dotyczące "życia lub śmierci".

 • 16:09

  Singapur: Od wtorku nieczynne będą wszystkie sklepy i przedsiębiorstwa poza tymi oferującymi podstawowe produkty i usługi. Od środy zamknięte zostaną szkoły.

 • 16:05

  "Dziś pragnę podziękować wszystkim młodym mamom, które stawiają czoło zrozumiałym lękom. Dziękuję także tym, którzy z miłością i kompetencją je wspierają. Dzieci, które rodzą się w czasie koronawirusa, są znakiem wielkiej nadziei" - brzmi przesłanie papieża Franciszka, zamieszczone w mediach społecznościowych.

 • 15:47

  Szwajcaria: Rząd podwaja pakiet pomocowy dla firm do 40 miliardów franków w związku z zastojem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19. Przedsiębiorcy otrzymują w ramach tej inicjatywy gwarantowane pożyczki na zero procent.

 • 15:37

  Włochy: od początku epidemii zmarło 73 lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem - poinformowała krajowa federacja samorządów lekarskich.

 • 15:07

  Włochy: W San Remo w Ligurii w ciągu tygodnia zmarło w domu dla starszych zakonnic pięć z nich zakażonych koronawirusem - podała w piątek miejscowa diecezja. Pięć innych sióstr trafiło do szpitala.

  Zakonnice należały do zgromadzenia Córek Miłości i mieszkały w domu spokojnej starości, jaki powstał dla sióstr.

  Biskup diecezji Ventimiglia i San Remo, Antonio Suetta poinformował, że wszystkie zmarłe były w sędziwym wieku i cierpiały na inne choroby, a także były zakażone koronawirusem.

 • 15:05

  Wielka Brytania: w ostatniej dobie zmarły 684 osoby zakażone koronawirusem, liczba zgonów wzrosła do 3605.

 • 15:02

  Portugalia: Do piątkowego popołudnia kilkanaście portugalskich samorządów terytorialnych ogłosiło całkowitą izolację lokalnych społeczności wprowadzając kontrole wjazdu do gmin. Restrykcje wprowadzone przez lokalnych urzędników mają przeciwdziałać rozszerzającej się epidemii COVID-19.

 • 14:59

  Szefowa niezależnego związku zawodowego lekarzy Rosji Anastasija Wasiliewa została zatrzymana w obwodzie nowogrodzkim - poinformowały w piątek rosyjskie media. Kobiecie grozi także wysoka grzywna za złamanie nakazu samoizolacji. Wasiliewa chciała przekazać medykom, opiekującym się pacjentami zakażonymi na koronawirusa, środki ochrony osobistej.

 • 14:13

  Ukraina: W szpitalu położniczym w Iwano-Frankiwsku w zachodniej części Ukrainy zmarły dwie kobiety zakażone koronawirusem - przekazały lokalne władze. Oczekiwane są też wyniki testu na COVID-19 pacjentki, która zmarła nagle w trakcie porodu, a sekcja zwłok wykazała uszkodzenia płuc.

  Pierwszy zgon pacjentki zakażonej koronawirusem w obwodowym centrum położniczym w Iwano-Frankiwsku odnotowano 30 marca. 37-latka zmarła po urodzeniu dziecka. 1 kwietnia również w tym samym szpitalu położniczym w Iwano-Frankiwsku zmarła zakażona koronawirusem 60-latka, hospitalizowana w związku z planowaną operacją.

  Tego samego dnia mer miasta Rusłan Marcinkiw poinformował o kolejnej kobiecie, zmarłej po porodzie w tym szpitalu. Jak zaznaczył, pacjentka odeszła nagle, a sekcja zwłok potwierdziła uszkodzenia płuc. Nie ma jeszcze wyników testu na COVID-19 zmarłej. Niemowlę udało się uratować dzięki cesarskiemu cięciu.

 • 14:10

  Holandia: 1026 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, kolejne 148 osób zmarło. Łącznie w kraju odnotowano 15723 przypadki zakażenia.

 • 14:06

  Białoruś: 305 osób zakażonych koronawirusem znajduje się w szpitalach, w tym 16 osób wymaga sztucznej wentylacji płuc. 46 osób wyzdrowiało – oświadczył w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka.

