Najnowsze

Najnowsze

Nowacka o Biedroniu: On buduje swój projekt. Ja trochę inaczej myślę o polityce

Ja troszeczkę inaczej myślę o polityce. Myślę o niej jednak jako o sposobie na współpracę, a nie tylko wykorzystywanie szans partykularnych - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl, pytana o nowy ruch polityczny Roberta Biedronia. Nie zgodziła się jednak ze stwierdzeniem, że ich drogi "dramatycznie się rozeszły".

"W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości"

W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią redutę wolności - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, przewodnicząca Inicjatywy Polska. - Nie chodzi tylko o to, jaka będzie cyferka, ale o symboliczny gest, czyli pokazanie, że w polityce liczy się coś więcej niż partykularyzmy, walka o logo - a wspólne wartości - wskazywała, odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych.

"Bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska"

Obecność militarna USA jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszej części Europy - uważają eksperci, którzy debatowali we Wrocławiu o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. - Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, to ona w dalszym ciągu w Europie jest zbudowana w oparciu o zasadę, że bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska - podkreślał Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Proboszcz nakłaniał wiernych do głosowania na kandydata PiS

"Popieranie wrogów Ojczyzny i Kościoła jest poważnym nieporządkiem moralnym" - taki komunikat wydał ksiądz proboszcz z Tarnowa, który z ambony doradził wiernym, aby głosowali na kandydata PiS. Na ogłoszenie tarnowskiego proboszcza już zareagowała kuria. Jednak kampanię wyborczą można było dostrzec w niejednej parafii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kary są realne, a prawo niejednoznaczne. "W dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją"

Kandydaci w wyborach samorządowych na reklamę mają coraz mniej czasu. O północy w piątek zaczyna się cisza wyborcza. W tym czasie trzeba uważać zwłaszcza w internecie, bo kary za agitację są realne, a prawo dotyczące portali społecznościowych niejednoznaczne. Choć jak twierdzi ekspert do spraw marketingu politycznego dr Sergiusz Trzeciak, "w dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Akcja "Olej olej". Ratujmy orangutany

Gdańskie ZOO ratuje orangutany i uczula na olej palmowy. Kampania edukacyjna już ruszyła, ma zniechęcić do kupowania oleju, co w sumie na dobre nam wyjdzie. Bo jak twierdzą lekarze, olej palmowy nie tylko prowadzi do wyginięcia orangutanów. Szkodzi też ludziom.

Poradnik wyborcy. Lepiej stawiaj krzyżyk

Lepiej nie kombinować. Lepiej się pilnować i w kratce do głosowania postawić klasyczny krzyżyk. Każda próba jego zamazania - w razie pomyłki - i tak może być traktowana, jak głos oddany. Uczula na to Państwowa Komisja Wyborcza, a Paulina Chacińska zbiera te najważniejsze informacje, które powinien znać wyborca, zanim zagłosuje.

Finisz kampanii wyborczej

Jutro o północy cisza wyborcza. Obowiązkowa, ale nielubiana. Ani przez kandydatów, ani przez wyborców. I co wybory temat wraca - czy jest potrzebna. Skoro często tylko teoretyczna. 

Kampania wyborcza z ambony

Kampania w kościele - teoretycznie przez biskupów odradzana, ale w praktyce - dostrzegana w niejednej parafii. Plakaty wyborcze na przykościelnych płotach - widok nierzadki. Bywa jednak i jeszcze bardziej agitacyjne. Wprost z ambony.

Warszawa z nowym sondażem

Może być duża frekwencja. Może być mocny zwycięzca. Warszawa z nowym sondażem, kandydaci z nowymi obietnicami. Na ich składanie mają coraz mniej czasu. Ale wszyscy wyraźnie to widać - ten czas chcą wykorzystać do ostatniej minuty.

"Odsuńmy na bok spory". Prezydent apeluje do Polaków

Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki - podkreślał prezydent Andrzej Duda we Włocławku, podczas uroczystości w przeddzień 34. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego kapelana Solidarności. Prezydent zaapelował o jedność w święto niepodległości. - Bądźmy razem 11 listopada, odsuńmy na bok spory. Tego z pewnością chciałby błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko - mówił.

