Najnowsze

Najnowsze

Bomba wybuchła, gdy obok przejeżdżała ciężarówka

Co najmniej siedmiu członków pakistańskich sił bezpieczeństwa zginęło w wybuchu w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała pakistańska telewizja Geo TV. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie.

Prymas Polski: kto pójdzie na manifestację antyuchodźczą, będzie suspendowany

- Ja staram się mówić wyraźnie, że chrześcijanin nie może zamknąć się przed uchodźcą - mówił w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski i ordynariusz archidiecezji gnieźnieńskiej arcybiskup Wojciech Polak. Dodał, że jeśli usłyszy, "że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza i że na to wybierają się jego księża" to każdy z nich "będzie suspendowany".

Bójka na torze wyścigowym. Kierowcom puściły nerwy

W amerykańskim Anderson w stanie Indiana wyścig samochodowy zakończył się aresztem dla dwóch kierowców. Ich spór rozpoczął się, gdy jeden z nich wjechał w drugiego. Doprowadził tym samym do tego, że oba pojazdy wypadły z toru. Wtedy właśnie pokrzywdzony kierowca zdecydował się zemścić na rywalu. Dojechał do swojego przeciwnika i - jak widać na nagraniu - z premedytacją staranował jego samochód. To przelało szalę goryczy. Między kierowcami doszło do bijatyki. Konieczna była interwencja policji. Funkcjonariusz raził paralizatorem agresywnego zawodnika. Dla krewkich sportowców wyścig zakończył się, gdy obaj z kajdankami na rękach, opuścili tor.

Sześciu nowych prezesów sądów powołanych

O powołaniu sześciu nowych prezesów sądów w Polsce, w tym prezesów sądów okręgowych w Gdańsku, Białymstoku i Suwałkach, poinformował resort sprawiedliwości. Jak podało ministerstwo, "dokonano szczegółowej analizy ewidencji spraw i podstawowych wskaźników" w sądach w pierwszym półroczu tego roku, a zaprowadzone zmiany to efekt tych analiz.

"Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę"

W Chinach rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierający go prezydent Xi Jinping zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy Komunistycznej Partii Chin" i zaprezentował wizję rozwoju państwa do 2050 roku. Stwierdził też, że Pekin "nie będzie ślepo kopiować modelu innych krajów" oraz, że nigdy nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.

Pokazowa jedność partii. Byli chińscy przywódcy pokazali się publicznie

Podczas ceremonii otwarcia 19. Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, na którym wskazane zostaną chińskie władze na kolejne pięć lat, zadbano o każdy szczegół. Aby pokazać ludziom jedność władzy, obecni byli najważniejsi byli przywódcy Chin, w tym poprzednicy Xi Jinpinga: 91-letni Jiang Zemin oraz 75-letni Hu Jintao. Wielu z nich od dawna nie widziano publicznie.

Różański: prezydent ma kompetencje i możliwości - należy z nich korzystać

- Swoją ocenę dotyczącą możliwości współpracy z panem Macierewiczem wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odejdę z wojska - wyjaśniał w "Jeden na jeden" generał Mirosław Różański. Jak dodał, "pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, żeby dojść do takiej sytuacji, w której już publicznie mówi, że współpraca jest trudna z panem ministrem Macierewiczem".

Amerykanin laureatem literackiej Nagrody Bookera

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany literacką Nagrodą Bookera – najbardziej prestiżową w Wielkiej Brytanii. Otrzymał ją za powieść "Lincoln in the Bardo". O przyznaniu nagrody za najlepszą powieść w 2017 r. poinformowało we wtorek w Londynie jury.

"Ten stan rzeczy jest absolutnie zły. Wpływa na funkcjonowanie sił zbrojnych"

- Swoją ocenę dotyczącą możliwości współpracy z panem Macierewiczem wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odejdę z wojska - wyjaśniał w "Jeden na jeden" generał Mirosław Różański. Jak dodał, "pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, żeby dojść do takiej sytuacji, w której już publicznie mówi, że współpraca jest trudna z panem ministrem Macierewiczem".

Prezydent Turcji w Polsce

Głowy państw Polski i Turcji zapewniają o silnej współpracy i przyjaźni, a opozycja komentuje: PiS jasno daje do zrozumienia, jakich szuka sojuszników. O Turcji po ostatnim puczu w Europie nie mówi się najlepiej. Prezydent Erdogan nie jest też z otwartością witany na europejskich salonach.

Protest medyczny się rozszerza

Minister zdrowia jest w świetnym humorze, choć sytuacja w służbie zdrowia dobra nie jest. Lekarze rezydenci rozszerzają swój protest. Do głodujących lekarzy przyłączają się koledzy w innych miastach. Protestują, bo mają dość przepracowywania, dwuetatowej normy w jeden miesiąc.

"Prawda musi zwyciężyć". Szyszko w Luksemburgu o puszczy

Prawda musi zwyciężyć - mówił Jan Szyszko, stawiając się przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Minister składa wyjaśnienia w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Zebranych dowodów nie uznaje, bo Polska nie niszczy, tylko ratuje puszczę. Ekolodzy argumenty ministra kwitują krótko: to my potrzebujemy przyrody, a nie ona nas.

Hawajski sędzia ponownie blokuje antyimigrancki dekret Trumpa

Sędzia federalny na Hawajach zablokował we wtorek wejście w życie nowego antyimigracyjnego rozporządzenia prezydenta Trumpa. Obejmujący obywateli ośmiu państw zakaz wjazdu do USA miał wejść w życie w środę. Departament Sprawiedliwości zapowiedział apelację.

Sieriebriennikow nie wyjdzie z domu. Areszt przedłużony

Sąd w Moskwie przedłużył we wtorek o trzy miesiące areszt domowy dla reżysera teatralnego i filmowego Kiriłła Sieriebriennikowa, któremu zarzucono defraudację "na dużą skalę" środków publicznych - poinformowała we wtorek wieczorem z sali sądu agencja TASS.

"Ta deklaracja ma uspokoić Polaków żyjących na Ukrainie"

Polska i Ukraina podpiszą deklarację, która będzie potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszościom narodowym na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym - oświadczyły we wtorek szefowe resortów edukacji dwóch państw.

"Zastraszanie i uciszanie". USA krytykują Węgry

Chargé d'affaires ambasady USA w Budapeszcie David Kostelancik wyraził we wtorek zaniepokojenie malejącą liczbą niezależnych mediów na Węgrzech oraz rosnącymi wpływami sojuszników rządu na rynku medialnym.

Z ministerstwa finansów na szefa parlamentu

Klub poselski CDU/CSU nominował we wtorek byłego ministra finansów Wolfganga Schaeublego na stanowisko przewodniczącego Bundestagu. Kandydatura 75-letniego polityka CDU, który nieprzerwanie od 1972 roku zasiada w parlamencie, uzyskała poparcie całego klubu.

Biały Dom "zignorował dane o korupcyjnych działaniach Rosji"

Administracja prezydenta Baracka Obamy zgodziła się na podpisanie w 2010 roku umowy między rosyjską korporacją Rosatom a ministerstwem energetyki USA w sprawie sprzedaży uranu, mimo że FBI miała dowody na przestępcze działania przedstawicieli Rosatomu w USA - pisze portal The Hill.