  Prezydent Białorusi poinformował także, że ferie, które właśnie trwają w szkołach, prawdopodobnie zostaną przedłużone o tydzień. Łukaszenka zapowiedział, że imprezy masowe nie będą w kraju odwoływane, jednak "nikogo też nie będziemy zmuszać do udziału". - Zakazywać nie będziemy. To nie jest nasze podejście – dodał Łukaszenka.

 • 14:01

  Wielka Brytania: zakażony koronawirusem premier Boris Johnson poinformował, że chociaż czuje się lepiej, to nadal ma objaw choroby, jakim jest podwyższona temperatura i z tego powodu pozostaje w izolacji. Zaapelował do obywateli, aby trzymali się zasad i nie wychodzili z domów.

 • 13:51

  Wietnam: liczba zakażonych wzrosła do 237.

 • 13:43

  Indie: Rodzice z miasta Raipur nadali swoim urodzonym w czasie pandemii COVID-19 bliźniętom, dziewczynce i chłopcu, imiona "Corona" i "Covid" - poinformowała w piątek agencja PTI.

  Dzieci przyszły na świat w szpitalu w nocy z 26 na 27 marca.

  Rodzice wyjaśnili, że imiona mają symbolizować przezwyciężenie trudności, z jakimi musieli się zmierzyć w czasie pandemii koronawirusa.

  - Wirus jest niebezpieczny i zagraża życiu, ale wybuch epidemii spowodował, że ludzie skupili się na higienie i praktykowaniu innych dobrych nawyków. Dlatego pomyśleliśmy o tych imionach - powiedziała Preeti Verma, matka Corony i Covida. - Kiedy pracownicy szpitala także zaczęli nazywać dzieci "Corona" i "Covid", podjęliśmy ostateczną decyzję o nadaniu im imion nawiązujących do pandemii - dodała.

  Para podkreśliła jednak, że może jeszcze zmienić zdanie i nadać dzieciom inne imiona.

 • 13:14

  Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w piątek, że wysłało do Serbii lekarzy wojskowych i sprzęt w ramach pomocy w walce z koronawirusem. Z lotniska wojskowego Czkałowski odleciał pierwszy samolot Ił-76. Skierowanych do Serbii ma być łącznie 11 samolotów.

 • 13:02

  Polska: wicepremier Jarosław Gowin: nie czas na gry i spory polityczne. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć, złożymy projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata.

 • 12:56

  We Włoszech doszło do spowolnienia zakażeń koronawirusem - potwierdził w piątek szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Eksperci Instytutu wyrażają przekonanie, że dzięki wprowadzonym restrykcjom udało się uniknąć znacznie większej liczby zgonów.

  Na konferencji prasowej w Rzymie Brusaferro podkreślił, że nie ma we Włoszech żadnej strefy, w której wirus by nie krążył. Dlatego, jak zaznaczył, konieczne jest przestrzeganie zaleceń i wprowadzonych ograniczeń.

 • 12:44

  Na Ukrainie liczba zakażonych w piątek wzrosła do 942. Władze wprowadzają ostrzejsze restrykcje dla mieszkańców. W Kijowie przygotowują się do "drugiej fazy" epidemii, zwiększając liczbę szpitali, dokąd mają trafić zainfekowani.

 • 12:41

  Szwajcaria: łącznie zmarły 484 osoby zakażone koronawirusem, wirusa wykryto u 19 303 osób.

 • 12:39

  Kanada: Dilerowi narkotyków w Hamilton, w kanadyjskiej prowincji Ontario, postawiono zarzut naruszania rozporządzenia określającego listę działalności gospodarczej dozwolonej podczas stanu wyjątkowego spowodowanego pandemią COVID-19.

  Jak w ostatnich dniach podawały lokalne media, policja w mieście Hamilton, na południowy zachód od Toronto, zauważyła pod koniec ub. tygodnia młodego mężczyznę prowadzącego samochód na jednej z głównych ulic miasta i często zatrzymującego się na chwilę.

