Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano w piątkowym komunikacie. Pierwotnie listopadowe posiedzenie miało odbyć się w środę 4 listopada, jednak zostało przesunięte.
Decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej w tym roku trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Podczas piątkowego posiedzenia RPP nie zdecydowała się ponownie na taki krok.
Oznacza to, że stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,
- stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,
- stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.
"Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii"
W informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej podkreślono, że "silny wzrost liczby zakażeń COVID-19 w ostatnim czasie oraz zaostrzenie restrykcji epidemicznych przyczynią się do ponownego wyraźnego osłabienia koniunktury w czwartym kwartale bieżącego roku".
"W szczególności negatywnie na krajową koniunkturę wpływać będzie obniżenie aktywności w sektorze usług, wprowadzone ograniczenia w handlu, zwiększona niepewność dotycząca dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz pogorszenie nastrojów podmiotów gospodarczych" - czytamy.
W komunikacie zaznaczono jednak, że "polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP". "Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - dodano.
Według najnowszej projekcji roczna inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,4–3,5 procent w 2020 roku, wobec 2,9–3,6 procent w projekcji z lipca. W przyszłym roku ma to być przedział 1,8–3,2 procent (wobec 0,3–2,2 procent wcześniej), zaś w 2022 roku - 1,6–3,6 procent (wobec 0,6–2,9 procent).
Zmiana terminu posiedzenia
Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej miało odbyć się w środę 4 listopada, jednak zostało przesunięte na piątek 6 listopada. Rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Jacek Majcherek nie podał powodów przesunięcia terminu posiedzenia.
"Agencje informacyjne podają, że posiedzenie RPP zostaje przełożone z 4 na 6 listopada. Przesuwanie (skracanie) posiedzeń Rady wiosną (koordynacja działań z rządem) oznaczało znaczące zmiany w polityce pieniężnej. Czy tak samo będzie tym razem?" - napisał we wtorek na Twitterze główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
- Nic mi nie wiadomo na ten temat, żeby w jakikolwiek sposób przełożenie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej było związane z rozmowami z rządem - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.
Ostatecznie poziom stóp procentowych pozostał bez zmian.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24