Cztery ręcznie malowane talerze i jeden półmisek z końca XVII wieku trafiły do zamku w Łańcucie (Podkarpacie). To elementy serwisu, który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. - Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie - cieszą się pracownicy muzeum.
"(...) Muzeum-Zamek w Łańcucie zakupiło porcelanowe talerze i półmisek w londyńskiej galerii zajmującej się od 1925 roku sprzedażą dzieł sztuki do muzeów światowych. Jest to fragment serwisu z okresu Kang-Xi (1662-1723), który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. Następnie stał się on własnością Czartoryskich i pochodząca z tego rodu księżna Izabella, żona Stanisława Lubomirskiego, Marszałka Wielkiego Koronnego, przywiozła ten serwis do Łańcuta" - czytamy na stronie łańcuckiego muzeum.
Serwis składał się z ponad stu sztuk wielkich i mniejszych półmisków, talerzy i salaterek. Każdy z nich jest ręcznie malowany. Przed wojną eksponowany był w czterech oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym pierwszego piętra łańcuckiego zamku. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej.
Serwis wykonany został z chińskiej porcelany. Zdobią go sceny ukazujące kobiety klanu z Yang, które gdy owdowiały, lub gdy ich mężowie zostali ranni, postanowiły same bronić granic. Na elementach serwisu ukazano, jak ćwiczą umiejętności jeździeckie i wojskowe przed wyruszeniem na wojnę. - "Są symbolem niezachwianej lojalności. Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie" - czytamy na stronie łańcuckiego muzeum.
W 1944 r. serwis został wywieziony w Łańcuta przez Alfreda III Potockiego. Po wojnie poszczególne jego egzemplarze pojawiły się już wcześniej na kilku aukcjach, ale muzeum nie miało funduszy na ich zakup. Udało się je kupić w tym roku dzięki dotacji w wysokości 565 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zabytkowe talerze po 78 latach wróciły do Łańcuta.
Ostatnio do tych zakupionych w Londynie fragmentów serwisu dołączył kolejny półmisek, tym razem nabyty z rąk polskiego kolekcjonera.
"Pozyskanie obiektów, a właściwie ich powrót do zbiorów łańcuckich po 78 latach, jest niezwykle ważnym wydarzeniem. XVII-wieczny serwis obrazuje bowiem dawną świetność zbiorów przechowywanych w łańcuckim zamku." - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: tvn24.p/Muzeum-Zamek w Łańcucie
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum-Zamek w Łańcucie.