  Mężczyzna został aresztowany. W jego samochodzie znaleziono kokainę wartą prawie 3,5 tys. dolarów kanadyjskich i ok. 6 tys. dolarów kanadyjskich w gotówce. Dilerowi postawiono zarzuty handlu narkotykami, ale dodatkowo będzie odpowiadał za naruszenie przepisów określających, co jest działalnością niezbędną podczas pandemii.

 • 12:37

  Hiszpania: Jak poinformowało w piątek w komunikacie hiszpańskie MSW, od 15 marca do 1 kwietnia policjanci regionalnych struktur bezpieczeństwa, policji krajowej, a także Gwardii Cywilnej wystawili łącznie za złamanie obowiązkowej kwarantanny 270 994 mandaty.

 • 12:35

  Rosja: Liderzy trzech regionów Federacji Rosyjskiej: republiki Komi, obwodu archangielskiego i Kamczatki podali się do dymisji; jak ocenia w piątek dziennik "Kommiersant", jedną z przyczyn dymisji w Komi i obwodzie archangielskim są problemy w walce z koronawirusem.

 • 12:34

  W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem w Belgii stwierdzono u 1422 kolejnych osób, co zwiększa łączną liczbę zarażonych w tym kraju do 16 770 - poinformowały w piątek władze. Dynamika przyrostu chorych wyraźnie jednak zahamowała w tym tygodniu.

  O ile w zeszłym tygodniu odnotowywano już po około 1800 nowych przypadków dziennie i cały czas mocno w górę pięła się krzywa nowych zakażeń, to w tym tygodniu oscyluje ona wokół tysiąca. W środę władze informowały o 1189 pozytywnych wyników testów, w czwartek - o 1384, a w piątek - o 1422. Bariera tysiąca wykrytych przypadków została przekroczona 27 marca, a we wtorek 31 marca spadła do 876.

  W sumie w Belgii zmarły dotąd 1143 osoby zakażone koronawirusem (132 zgony ogłoszono w piątek), w ciągu minionych 24 godzin 578 osób musiało być hospitalizowanych, ale jednocześnie 377 osób wyszło ze szpitali.

  Pomiędzy 15 marca, a 2 kwietnia do placówek przyjęto 7294 pacjentów w związku z chorobą COVID-19, a w tym samym czasie wypisano 2872 osoby.

 • 12:17

  Niemcy: Znajdujemy się na początku epidemii COVID-19 i nie możemy teraz odpuścić - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie Lothar Wieler. Zapewnił, że wprowadzone ograniczenia działają, ale muszą być dalej utrzymywane.

  Z analizy instytutu wynika, że obecnie jedna zakażona osoba zaraża "tylko jedną kolejną osobę". Ekspert wyraził nadzieję, że w kolejnych dniach ten wskaźnik będzie się dalej obniżał.

  Ale liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa "będzie dalej rosnąć" - zastrzegł Wieler w odniesienie do faktu, że w piątek łączna liczba zgonów na terenie RFN przekroczyła 1000.

 • 12:12

  Iran: w ciągu ostatniej doby zmarły 134 osoby zakażone koronawirusem. Łącznie w kraju zmarły 3294 osoby, a wirusa potwierdzono u 53 183 osób.

 • 12:05

  Zapowiedziana przez rząd Włoch faza złagodzenia restrykcyjnych środków i ograniczeń swobód w poruszaniu może zacząć się około 16 maja - zasugerował w piątek szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

 • 11:49

  Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważa wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach. Z badań amerykańskich wynika, że zachowanie dystansu 2 metrów może nie być wystarczające. Potrzebnych jest 6, a nawet 8 metrów.

 • 11:48

  Niemcy: kanclerz Angela Merkel skończyła kwarantannę i wróciła do pracy w piątek po negatywnych wynikach testów na koronawirusa. Merkel przebywała w izolacji po szczepieniu wykonanym przez lekarza zakażonego koronawirusem.

 • 11:42

  Hiszpania: o 932 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem, w sumie zmarło 10 935 osób.

 • 11:35

  Rząd Francji poinformował Komisję Europejską, że przedłuża kontrole graniczne do 30 października ze względu na pandemię COVID-19 oraz zagrożenie terrorystyczne - przekazała agencja AFP. Sondaże pokazują, że Francuzi boją się epidemii i jej konsekwencji.