Morawiecki spotkał się z premierami Japonii i Chin

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli, na marginesie szczytu ASEM (Azja-Europa), wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abem. Następnie szef polskiego rządu spotkał się również z premierem Chin Li Keqiangiem.

Tusk widziałby tablicę na aukcji charytatywnej

- Spytałem wczoraj pana ambasadora Sadosia, czy nie użyczyłby tej tabliczki na przykład do jakiejś akcji charytatywnej - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się w ten sposób do odkręcenia w budynku Stałego Przedstawicielstwa Polski w Unii Europejskiej w Brukseli tablicy m.in. z jego nazwiskiem.

Debiutanci

Kandydaci bez kojarzonych nazwisk i bez politycznego doświadczenia. Sędzia, który togę chce zamienić na fotel prezydenta Katowic oraz najmłodszy więzień polityczny stanu wojennego, który chce być radnym Gdańska. Bieżącą polityką dotąd się nie zajmowali, choć można powiedzieć, że w pewien sposób to polityka właśnie wpłynęła na ich decyzję o kandydowaniu.

"USA podejmą właściwą decyzję". Pompeo daje czas, Mnuchin odwołuje wizytę

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że USA dadzą Rijadowi "kilka dodatkowych dni" na śledztwo w sprawie zaginięcia Dżamala Chaszodżdżiego. Dodał, że dał jasno do zrozumienia Saudyjczykom i Turkom, że Waszyngton traktuje tę sprawę bardzo poważnie. Swoją wizytę w Rijadzie odwołał natomiast sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Znane twarze

Nowe twarze w polityce - swoich sił w wyborach samorządowych chce spróbować wielu bliskich znanych już polityków. Czy znane nazwisko rzeczywiście pomaga w takiej wyborczej walce - o to Magdalena Gwóźdź zapytała dwie kandydatki z Warszawy, do rady dzielnicy Dominikę Kalisz - żonę byłego posła i ministra oraz kandydatkę do sejmiku mazowieckiego Irminę Ochenkowską - partnerkę obecnego posła i kandydata na prezydenta stolicy.

Wyjście z cienia

Kandydatka, o której teraz będzie mowa, sama z polityką nie była dotąd kojarzona, choć jej nazwisko w polityce jest znane chyba wszystkim - nie tylko w Obornikach Śląskich, gdzie Anna Morawiecka, siostra premiera oraz córka posła, kandyduje na burmistrza. To jej rodzinne strony i to tam zdecydowała się niejako wyjść z cienia swojego znanego ojca i brata. Kim jest Anna Morawiecka? Sama nie chciała nam opowiedzieć swojej historii, ale w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA opowiada sama.

Zamęt w twierdzy

Nowicjuszka z Nowego Sącza, nauczycielka bez politycznego doświadczenia, ale ze znanym nazwiskiem i poparciem centrali PiS kandyduje na najwyższy urząd w mieście. Iwona Mularczyk jest dużym zaskoczeniem - co ciekawe - największym dla lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. O tym, jak jej osoba podzieliła PiS w Nowym Sączu, dotąd twierdzy tej partii.

Rzepliński: miałem wrażenie, że Ziobro nie czytał tego, co podpisał

- Kiedy czytałem wniosek, miałem wrażenie, że on chyba na pewno nie czytał tego, co podpisał - mówił profesor Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" w TVN24. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się tym samym do wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.

Rzepliński: miałem wrażenie, że Ziobro nie czytał tego, co podpisał

- Kiedy czytałem wniosek, miałem wrażenie, że on chyba na pewno nie czytał tego, co podpisał - mówił profesor Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" w TVN24. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się tym samym do wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.

Doradca prezydenta: rządzący byliby szaleńcami, gdyby mieli wizję polexitu

Nasza część Europy ma także prawo do tego, żeby formułować swój głos. Jeśli z analiz prawnych wynikałaby pewna niezgodność, to być może trzeba otworzyć jakąś procedurę negocjacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Grela i Marcin Zaborowski.