 • 11:34

  Doktor Anthony Fauci, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta, otrzymał ochronę, ponieważ - jak doniosły amerykańskie media - mnożą się ataki i groźby pod jego adresem. Fauci należy do tych ekspertów, którzy przewidują ogromną liczbę ofiar pandemii, jeśli Stany Zjednoczone nie będą zdecydowane i konsekwentne w walce z zagrożeniem.

 • 11:09

  Malezja: 217 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 3333. Zmarły też trzy kolejne osoby, łącznie w kraju zmarły 53 osoby zakażone.

 • 11:02

  Indonezja: 196 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie wirusa stwierdzono u 1986 osób. W ostatniej dobie zmarło 11 osób zakażonych, łącznie zmarło 181 osób, a 134 wyzdrowiały.

 • 10:59

  Filipiny: zmarło kolejnych 29 osób zakażonych koronawirusem, w ostatniej dobie wykryto 385 nowych zakażeń. Łącznie zmarło 136 osób, a zakażenie wykryto u 3018 osób.

 • 10:48

  Łotwa: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. 99-letnia pacjentka przebywała w szpitalu w Rydze.

 • 10:14

  Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 4149, w ciągu doby zarejestrowano 601 nowych przypadków - poinformował w piątek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. Tak jak wcześniej, zachorowania wzrosły głównie w Moskwie, gdzie wykryto 448 nowych zakażeń.

  W ciągu ostatniej doby zmarło czterech pacjentów: dwie osoby w Republice Komi, jedna w Moskwie i jedna w Kraju Permskim. Ze szpitali wypisano 46 osób.

  Łącznie od początku pandemii zmarło w Rosji 34 pacjentów z COVID-19, a wyzdrowiało - 281 - poinformował sztab.

 • 10:07

 • 10:07

 • 10:05

  Na Ukrainie w ciągu doby bilans zakażeń koronawirusem wzrósł o 138 do 942. Odnotowano trzy kolejne zgony osób chorych na COVID-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie zmarły 23 osoby zainfekowane koronawirusem.

 • 9:33

  W Czechach od początku epidemii odnotowano 3869 potwierdzonych przypadków COVID-19 - podało w piątek ministerstwo zdrowia w Pradze. W czwartek przybyło 269 zakażonych, co oznacza, że drugi dzień z rzędu koronawirus rozprzestrzenia się wolniej.

  Największy dzienny przyrost - 373 infekcji - zanotowano 27 marca.

  Resort zdrowia poinformował także o śmierci kolejnych dwóch pacjentów. Od początku epidemii zmarło 46 osób, a wyleczono 71. W szpitalach z rozpoznaniem COVID-19 jest 342 pacjentów, u 72 z nich przebieg choroby jest ciężki.

 • 9:21

  Główny ekspert medyczny rządu Australii Brendan Murphy szacuje, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki. W czwartek według danych WHO liczba infekcji przekroczyła 1 milion.

  Jak stwierdził Murphy, wiele zakażeń koronawirusem pozostaje niewykrytych, m.in. z powodu braku testów lub braku transparentności w działaniach niektórych krajów.

 • 9:14

  Chiny: Chińskie MSZ radzi zagranicznym dyplomatom, aby przestali przyjeżdżać do Pekinu – powiedziała w piątek rzeczniczka resortu Hua Chunying. Dodała, że wśród pracujących w Chinach zagranicznych dyplomatów wykryto przypadki zakażenia koronawirusem.

 • 9:10

  Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że toczą się rozmowy między państwami członkowskimi UE na temat tego, czy należy przedłużyć zamknięcie zewnętrznych granic Unii po Świętach Wielkanocnych, żeby walczyć z kryzysem związanym z COVID-19.

 • 9:01

  Karabinierzy w Kalabrii na południu Włoch wymierzyli karę w wysokości 400 euro proboszczowi, który w samotnej procesji przeszedł z krzyżem przez miasteczko. Złamał tym samym obowiązujący tam zakaz organizowania wszelkich procesji wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 • 8:58

  W Czeczenii od piątku obowiązywać będzie godzina policyjna - poinformował przywódca republiki, leżącej na rosyjskim Kaukazie Północnym, Ramzan Kadyrow. Od godz. 20 do godz. 8 rano mieszkańcy nie mogą wychodzić na ulice i obowiązuje zakaz ruchu samochodowego.

  Czeczenia jest pierwszym regionem Rosji, który w trakcie pandemii wprowadza takie ograniczenia. Kadyrow oświadczył, że są to "działania wymuszone, wprowadzane jako część planu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa".

 • 8:51

  Władze Litwy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju samochodów osobowych z Rosji i Białorusi z powodu epidemii COVID-19. Rozporządzenie obowiązuje od północy z czwartku na piątek. Otwarte pozostają dwa przejścia graniczne - z Polską i Łotwą. Ograniczenia nie dotyczą przewozów towarowych.

 • 8:51

  Stworzenie funduszu epidemicznego na Węgrzech ogłosił w piątek premier Viktor Orban występując w Radiu Kossuth. Zapowiedział między innymi dodatkowe wynagrodzenie w tym roku dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem.

 • 7:47

  Władze Korei Południowej poinformowały w piątek, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy. Od początku epidemii zmarły w Korei Południowej 174 osoby.

  W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 86 nowych zakażeń, w sumie od początku epidemii zarejestrowano 10 062 przypadki. Od czwartku pięć kolejnych osób zmarło - sprecyzowało południowokoreańskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej.

 • 7:46

  Były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rozważenia rezygnacji z respiratorów na rzecz młodszych pacjentów, w sytuacji zakażenia koronawirusem. - Jako starsi dajmy przykład - zaapelował 85-letni polityk.

 • 7:37

  Tajlandia: 103 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 4 kolejne osoby. Łącznie w kraju wykryto 1978 przypadków zakażenia, a zmarło 19 osób.

 • 7:35

  Kirgistan: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem.

 • 7:34

  Singapur: zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem, łącznie w kraju zmarło 5 osób i potwierdzono 1049 przypadków zakażenia.

 • 7:32

  Meksyk: 132 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 1510. Zmarło 50 osób zakażonych.

 • 7:31

  Panama: 1475 przypadków zakażenia koronawirusem, 37 osób zakażonych zmarło.

 • 7:27

  W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 145 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba zmarłych to 1017. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6174 i wynosi 79 696.

 • 7:24

  USA: 104-letni weteran drugiej wojny światowej z Oregonu to prawdopodobnie najstarsza osoba, która wyzdrowiała po zakażeniu się koronawirusem - informują amerykańskie media. Swój powrót do zdrowia mężczyzna świętował z rodziną w dniu swoich urodzin.

  Bill Lapschies był wśród 15 mieszkańców domu opieki weterana w Lebanon koło Portland, u których wykryto koronawirusa. Mężczyzna nie miał poważnych objawów, a po ponad 20 dniach wyzdrowiał.

  Lapschies urodził się w 1916 roku, na dwa lata przed pandemią grypy hiszpanki, która spowodowała łącznie śmierć ponad 50 mln osób. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskim wojsku na Aleutach.

 • 7:22

  USA: 1169 osób z koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W żadnym państwie świata nie odnotowano wcześniej ponad tysiąca zgonów jednego dnia. Łącznie w USA zmarło już 5926 osób z COVID-19.

 • 7:21

  Włochy: Władze Rzymu postanowiły, że w czasie Wielkanocy zostaną jeszcze bardziej wzmocnione kontrole na ulicach i drogach po to, by nie dopuścić do łamania zakazów wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Restrykcje te zostały przedłużone do 13 kwietnia.

 • 7:20

  Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w czwartek jednogłośnie rezolucję wzywającą do intensywnej współpracy międzynarodowej w celu pokonania pandemii COVID-19. Dokument apeluje do sekretarza generalnego Antonio Guterresa, aby pokierował tymi wysiłkami.

  Rezolucja pod nazwą "Globalna solidarność w walce z chorobą koronawirusową" jest pierwszą uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne w sprawie koronawirusa.

 • 7:19

  W Chinach kontynentalnych wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 31 nowych przypadków koronawirusa, zmarły też 4 osoby zakażone - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.

  Wszystkie przypadki śmiertelne nastąpiły w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się pandemia.

  Łączna liczba zakażonych od początku pandemii do piątku wynosi 81 620, a zgonów - 3332.

 • 7:18

  USA: Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, miasta w USA najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa, wezwał w czwartek mieszkańców, aby zakrywali twarz, wychodząc na zewnątrz, przy czym podkreślił, że nie musi to być maska.

  - To może być chusta, coś co można sporządzić własnoręcznie, np. z bandaża, ale nie musi to być profesjonalna maska - powiedział de Blasio na konferencji prasowej. - Wręcz przeciwnie, nie chcemy abyście używali masek, których potrzebują służby ratownicze i chorzy i których może zabraknąć do końca pandemii - dodał.

  Burmistrz wyjaśnił, że decyzja zalecająca nowojorczykom, aby zakrywali twarz oparta jest na badaniach przeprowadzonych przez Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC).

 • 7:16

  USA: Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt został w czwartek zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Kapitan krytykował też dowództwo za niewystarczające - jego zdaniem - działania w tej sprawie.

  Zdaniem dowództwa marynarki kapitan Brett Crozier postąpił wbrew obowiązującym regulaminom wysyłając apel o pomoc do wiadomości wielu osób, zamiast zwrócić się do bezpośrednich do zwierzchników, którzy już organizowali pomoc.

 • 7:13

  USA: Gubernator stanu Nowy Jork, gdzie zakażonych koronawirusem jest ponad 92 tys. osób, z czego zmarło 2373, zaapelował w czwartek do szpitali, by nie przetrzymywały niewykorzystywanego sprzętu medycznego i przekazywały go do centralnego magazynu, skąd będzie dalej dystrybuowany.

  Andrew Cuomo odniósł się zwłaszcza do niezbędnych dla leczenia poważnie chorych pacjentów respiratorów. Niektórym szpitalom potrzebne są już w tej chwili, dodał, a szczyt zakażeń ma nastąpić w ciągu siedmiu do 30 dni.

 • 7:12

  Bułgaria: Łącznie trzech posłów jest zakażonych koronawirusem - poinformowało w czwartek bułgarskie radio publiczne, powołując się na wyniki testów, przeprowadzonych w środę po pojawieniu się wiadomości o pierwszym zakażonym deputowanym.

  Pierwszy zainfekowany to przewodniczący parlamentarnej komisji pracy i polityki socjalnej Hasan Ademow z partii tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS). Pozytywne wyniki testów miały również szefowa klubu poselskiego rządzącej partii Obywatele na Rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) Daniela Daritkowa i jej koleżanka klubowa Daniela Maleszkowa.

 • 7:11

  Władze Azerbejdżanu poinformowały w czwartek, że od 5 do 20 kwietnia w kraju będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z COVID-19. Obostrzenia zakładają konieczność wysłania do władz SMS-a przed wyjściem z domu.

 • 6:22

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poddał się w czwartek ponownie testowi na koronawirusa. Jak poinformował osobisty lekarz prezydenta Sean Conley rezultat okazał się negatywny.

  Conley napisał w liście opublikowanym przez Biały Dom, że Trump poddał się nowemu, szybkiemu testowi, którego wynik otrzymuje się już po 15 minutach. Jak stwierdził, Trump "jest zdrowy i nie ma żadnych symptomów".

  Po raz pierwszy Trump poddał się testowi na koronawirusa w marcu, kiedy okazało się, że miał bezpośredni kontakt z brazylijskim politykiem, który okazał się zarażony. Również wówczas rezultat okazał się negatywny.

 • 6:20

  Zakażenie koronawirusem potwierdzono w około 180 krajach na całym świecie.

 • 6:19

  Naukowcy z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa aktualizują na bieżąco interaktywną mapę, na której zaznaczone są miejsca, gdzie wykryto zakażenia koronawirusem. Zliczane są także przypadki zakażeń, zgony i wyleczone osoby.

  Według danych z 3 kwietnia, na całym świecie odnotowano już ponad milion przypadków zakażenia.

Całą dobę w sprawie koronawirusa

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowo

Autor:mjz,mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Ana Escobar

Raporty:
Pozostałe wiadomości